Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

sporo klientów używa całkiem żywotnych i sprawnych kotłów co zasypowych - Ogniwo Zębiec Logica Cichewicza itp itd.

 

Jakie macie doświadczenie z przeróbek takich kotłów na pellet ? Są producenci palników oferujący całe zestawy do szybkiej przeróbki kotła np : Pellas, Skiepko, Kipi itp itd.

 

Jak się wam sprawują takie przerabiane kotły węglowe na pellet ? Niewątpliwie jest to tańsza inwestycja niż zmiana całego kotła i kotłowni, więc za 6 tys zł można sobie sprawić automatyczny pelletowy kocioł bez konieczności przebudowy kotłowni. No i spełni raczej 5 klasę emisji czyli będzie na legalu.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/236643-przer%C3%B3bka-starego-kot%C5%82a-w%C4%99glowego-na-pellet-czy-warto-opinie/
Udostępnij na innych stronach

No spoko tylko papier na sam palnik raczej nie wystarczy - bedziesz musiał przebadać cały zestaw i doliczając koszt badania kotła na 5 klasę to już tak różowo nie jest
Gość mtdeusz

Ale skoro palnik ma 5 klasę to w czym problem?

Ma 5 klase emisji no ma.

Wymiennik może być i wiadrem wody lub rurką miedzianą skoro palnik ma 5 klasę emisji to cały kocioł ma 5 klase emisji nieżależnie od wymiennika.

Edytowane przez mtdeusz
Gość mtdeusz

Kocioł jest wymiennikiem.

Skoro w kotle jest palnik,który ma 5 klasę to z spaliny na wylocie są czystrze niż z 5klasy bo część pyłu osiądzie na wymiennikach kotła.

Klasy 5, 4 i 3 dotyczą normy EN-PN 303/5:2012 a ta dotyczy kotłów wodnych na paliwa stałe mocy do 500 kW. Badania dotyczą konstrukcji i efektów spalania oraz zabezpieczeń wymienników kotów wraz z paleniskami. Normy dotyczące palników na pellety EN-PN 15270/2008 dotyczą budowy, oraz zabezpieczeń palników na pellety do 70 kW - a te nie są podzielone na klasy.

A więc nie ma klas na palniki na pellety. Formalnie nie można wystawić papierów na 5 klasę na sam palnik - bo tego ta norma nie dotyczy. Ale niektórzy producenci kotłów wystawiają papiery na 5 klasę na same palniki. Również zaczynają to robić producenci palników, zdając sobie sprawę że to czysty fejk.

 

Odbiorcami tych fejków są urzędnicy, który zbierają papiery do dotacji, a ponieważ ich poziom techniczny jest zerowy, nie są w stanie tego niestety pojąć, a gdyby byli w stanie, to nikomu z nich na tym nie zależy - skoro inwestor ma dać papier na klasę 5, to biorą to co inwestor daje.

 

A poza tym powyższym stare kotły zasypowe jeżeli nie są kotłami na miał lub koksiakami, pracują bardzo dobrze - nie gorzej niż nowe kotły. Wiem coś tym, bo 7 lat grzałem się takim kotłem. A obecnie tego rodzaju przeróbki są moim głównym dochodem.

 

pzdr

Producenci palników twierdzą, że jak mają papier na 5 klasę emisji na palnik to wystarczy. Właśnie będziemy robić emisję kotła zasypowego z palnikiem KIPI, zobaczymy jak wyjdzie CO, popiół i sprawność
Witam,

Jak się wam sprawują takie przerabiane kotły węglowe na pellet ?.

Osobiście nie mam jeszcze przerobionego kotła ale przemawia do mnie ta modernizacja.Powód jak u autora filmu mniej obsługowa kotłownia szczególnie gdy jestem w delegacji a obsługą kotłowni ma się zająć żona.

 

Ps.Czy powyższy palnik rzeczywiście nadaje się do spalania gorszych pelletów?

  • 4 weeks później...
WItam, palniki KIPI z różnego kotłami widziałem podczas akcji. To dobre palniki ale na pewno na gorsze pellety ich konstrukcja nie jest odporna. Gorsze paliwo - musi byc spalane nie w komorze rotacyjnej ale na ruszcice schodkowym tak jak to robią w dużych kotłach na biomasę i ciepłowniach. Są takie rozwiązania na rynku w małej mocy palnikach
Ciekawe własnie jest pytanie: czy węglowy kocioł z palnikiem na pellet może pracować po modernizacji jako 5 klasy emisji ?

 

Jeżeli staniesz się wytwórcą takich kotłów pod własną nazwą - np. polegającego na skupowaniu na rynku kotłów węglowych, dostosowywaniu do nich palników pelletowych i przekażesz do badania taki zestaw notyfikowanemu laboratorium, a badanie wykaże zgodność z normami, to nie widzę przeszkód.

 

pzdr

  • 5 months później...

