Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z szybko brudzącą się szybą w kominku


1Tech

Recommended Posts

Witam forumowiczów,

zakupiłem kominek Kratki Lucy 14 z dolotem powietrza z zewnątrz, z systemem czystej szyby.

Podczas rozpalania dym kłębi się wewnątrz komory, jest go tyle że nie widać polan w środku, dopiero po kilku minutach zostaje odprowadzony do komina (wydaje mi się że dzieje się to dopiero po jego nagrzaniu). Później wygląda to trochę lepiej, ale po jednym paleniu szyba jest tak brudna że nie widać co jest w środku.

Czy jest mi ktoś w stanie podpowiedzieć jaka jest tego przyczyna?

Średnica wylotu kominka 200mm

Średnica komina 200 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Palenie od góry pomorze, zwłaszcza gdy komin jest wyziębiony

2. Sprawdzić dolot powietrza z zewnątrz, czy jest drożny (dosyć często są zatkane w nowych budynkach)

3. Przy rozpaleniu nie zamykać od razu drzwiczek lecz stopniowo wraz z rozpalaniem

4 Sprawdzić wilgotność drewna

5 Lusterkiem sprawdzić drożność przewodu dymnego (przez drzwiczki wyczystkowe)

6. Sprawdzić czy w ogóle są drzwiczki do wyczystki a przez co przewód jest szczelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kominie ciągnie nawet jak się nie pali.

Jak dobrze zrobiona komora spalania i dopalania to nie kopci nawet jak zimny komin.

Panie z Fizyki to 5 miałem.

 

"jak się nie pali" to nie znaczy ze komin jest zimny. Zimny komin oznacza że nie różnicy temperatur pomiędzy temp powietrza w środku komina a na zewnątrz. . Ciepły komin oznacza że różnica temperatur wywołująca zmianę gęstości gazów jest na tyle duża aby powstał ciąg kominowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpaliłem od góry używając brykietu, otworzyłem drzwiczki na pierwsze 10 min i faktycznie wiele to zmieniło, poczekam do pełnego wypalenia się brykietu i zobaczę stan szyby.

Odpowiadając wcześniejsze pytania:

Dolot powietrza jest drożny, otwierając go podwiewa popiół,

Komin też jest drożny, sprawdzałem dzisiaj z góry przy okazji ustawiania satelity na dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...