Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

potrzebuje kilku porad co do wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Witam panowie mam plan wykonać wentylacyjną mechaniczną w moim domu dzięki koledze z forum i wiedzy jaką mi przekazał chciałbym to zrobić tak jak na załącznikach

plan z wentylacją dół.jpg

 

plan z wentylacją poddzsze.jpg

 

Salon jak widać połączony z jadalnia kuchnią i wiatrołapem

Na dole w garażu i kotłowni będzie grawitacja

 

Kasety nawiewną i wywiewna zamierzam zrobić sam z wentylatorami R3G190-RG19-20 EBM które zamontuje na strychu

 

Do nawiewu w salonie na dole zamierzam dać kanał 9x20 metalowy ocieplony styropianem i zatynkowany,

do wywiewu w kuchni i WC tak jak na fotkach zaznaczyłem myślałem żeby średnice tego nawiewu rozdzielić na dwa te wywiewy ale może lepiej będzie dać większe kanały i wyregulować anemostatami ich ciąg. Tu właśnie potrzebuje waszej PODPOWIEDZI

 

Co do poddasza to też pokazałem na załączniku jak to sobie wymyśliłem proszę zerknij

niebieskie to nawiewy czerwone wywiewy

 

W planie mam zamiar dać metalowe kanały też 9x20 do wszystkich pomieszczeń będą one szły po podłodze strychu która będzie z płyt osb tylko w przejściach przez sufit chcę zmniejszyć średnicę kanału aby dopasować ją do anemostatu

Wymiary pomieszczeń są na załącznikach czy do mojego domu takie kanały będą ok bo podobno lepiej dać większe niż ma szumieć

oczywiście kanały będę ocieplał styropianem bo strych będzie nie ogrzewany

Następne pytanie co do rury głównej od kasety nawiewu

Czy średnica 9x20 za kasetą nawiewu starczy do wentylacji takiego domu czy dać coś o większej średnicy a tą 9x20 zrobić odnogi do pomieszczeń ??

 

Proszę was o podpowiedzi i sugestie głównie teraz muszę skupić się na rurach które muszę dać w tynk bo na strychu zawsze będzie można pokombinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszę tu bo potrzebuje porad chyba po to jest te forum wiec proszę was o pomoc i podpowiedzi jak wykonać to dobrze a nie zlecać jakiejś firmie bo to już koszty a jak dostane wiedzę od tych co chcą pomóc to zrobię to sam.

 

Podobno blaszane są lepsze bo się nie elektryzują podczas przepływu powietrza.

 

Kaset niestety nie mogę w garażu zrobić musi to być koniecznie strych na który będę miał wejście schodami rozkładanymi.

 

Nie chce wentylacji z rekuperacją tylko oddzielne kasety wywiewu i nawiewu z tymi silnikami o których pisałem wcześnie.

 

Podobno jak blaszany się odpowiednio dobierze lub przewymiaruje nic nie śwista kolega z tego forum zrobił na blaszanych i jest podobno ok a aby nie przenosiło dźwięku od kaset to przy nich są elastyczne rury spiro

 

Anemostatami nic się nie reguluje przecież można je wkręcać albo wykręcać wiec po co to jest

 

Proszę o podpowiedzi które mi ułatwią wykonanie chociażby na tą chwilę nawiewu do salonu na dole i wywiewu w kuchni i wc bo muszę przed tynkami to zrobić czy tę średnice rur co oznaczyłem były by złe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt nie chce pomóc to chociaż podpowiedzcie tak czy nie :

Czy dobrze przeliczałem sobie średnice rur

Np.

a) kanał 90x200 to rura około 180 mm czy tak ?

b) aby uzyskać taką średnicę rurami PE 75 do wentylacji musiał bym zastosować 3 takie rury 75(wewnętrzna 63) podłączone do jednej skrzynki rozdzielczej i wyszło by nawet trochę z naddatkiem czy tak ?

 

Jeszcze chciałem zapytać:

 

1 Salon na dole połączony z kuchnią (widać to na załącznikach) kubatura prawie 100m3 czyli aby wentylować te pomieszczenie (przyjęto dla jednej osoby 30m3/h a mam rodzinę 4 osobową) musiał bym dać cztery takie rury co dało by możliwość wymiany powietrza 120m3/h (czy wystarczą 3 rury bo tak jak pisałem salon prawie 100m3 może około 90 jak by dokładnie policzył)

 

2 wywiewy kuchnia i WC jak rozwiązać wywiew skoro nawiew musi równać się wywiew

Czy dać 2 rury do kuchni 2 do WC czy może 3 do kuchni a jedną do WC (ale może za słabo wyciągało by wtedy z WC i będzie przeciągać smród w stronę kuchni)

 

3 czy warto dawać przy moim rozmieszczeniu pomieszczeń wywiew przy drzwiach wejściowych gdzie będą mokre buty kurtki ?

 

I pytanie o poddasze :

1a) pokoje nr 1 i nr 2 wychodzą około 40 m3 czyli jedna rura nawiewna pe75 to przy mało 2 za dużo ale chyba jak dam dwie będzie ok czy dobrze myślę ??

 

2a) sypialnia kubatura ok. 25m3 wiadomo 2 osoby tylko w nocy czy dać też 2 rury PE 75 ?

 

3a) myślę że w garderobie wystarczy tylko 1 rura PE75 to tylko jakieś 10 m3 czy dobrze ?

 

4a) pokój nr 3 są skosy wyjdzie może z 50 m3 będzie tam sporadycznie więcej niż 2 osoby wiec chyba dwie PE 75 spokojnie starczą ?

 

Czy wywiewy też muszę tu zsumować czyli jeśli wyjdzie 9 rur nawiewnych to dać też 9 wywiewnych np. w łazience większa wilgotność to np. 6 xPE 75 wywiewnych a pralnia 3x PE75 czy tak mogło by to być ?

Edytowane przez marcinx00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako laik obserwator poczynań na żywo fachowców na budowie mam kilka pytań . Dlaczego uparłeś się na wentylatory na prąd zmienny skoro są znacznie oszczędniejsze stałoprądowe. Twoje to 96 W niby mało ale licząc pracę całoroczną..... x2Jak zamierzasz zmierzyć wydatek strumienia dla poszczególnych pomieszczeń i zweryfikować z zamierzeniami i regulować anemostatami. Masz dostęp do anemometru? Czy planujesz jakiś filtr na wlocie do wwiewu Bo pomijając smog to wokół wlotów wylotów syf się osadza. Tak czy siak kupiłbym jakiś średni anemometr po pięć stówek można już nówkę kupić bo na pewno system będzie wymagał regulacji i na obrotach wentylatorów jak i na anemostatach wg. preferencji własnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój EBM to turbina promieniowa o dużych łopatach wyważonych dynamicznie i 100tyś pracy ciągłej według niemieckiego producenta , silnik prądu stałego z falownikiem co daje stały duży moment obrotowy przy niskich obrotach , takich nie ma w produkowanych reku w Polsce

nie mam dostępu do anemometru zamiar jest obserwować co się dzieje w domu.

filtr na wlocie oczywiście że tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...