Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna - ilość skrzynek rozdzielczych


Recommended Posts

Remontuję dom z lat 90-tych i koniecznie dokładam do niego WM z odzyskiem. Przeczytałem wszystkie wątki w temacie WM (jak robić samemu i nie robić). Decyzja zapadła robimy sami na pe-flex (lub porównywalny) ponieważ średnica rur da mi możliwość wykorzystania kanałów wentylacji grawitacyjnej (będą wyburzone).

Dom ma cztery kondygnacje: piwnica, parter, piętro, poddasze. Centrala ma obsługiwać co najmniej parter i piętro, a ma być zlokalizowana na poddaszu właśnie.

Podstawowe pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi brzmi: Czy skrzynki rozprężne (nawiewna i wywiewna) dawać osobno na każdym piętrze czy dać na strychu po jednej (nawiewnej i wywiewnej) na dwie kondygnacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy skrzynki rozprężne (nawiewna i wywiewna) dawać osobno na każdym piętrze czy dać na strychu po jednej (nawiewnej i wywiewnej) na dwie kondygnacje?

Miałem ten sam problem i nikt nie potrafił odpowiedzieć. Zdecydowałem się nie ryzykować i dałem jedną wspólną na parter, piętro i piwnicę. Nawiewy wyszły po 9m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie skrzynki trzeba połączyc pionem - pion to odatkowy opór ( wieksza srednica wiekszy opór bo wieksza predkosc)

http://www.vents-group.pl/baza-wiedzy/straty-cisnienia-w-systemie-wentylacyjnym,5

 

Czyli lepiej wszystko z jednej skrzynki ciągnąć.

Drugie pytanie: jaka maksymalna długość przewodu pe-flex?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dalej np sypialnie 20 m to mozna dac dwa kanały. Producent podaje te dane opor/odległość.

 

Właśnie z rozmieszczenia wynika, że w salonie będzie najdalej bo reku na poddaszu/strychu, ale 20m to z zapasem. Salon ma 5x7m i chciałem dać w jeden róg 2x63 pe-flex i w drugim 1x63 pe-flex, być może dać w jednym rogu 3x63 pe-flex?

Sypialnie na I piętrze więc problemu nie ma.

Edytowane przez długi1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...