Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Defrost w rekuperatorach


Recommended Posts

Nigdy, jeśli ma wymiennik obrotowy.

Dlatego na dalekiej północy, nie montuje się innych rekuperatorów niż np Swegon CASA w wersji R, lub FLEXIT.

 

 

Eeetaaam... te wytwory z dalekiej północy nie mają szans w Polsce. To widocznie archaiczne konstrukcje, bo nie dość, że odzysk w centralach z wymiennikiem przeciwprądowym mają na poziomie 82-86% a te obrotowe to ledwo 83% wyciągają to na dodatek produkują takie padło jak centrale z odzyskiem wilgoci i wymiennikiem krzyżowym o sprawności 60% ....a fe ;) Na kupowanie czegoś takiego, nie można sobie pozwolić!

Lepiej mieć cudeńka o sprawności niemal 100% i spędzać wieczory na kombinowaniu, jak i co zrobić aby chodziło, nie zamarzało i działało, jak to obiecał producent/sprzedawca.

 

Tak to mniej więcej wygląda podczas czytania forum, że jest wybór pomiędzy niskim odzyskiem ciepła + odzysk wilgoci + spokojem a wysokim odzyskiem i nerwami.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom1000k jaką masz temperaturę na wylocie do wyrzutni przy ujemnych na czerpni, takich konkretnych poniżej -10*.
To muszę zmierzyć. Teraz przy -6 mam 0. Rano zobaczę, bo będzie z -12 to napiszę. Ale dzisiaj rano było u nas -17 i wszystko działało bez zarzutu. Za to jak przez większość pseudo-zimy schodziło mi średnio 5 litrów na tydzień z wymiennika, to w tym tygodniu spłynęło prawie 20 :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeetaaam... te wytwory z dalekiej północy nie mają szans w Polsce. To widocznie archaiczne konstrukcje, bo nie dość, że odzysk w centralach z wymiennikiem przeciwprądowym mają na poziomie 82-86% a te obrotowe to ledwo 83% wyciągają to na dodatek produkują takie padło jak centrale z odzyskiem wilgoci i wymiennikiem krzyżowym o sprawności 60% ....a fe ;) Na kupowanie czegoś takiego, nie można sobie pozwolić!

Lepiej mieć cudeńka o sprawności niemal 100% i spędzać wieczory na kombinowaniu, jak i co zrobić aby chodziło, nie zamarzało i działało, jak to obiecał producent/sprzedawca.

 

Tak to mniej więcej wygląda podczas czytania forum, że jest wybór pomiędzy niskim odzyskiem ciepła + odzysk wilgoci + spokojem a wysokim odzyskiem i nerwami.

:D

 

Hahaha:D coś w tym jest, dlatego ja zrobiłem sobie tak jak napisałem wcześniej, i jeżeli wiąże się to ze stratą rzędu 3-5% to jest to strata znikoma w porównaniu ze świętym spokojem :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę zmierzyć. Teraz przy -6 mam 0. Rano zobaczę, bo będzie z -12 to napiszę. Ale dzisiaj rano było u nas -17 i wszystko działało bez zarzutu. Za to jak przez większość pseudo-zimy schodziło mi średnio 5 litrów na tydzień z wymiennika, to w tym tygodniu spłynęło prawie 20 :o

 

No i jak sprawdzales jaką masz temp.nawiewu do pomieszczeń i do wyrzutni czy moze rozmrazasz wymiennik

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak sprawdzales jaką masz temp.nawiewu do pomieszczeń i do wyrzutni czy moze rozmrazasz wymiennik

 

Jak już tłumaczyłem, ale niektórym trzeba powtórzyć, mój wymiennik nie zamarza pomimo braku dogrzewania.

Przy -14 na zewnątrz mam +14 na nawiewie do pomieszczenia, na wyrzutni -4 i żadnych zmian w przepływie powietrza (mierzone anemometrem) Przy tym kierunku przepływu mało prawdopodobne żeby coś zamarzło.

