Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Defrost w rekuperatorach


Recommended Posts

Z Waszych doświadczeń (a może innych danych np. producenta?) jak często rekuperator musi korzystać z bypasu w celu defrostu wymiennika na wywiewie? Można przyjąć że trwa to 5 min. raz na godzinę przy -20sC na zewnątrz +22 wewnątrz i wilgotności 50%?

 

Nigdy, jeśli ma wymiennik obrotowy.

Dlatego na dalekiej północy, nie montuje się innych rekuperatorów niż np Swegon CASA w wersji R, lub FLEXIT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ani razu nie skorzystał.

Ale przy -6 i przepływie 60m3 pobór mocy wynosi 120-190W zamiast typowego 17W.

To jest spowodowane czym? Pracą nagrzewnicy? Jeśli tak, to czemu pracuje nagrzewnica zamiast w pierwszym trybie uruchomić bypas?

 

Nigdy, jeśli ma wymiennik obrotowy.

Dlatego na dalekiej północy, nie montuje się innych rekuperatorów niż np Swegon CASA w wersji R, lub FLEXIT.

Ale ja pytałem o rekuperatory z bypasem aby ustalić ile czasu zajmuje rekuperatorowi defrost wymiennika i jak często musi to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest spowodowane czym? Pracą nagrzewnicy? Jeśli tak, to czemu pracuje nagrzewnica zamiast w pierwszym trybie uruchomić bypas?

Ale ja pytałem o rekuperatory z bypasem aby ustalić ile czasu zajmuje rekuperatorowi defrost wymiennika i jak często musi to robić.

By-pass'u to używają wyłącznie te najprostsze tanie konstrukcje.

Ponieważ do jego pracy wystarczy prosty czasowy algorytm.

Każdy inny rekuperator wyposażony w grzałkę, najpierw używa do tego celu grzałki.

A ponieważ nad grzałką tak łatwo już zapanować nie jest, to mają ja te droższe konstrukcje z własną opracowaną automatyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Waszych doświadczeń (a może innych danych np. producenta?) jak często rekuperator musi korzystać z bypasu w celu defrostu wymiennika na wywiewie? Można przyjąć że trwa to 5 min. raz na godzinę przy -20sC na zewnątrz +22 wewnątrz i wilgotności 50%?

 

Moj nie uzywa bypassu do rozmrazania, tylko ograniczenia nawiewu, wzgledem wywiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu miało by zamarzać? Ja mam reku poskładany samodzielnie i przy -14 nic się nie dzieje. Na -20 w tym sezonie się chyba nie doczekam, ale myślę że też by nie zamarzło. A w razie czego to ograniczenie nawiewu jest najlepszym sposobem.

 

Ograniczenie nawiewu to raczej najgorsze wyjście i maloskuteczne jaki masz wymiennik i jakie temperatury za i przed wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu miało by zamarzać? Ja mam reku poskładany samodzielnie i przy -14 nic się nie dzieje. Na -20 w tym sezonie się chyba nie doczekam, ale myślę że też by nie zamarzło. A w razie czego to ograniczenie nawiewu jest najlepszym sposobem.

 

Jesli masz krzyżowy to fakt, trudno go zamrozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik mam Siwickiego. Wiem, nie cieszy się tu na forum dużą popularnością, ale mi się podoba. Nie cieszy się ze względu na opory przepływu, ale mnie te opory nie interesują bo wentylatorki ebmpapst przebijają się przez niego jak nóż przez masło z filtrami F7 włącznie.

Całą instalacja jest na ocieplonym nieogrzewanym strychu gdzie teraz przy -14°C na zewnątrz jest około 6°C (ciepło które przenika przez strop i ze strat na rurach, które występują pomimo izolacji.) Ale mi to nie przeszkadza, bo zależy mi żeby na strychu było powyżej zera.

Sam wymiennik ma deklarowaną przez producenta sprawność, bo przy 19°C na wejściu do wymiennika, 15,5°C do mieszkania i -12°C na zewnątrz daje sprawność temperaturową 87,1%.