Witam

Czytam artykuły na temat eko kotłów 5 klasy emisyjnej , i "zastanawiam" się dlaczego w parze z edukacją na temat konieczności wymiany przysłowiowych

śmieciuchów nie idzie jasna informacja ze skutkami montażu takiego pseudo cudeńka w domach z tradycyjnym murowanym systemem kominowym , w który to wyposażonych jest obecnie większość domów . Każdy szanujący się kominiarz z gruntowną wiedzą wie że żadne murowane kominy ale i systemowe kominy szamotowe czy wyposażane w nierdzewne wkłady kwasoodporne nie wytrzymają niskotemperaturowych skroplin które produkowane są przez te kotły w związku z wysokim stopniem schładzania spalin powodującym niedogrzewanie kominów ,co jest i powinno być jedną z podstawowych wymagań dla prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego stałym paliwem kopalnym, jeszcze część kotłów 4 klasy dawały radę z tym problemem, ale Bruksela założyła klapki na oczy naszym rządzącym którzy nabrali wody w usta w temacie dotyczącym wszystkiego powyżej czopucha za "eko piecem 5 klasy"

  • 3 months później...

Każdy szanujący się kominiarz z gruntowną wiedzą wie że żadne murowane kominy ale i systemowe kominy szamotowe czy wyposażane w nierdzewne wkłady kwasoodporne nie wytrzymają niskotemperaturowych skroplin które produkowane są przez te kotły w związku z wysokim stopniem schładzania spalin powodującym niedogrzewanie kominów ,co jest i powinno być jedną z podstawowych wymagań dla prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego

 

To powiedz mi kolego co mam zrobić. Mam komin murowany z cegły, kocioł zasypowy na węgiel drewno, chce wymienić na kocioł na PELLET . Cy ten komin nadaje się do takiego paliwa , czy mam zastosować jakiś wkład , jeśli musowo to jaki żeby to działało i długo wytrzymało ????!!!!

Kwaso odporny , żaroodporny czy może kwas -żaroodporny czy najlepiej zostawić to co jest i nie pchać się w koszty

Każdy szanujący się kominiarz z gruntowną wiedzą wie że żadne murowane kominy ale i systemowe kominy szamotowe czy wyposażane w nierdzewne wkłady kwasoodporne nie wytrzymają niskotemperaturowych skroplin które produkowane są przez te kotły w związku z wysokim stopniem schładzania spalin powodującym niedogrzewanie kominów ,co jest i powinno być jedną z podstawowych wymagań dla prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego

 

To powiedz mi kolego co mam zrobić. Mam komin murowany z cegły, kocioł zasypowy na węgiel drewno, chce wymienić na kocioł na PELLET . Cy ten komin nadaje się do takiego paliwa , czy mam zastosować jakiś wkład , jeśli musowo to jaki żeby to działało i długo wytrzymało ????!!!!

Kwaso odporny , żaroodporny czy może kwas -żaroodporny czy najlepiej zostawić to co jest i nie pchać się w koszty

 

W przypadku pelletu zaleca się wkład w kominie. Polecam firmę... w linku poniżej. Mam taki wkład jednościenny żaroodporny z 25 letnią gwarancją, a mam od 10 lat. 4 lata temu, odcinek rury /owalnej/ poniżej czopucha wyrzuciłem, dokupiłem pół metrową rurę i trójnik w którym zamontowałem RCK. Komin suchutki. Temp. spalin 60-75 st, im zimniejsza temp.zewn. tym temp. spalin wzrasta.. Do dzisiaj dynamika wzrostu zużycia pelletu 79,9 %. ( II strefa klimatyczna )

Zadzwoń do firmy, podadzą ci telefon do przedstawiciela handlowego... uzyskasz wszelkie informacje.

 

:spam:

Edytowane przez Greengaz
  • 3 weeks później...

Witam,

jestem tutaj nowy,reasumując:

czy opłaca mi się przerabiać mojego "miałowca" na pelet?(palnik)

myślę o tym bo "pesela" nie oszukam,jestem coraz starszy i mi sie "nie chce"

kocioł pracuje 5 sezon wiec myśle ze

na "palniku" parę lat by jeszcze podziałał,do tej pory spalałem przez sezon

około 5 ton miału po 700PLN za tone,

jak szacujecie ile ,ile spalę peletu ?

pomijam inne koszty,

z góry dzie kuję za odpowiedzi,

p.s. nie interesują mnie jakieś normy i inne takie tam ,

Za palnik wydać musisz co najmniej 4,5 koła w sumie wg oszołomów eko mógłbyś to używać tylko niespełna 10 lat i koniec ale kto to bedzie kontrolował ? nie wiem jaki masz dom do ogrzania ale są takie piecokominki nawet fajnie wygladają i do nich sypiesz ok 20kg peletu moce spore od 12 kw z komputerkiem bajerkami i sporo tańsze od normalnych kotłów i bardzo niewiele od samego palnika droższe .

ok ,dzięki,

ale nie o to mi idzie,

nie zamierzam montować kominka ani innych takich tam,

idzie mi konkretnie o to ile będę spalał peletu jeśli miału spalałem około 5 ton,

pomijam koszty palnika i innych pobocznych kosztów,

czy ktoś jest w stanie mi napisać ile będę +/- spalał peletu ?

tak czy owak dzieki Ci "kryzys" za odpowiedz,

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...