 

Tak sobie myślę że jak

Nie wiem czy 3%teraz u mnie jest sprawność 93% na wejsciu na wymiennik po podgrzaniu +4 wywiew 20 nawiew19 oczywiście temperatury mierzone na wymienniku(...)
a na zewnątrz jest -12, to sprawność twojej rekuperacji jest o połowę mniejsza niż podajesz - podnosisz temperaturę z -12 do 19, z tym że rekuperacja podnosi tylko połowę z tego.

Słabo to wygląda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tłumaczyłem, ale niektórym trzeba powtórzyć, mój wymiennik nie zamarza pomimo braku dogrzewania.

Przy -14 na zewnątrz mam +14 na nawiewie do pomieszczenia, na wyrzutni -4 i żadnych zmian w przepływie powietrza (mierzone anemometrem) Przy tym kierunku przepływu mało prawdopodobne żeby coś zamarzło.

 

Tak sobie myślę że jaka na zewnątrz jest -12, to sprawność twojej rekuperacji jest o połowę mniejsza niż podajesz - podnosisz temperaturę z -12 do 19, z tym że rekuperacja podnosi tylko połowę z tego.

Słabo to wygląda..

 

Wiem ze faktyczna sprawność jest mniejsza w tej chwili jak są mrozy bo dogrzewam jak większość firmowek a te temperatury podałem bo chciałem porównać z twoim wymiennikiem gdy na zewnatrz jest u ciebie kolo 0ciekaw jestem czy wymiennik klingenburg tak podłączony jak u ciebie tez nie bedzie zamarzal .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, ale warto sprawdzić. Sam jestem ciekaw czy powoduje to samo takie położenie czy może też jego długość ma znaczenie (Siwicki ma metr długości)

 

Bartosz też ma metr a byłem widziałem siedziałem na strychu i czekałem jak było minus 15 klientowi powiedzieli ze jest super bo nie zamarza i nie zamarzal ale dzięki temu ze otwierał się baypas i puszczał mroźne powietrze na pokoje

Ale być może to kwestia tego podłączenia nie pamiętam jak ten Bartosz był podłączony ale chyba skropliny na wyrzutnie.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Na początku, witam wszystkich serdecznie.

Przyznam się że szukając wiedzy nt. rekuperacji zajrzałem również i tutaj.

Jestem świeżo po zamówieniu wszystkich elementów.

Pewnie zostanę zrugany (głównie za rekuperator) i pewnie nie ma się czym chwalić ale sam szukałem i czasami ciężko było z konkretami, jak ktoś by chciał orientacyjne koszty instalacji (w moim przypadku 85 m2), to poniżej trochę danych, może to komuś pomoże, choć sam przyznam, że wolałbym przeciwprądowy:

Nazwa Szt Cena

Pe-flex

Wyrzutnie pokojowe nypel 6 356,97

Wyrzutnie pokojowe mufa 3 178,49

Przedłużka 25cm 6 22,51

Anemostat nawiewowy 5 57,26

Anemostat wywiewowy 4 45,81

Nożyk 1 14,76

Złączka rury 1 7

Taśma aluminiowa 1 25,01

Przesyłka 24,6

 

Centrala Wentylacyjna Rekuperator 300m3/h jonizato 1 2009zł

Anemometr 1 43,99

Uniflex

Rura fi 75 (50m) 2 632

Skrzynki rozdzielacza 10 X 75, 1 X160 2 553,5

Rury główne 150 mm 10 m 1 69

Wyrzutnia/czerpnia 2 97

Wiertło koronowe 125 mm 1 45

Taśma perforowana 1 24

Zaślepka 2 9,64

Koszt przesyłki 30

Redukcja 16x15 2 30,4

Uszczelka + redukcja 10x8 1 22,49 (w standardzie niepotrzebne :) )

 

Total koszt 4298,43

 

Zakładam głównie z powodu problemu z wilgocią, mam "termos" i mam nadzieję, że coś to pomoże.

 

Tak może a propo głównego tematu wątku, w tym który kupiłem, ponoć jest tak, że poniżej zadanej temperatury, wyłącza tylko czerpnie a poprzez wyrzucanie powietrze podgrzewa wymiennik, oczywiście pewnie zrobi się podciśnienie i wpadnie "lewe" zimne powietrze, no ale cóż jest to jakaś opcja :)

Edytowane przez dziany9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...