Mnie bardziej interesuje sprawność całej instalacji, bo to mało kto podaje :p a wg mnie jest najistotniejsze.

W mieszkaniu mam stałe 22°C, w anemostatach wywiewnych jest 23°C, w nawiewnych 15°C, -12°C na zewnątrz co daje sprawność całej instalacji na poziomie 77% co wg mnie jest dobrym wynikiem. Wszystkie obliczenia z aktualnych temperatur.

Wracając do meritum. Reku mi nie zamarza, bo wymiennik wisi pionowo a przepływ powietrza ciepłego jest skierowany w górę, dzięki temu skropliny spływają do strony cieplejszej i siłą rzeczy nie zamarzają. Wiem że nie uzyskuję w ten sposób pełnej sprawności, ale energia zamarzania wody jest mi niepotrzebna skoro i tak muszę ją odmrozić,a niewielki spadek sprawności jest dla mnie więcej warty w zamian za to że problem zamarzania mnie nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz sprawność jak na zewnatrz jest koło 0stopni u mnie jest w okolicach 90procent przy przepływie ok.100m3h i na takiej wydajności chodzi całą zimę i wydaje mi się ze chyba lepiej mieć lepszą sprawność a w tych kilkunastu dniach w roku gdy jest możliwość zamarzniecia wymiennika podgrzać powietrze nawiewne z zewnątrz do okolicy 0, wyjdzie chyba bardziej ekonomicznie u siebie dogrzewam nagrzewnica wodna podpieta do rozdzielacza podlogowki koszt tej nagrzewnicy ok 100zl samorobka ogrzewam gazem więc wychodzi połowę taniej jak standardowa grzalka w reku.chociaż grzalka to podobno ok.100zl na sezon grzewczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz sprawność jak na zewnatrz jest koło 0stopni
jak bedzie 0 °C to policzę i podam.
u mnie jest w okolicach 90procent
mierzone na rekuperatorze czy na kratkach/anemostatach?
przy przepływie ok.100m3h i na takiej wydajności chodzi całą zimę i wydaje mi się ze chyba lepiej mieć lepszą sprawność
ale ja mam na wymienniku 87%, czyli tylko o 3% mniej niż ty, straty instalacji zostają na strychu i dla mnie to nie są straty.
a w tych kilkunastu dniach w roku gdy jest możliwość zamarzniecia wymiennika podgrzać powietrze nawiewne z zewnątrz do okolicy 0, wyjdzie chyba bardziej ekonomicznie u siebie dogrzewam nagrzewnica wodna podpieta do rozdzielacza podlogowki koszt tej nagrzewnicy ok 100zl (...)
Nie wiem czy walka o 3% sprawności warta jest takiego zachodu. Policzy ktoś ile te 3 % dadzą zysku energetycznego rocznie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 3%teraz u mnie jest sprawność 93% na wejsciu na wymiennik po podgrzaniu +4 wywiew 20 nawiew19 oczywiście temperatury mierzone na wymienniku i raczej tam robione pomiary mnie interesują a nie na całej instalacji bo te każdy może mieć różnie docieplone .

Ale wogole podlaczenie każdego wymiennika w ten sposób kosztem mniejszej sprawności może mieć sens może u siebie poprzestawiam krocce i sprawdzę i policze ile będzie mniejsza sprawność.A jeśli chodzi o ten wymiennik siwickiego to za drogi mozna kupic dwa lub trzy inne w tej cenie a zabudowac je to nie jest wielki koszt i problem.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, twój wymiennik podgrzewa powietrze z 4 do 19 czyli o 15 stopni, a od tych 4 czyli tak o 10-15 przy dzisiejszych temperaturach dogrzewasz z nagrzewnicy.

Mój podgrzewa powietrze o 27,5 stopnia bez dogrzewania żadnym innym źródłem, więc uważam że jego sprawność 87% w tych warunkach jest bardzo dobra więc wg mnie ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...