Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Farba elewacyjna silikonowa czy silikatowa - jaki producent?


Recommended Posts

Witam.

Mam ścianę 1W z BK. Planowany tynk zewnętrzny (po przestudiowaniu Forum) to tradycyjny tynk cem-wap zatarty na gładko i pomalowany farbą silikonową. Z tego co wyczytałem tynk taki będzie miał odpowiednią grubość (zalecana ok 12 mm) i dobre parametry wodoodporne (dzieki farbie). Teraz tylko mam problem jaką fardę wybrać. Farby silikonowe są ogólnie dość drogie. A może wybrać farbę silikatową?? Polećcie coś (jaką farbę i jakiego producenta).

Z góry dziekuję. Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Można wybrać farbę silikonową albo silikatową. Jaka jest różnica między nimi? Otóż silikonowa jest farbą hydrofobową, na jej powierzchni zbierają się krople wody (odpycha wilgoć), z tym że nie jest bardzo paroprzepuszczalna. Farba silikatowa ma bardzo dobrą paroprzepuszczalność i również jest hydrofobowa. Ja polecałbym farbę np. Premium Elewacja S (prod. Polifarb Dębica), jest to farba akrylowo-silikonowa. Cena nie jest zbyt wysoka, a jest to naprawdę bardzo dobry produkt. Jest dostępna w systemie kolorowania w mieszalnikach Polifarbu Debica na ponad 2000 kolorów wg NCS, RAL oraz kolorów farb fasadowych Polifarbu Dębica. Jeżeli silikatową to polecałbym CT 54, produkcji Henkel Bautechnik Ceresit. Cena co prawda jest wysoka, ale jakosć kosztuje. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż silikonowa jest farbą hydrofobową, na jej powierzchni zbierają się krople wody (odpycha wilgoć), z tym że nie jest bardzo paroprzepuszczalna. Farba silikatowa ma bardzo dobrą paroprzepuszczalność i również jest hydrofobowa.

 

hmm..wydaje mi się, że silikonowa właśnie ma dobrą paroprzepuszczalność od wewnątrz a od zewnątrz doskonale zatrzymuje wodę..Dla przykłady cytat ze strony znanego producenta na temat farby sikikonowo-akrylowej "Zapobiega penetracji wody deszczowej przez pomalowaną powierzchnię (zwilżalność wodą). Posiada dobrą przepuszczalność pary wodnej (oddychanie ścian)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do waszych postów. Właśnie kończę elewację zewnętrzną -jestem na etapie zatapiania siatki. Budynek zbudowany z porothermu 25 iocieplam wełną 12cm, tynk mineralny i teraz chcę pomalować farbą. Tylko jaką? silikonową czy sylikatową? co z tym oddychaniem ścian, paraprzepuszczalnoscią?. Którą farbę wybrać? wiem, że napewno nie akrylową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę farbę krzemianową czyli silikatową na zestaw ceramika+wełna+tynk mineralny.Będzie to tikurilla, bo inne farby tej firmy sprawdzają się u mnie znakomicie.We wnętrzach tikurilla lateksowa, a na drewno - lakierobejce też tej firmy.Wyjdzie mi duży rabat przy takiej ilości farb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest napisane,że z zewnątrz nie przyjmuje wody. Ale jak wiadomo nawet farba dyspersyjna do wnętrz stawia bardzo duży opór dyfuzyjny. To że farby pozwalają "oddychać" ścianom to nie jest tak do końca. Przepuszczalność gazów jest, ale nie jest taka jak np. w przypadku silikatowej. Farby silikonowe mają niższą paroprzepuszczalność, podobnie jak farby akrylowe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu jest? Czy na silikaty, wełnę mineralną i tynk mineralny należy dać farbę silikonową czy silikatową? Jedni mówią, że silikonową - bo i paroprzepuszczalna i zabezpiecza przed wodą, inni że silikatową bo lepsza paroprzepuszczalność [przy okazji co z zabezpieczeniem przed wodą?]. Może ktoś potrafiłby fachowo przedstawić wady i zalety obydwu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co porównywać np. Premium Elewacji S do Finngarda Novasil. Oczywiście, że można polemizować, która farba jest lepsza, silikatowa czy silikonowa lub też silikonowo-akrylowa. Jeżeli jesteśmy w wyrobach koncernu TBD polecam przyjrzeć się parametrom np. Finngard Silicate (dawna Renova Silikat). Musi Pan zrobić porównanie parametrów Finngard Novasil i Finngard Silicate i wybrać wyrób o optymalnych parametrach dla Pańskiego przypadku, a nie optymalny pod względem opinii o wyrobie. Ja malowanie elewacji nie trakuję szablonowo, nasi Klienci są traktowani podmiotowo i indywidualnie. Nie można podejść do sprawy "mam do pomalowania elewację z tynku mineralnego i potrzebuję farbę". W takim przypadku nasz Dział Zapewnienia Jakości zada najpierw szereg istotnych pytań w stronę Klienta, a to wszystko po to, żeby jak najwięcej wiedzieć o podłożu, środowisku, itp. W przypadkach gdy Klient nie wie, jedzie nasz specjalista i ogląda elewację. Takie podejście powinno byc we wszystkich firmach. Wtedy i zmniejsza się ilość reklamacji, wzrasta liczba zadowolonych Klientów. Ale cóż z tego jak większość firm używa jeszcze określeń "farba olejna", a i tak nie wiedza co to jest. Żeby w każdej firmie fukcjonował dział doradztwa potrzeba dużo pieniędzy i wiedzy, wiedzy, wiedzy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli interesuje Was dana farba polecam skontaktować się z przedstawicielem firmy na dany rejon.

