Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja łazienki i kuchni w domu z rekuperacją.


Recommended Posts

Witam,

 

Projekt, który kupiłem ma w założeniu wentylację grawitacyjną. Ponieważ planuję zastąpić ją wentylacją mechaniczną zacząłem się zastanawiać, które elementy wentylacji grawitacyjnej będą mogły być bez obaw usunięte. Stąd też moje pytania:

 

1) Według projektu w łazience na piętrze mam wywiew (zdjęcie: Screen Shot 2018-03-12 at 15.25.42.jpg), który wychodzi na zewnątrz przez kominek wentylacyjny. Czy mogę się pozbyć go w całości jeśli w łazience będzie wywiew wentylacji mechanicznej?

 

2) W kuchni na parterze wyciąg znad kuchenki wędruje mi rurą spiro do narożnika budynku (zdjęcie: Screen Shot 2018-03-12 at 15.25.02.jpg) i tak przez poddasze aż na dach w postaci komina wentylacyjnego. Ponieważ okapu nie należy podłączać do rekuperacji, to zastanawiam się, czy lepiej zostawić to tak jak jest (czyli ciągnąć przewód wentylacyjny z kuchni na dach i bawić się w robienie komina, czy też lepiej będzie zastosować okap z obiegiem zamkniętym?

Interesują mnie tutaj zarówno walory estetyczne, funkcjonalne, jak i kosztowe (koszt budowy komina, jego izolacja na dachu + koszt przewodów wentylacyjnych i ich zabudowy vs koszt eksploatacji pochłaniacza (wymiany filtrów węglowych)).

 

Z góry dziękuję za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie w całości kominy WG można pominąć, kiedy się stosuje WM. Wyjątkiem jest kotłownia, kiedy masz kocioł z otwarta komora spalania. Jak w salonie kominek, to też mu trzeba zapewnić (szczelny) dolot powietrza. W kuchni zastanów się na samym pochłaniaczem w obiegu zamkniętym. Przefiltrowane z tłuszczu powietrze wyciągnie się przez wywiew WM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...