Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozprowadzenie wentylacji na poddaszu czy pod izolacją?


Recommended Posts

Witam, zastanawiam się nad dwiema możliwościami. Dom jest parterowy z nieużytkowanym poddaszem. Pytanie, czy lepiej jest prowadzić kanały wentylacji po nieużytkowym, nieogrzewanym poddaszu na warstwie osb > wełna > folia > płyta czy też lepiej pod warstwą ocieplenia nad płytami gipsowymi.

 

Rozważając plusy i minusy - nieogrzewane poddasze to zawsze jakieś straty ciepła, rury na poddaszu (graciarnia), ale i łatwiejsze rozprowadzenie, wykończenie i gwarancja ciszy. Natomiast pod ociepleniem to znowu nieco bardziej skomplikowane wykonanie, ryzyko szumu, ale i mniej strat ciepła.

 

Swoją drogą, jeśli strop jest w taki sposób że mam osb na 5cm wełny między kantówkami, 20cm wełny między legarami.To rury wentylacyjne są pomiędzy wełną a profilami w pustej części a na profile przykleja się folię? Dobrze to rozumiem?

 

Jak z tym jest i jak powinno być zrobione aby było lepiej i dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to pod ociepleniem,a teraz pytanie:

 

Od strychu będzie osb na 5cm kantówkach z 5cm wełną, niżej 20cm wełny pomiędzy legarami. Rozumiem, że zaraz pod tym rozprowadzić wentylacje (jest sens ocieplać pomiędzy profilami a ociepleniem legarów, pomiędzy tymi kanałami?) Niżej na profilach klei się folię paroizolacyjną. Czy dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ściana przylegająca jest na północny-zachód. Mając na uwadze sile wiatry od zachodu czy czerpie umieścić w elewacji czy lepiej pociągnąć kanał do góry i ciągnąć z dachu? No i temat wyrzutni, pozostaje chyba tylko dach, najlepiej byłoby chyba na innej połaci niż ewentualnie czerpnia. Jeśli czerpnia w elewacji wtedy wyrzutnia pionowo do góry w dachu jakieś 3-4m lub na innej połaci - miałbym wtedy jakieś 8m kanał odprowadzający do kominka wywiewnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ściana przylegająca jest na północny-zachód. Mając na uwadze sile wiatry od zachodu czy czerpie umieścić w elewacji czy lepiej pociągnąć kanał do góry i ciągnąć z dachu? No i temat wyrzutni, pozostaje chyba tylko dach, najlepiej byłoby chyba na innej połaci niż ewentualnie czerpnia. Jeśli czerpnia w elewacji wtedy wyrzutnia pionowo do góry w dachu jakieś 3-4m lub na innej połaci - miałbym wtedy jakieś 8m kanał odprowadzający do kominka wywiewnego.

 

Nie wiem czy czerpnia na dachu jest dobrym rozwiązaniem (spaliny z komina). No chyba, że ogrzewasz pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebadaj w najbliższe dni wietrzne i bezwietrzne (jeśli sąsiedzi dymią i smrodzą z kominów), z której strony domu najmniej śmierdzi dymem i może tam daj czerpnię, z tym że ze względu na lato to może nie koniecznie od południa. Mi wyszło od wschodu pod okapem. Czerpni nie dawaj ponad dachem. Trzeba mieć do niej łatwy dostęp. Jeśli jest siatka to trzeba czyścić z owadów i innych. Za czerpnią dobrze też dać filtr wstępny np. w skrzynce, bo w rurze między czerpnią a reku z czasem się nazbiera.

Wyrzutnię, po przebiciu się przez ostatni strop na strych wpiąłem w nieużywany już kanał z łazienki (czyli zwykły komin z cegły, bo kiedyś nie miałem WM), zakończone ponad dachem dwiema plastikowymi kratkami po bokach komina. Mam tak 2 lata, kanał jest suchy.

Niektórzy pokazywali na forum wyrzutnię na elewacji zakończona metalową czy aluminiową kratką i niestety ciekło po ścianie i brudziło.

Pozdrawiam.

Edytowane przez RychuRychu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ściana przylegająca jest na północny-zachód. Mając na uwadze sile wiatry od zachodu czy czerpie umieścić w elewacji czy lepiej pociągnąć kanał do góry i ciągnąć z dachu? No i temat wyrzutni, pozostaje chyba tylko dach, najlepiej byłoby chyba na innej połaci niż ewentualnie czerpnia. Jeśli czerpnia w elewacji wtedy wyrzutnia pionowo do góry w dachu jakieś 3-4m lub na innej połaci - miałbym wtedy jakieś 8m kanał odprowadzający do kominka wywiewnego.

Ciemna czerpnia dachowa na rozgrzanym dachu latem i masz całą dobę tragedię w domu - nie polecam. Białego dachu i białej czerpni nie widziałem, więc raczej odpada. Najlepsza ściana północna, potem północno wschodnia, ostatecznie północno zachodnia, jeżeli w miarę mało załapie czerpnia słońca.

Wyrzutnia najlepiej dachowa, bo w sezonie grzewczym bardzo wilgotne powietrze i możliwe skropliny lub zawilgocenia i zacieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale daliście mi do myślenia. Podsumowując wyrzutnia na dachu. Rozumiem, że obojętnie gdzie ją dam byle zdala od czerpni. Pytanie jak daleko od rekuperatora (ilość metrów) jest w miarę ok? Co do czerpni, no pomieszczenie gospodarcze mam od północnego-zachodu. latem wiadomo ciepło tam jest. Jeśli chodzi o zadymienie to różnie ale mam wrażenie że zimą w połowie wiatr jest od zachodu i w połowie od północy. Latem natomiast wszelkie nawałnice od zachodu.Od północy mam lasek, swój lasek. A może ziemią poprawadzić kanał z czerpnią, ale to jakieś 30 metrów by musiało być. Dodatkowo nad pompą ciepła... kurde nie wiem.

 

Poniżej "profesjonalny" schemat. Ułożenie domu, miejsce rekuperatora, kierunki świata, kominek i las.

 

I co w tym przypadku?

 

PS. Widziałem na fotkach że wyrzutnia w elewacji to zacieki, ale przecież jak jest komin to kanał idzie do góry i chyba skraplanie też występuje, tyle że pewnie spada w dół wewnątrz kanału. Pewnie stały wydmuch wysusza i wyrzuca parę...

 

Beznazwy-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...