Ja tak zrobiłam i robię w przypadku innych produktów.Przedstawiciele - doradcy techniczni zawsze dokładnie, fachowo wytłumaczą i tak jak napisał autor powyżej - poleci nam coś do konkretnej elewacji, w zależności od rodzaju tynku, zanieczyszczenia środowiska itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby silikonowe maja rowniez bardzo dobra paroprzepuszczalnosc tak samo jak silikatowe co producenci pisza na swoich stronach. Proponuje spojrzec na wspolczynniki oporu dyfuzyjnego. Silikatowa wiaze sie z podlozem i moze byc nanoszona nawet na mokry tynk - to duza zaleta. Oddaje tez strukture tynku - nie kryje go blona. A silikonowa ma zdolnosci samoczyszczace (woda splywa po niej czyszczac elewacje). Ponadto dlugo zachowuje kolor. Ale jest drozsza od silikatowej. Farby mieszane (np. akrylowo-silikonowe) nie wydaja mi sie dobrym pomyslem, jest to raczej pomysl na niska cene niz wysoka jakosc.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ja osobiście preferuję farby silikatowe.

Nawet w ekstremalnie brudnych okolicach elewacja jest idealnie czysta.

Farba cechuje się wysoka dyfuzyjnością i bardzo małą nasiąkliwościa, ma mniejszą paletę barw.

Dzieki szlachetnemu mikrokredowaniu mamy na kilkanaście lat czystą elewację.

Trzeba tylko kupić prawdziwe silikaty np. firmy KAIM czy Caparol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Nie jestem fachowcem. Ale brat pomalował w zeszłym roku elewację farbą silikatową Webera i w tym roku miejscami (szczególnie w narożnikach) pojawia się ciemnoszara pleść. Ja pomalowałem elewację silikonową w tym roku. Sądząc po wyglądzie farby silikonowej raczej nie ma szans żeby się tam pleśń pojawiała, silikonowa jest gładka prawie jak olejna, silikatowa ma jakieś drobne pory w których może się zbierać wilgoć. Więc dla mnie tylko ten jeden powód wystarcza żeby zdecydowanie wybrać silikonową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Podciągnę trochę temat.

 

Przymierzam się do malowania elewacji. Mam tynk cementowo-wapienny maszynowy Baumit MVR Uni na ścianie jednowarstwowej Ytong.

Szef ekipy wykonawczej zaproponował nałożenie na ten tynk jednej lub dwóch warstw zaprawy klejowej do cienkich spoin (ma to być rodzaj gładzi) twierdząc, że bezpośrednie pomalowanie tynku farbą elewacyjna nie będzie dobrze wyglądało, farba nie pokryje jednolicie powierzchni tynku, będą widoczne różne odcienie i różna struktura podłoża.

Zakres prac ma obejmować gruntowanie , nałożenie zaprawy klejowej jedno-lub dwukrotne zależnie od uzyskanego efektu, przetarcie nałożonej warstwy, ponowne gruntowanie i na końcu malowanie. Koszt robocizny ok 5 tys zł.

Macie jakieś doświadczenie w tej materii? Jest sens wydawać kolejne pieniądze?

Czy nałożenie tylu materiałów nie spowoduje znacznego ograniczenia paroprzepuszczalności muru, a co za tym idzie jego zawilgocenia?

Kto malował bezpośrednio tynk cem-wap i jaki efekt wizualny uzyskał?

 

Porównywałem wsp. oporu dyfuzyjnego farb silikonowych i silikatowych Weber, różnica prawie żadna - silikonowa 180, silikatowa 170.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...