Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna ZA/PRZECIW?


Recommended Posts

Bo to zależy m.in. od stanu filtrow, jeśli jeden się brudzi szybciej, niz drugi, to te wartości zmieniają się w czasie.

Nie dotyczy reku z CF.

To czy w odpływie skroplin będzie podciśnienie czy nadciśnienie zależy tylko i wyłącznie od położenia wentylatora względem odpływu.

Przykładowo w Airpack Home - wymiennik (odpływ również) znajduje się po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

Stąd nadciśnienie, w przeważającej większości innych konstrukcji na rynku, w syfonie jest podciśnienie.

 

Nie trolluj.

Syfon kulowy jest odradzany wg instrukcji rekuperatora. Dlaczego tak jest?

Może dlatego, że pomyśleć, przy jego montażu, a nie każdemu to lekko przychodzi.

 

Instrukcja jakiego rekuperatora odradza taki rodzaj syfonu?

Chyba nie Airpacka? w którym można znaleźć poniższy zapis:

"przestrzeń potrzebna do prawidłowego połączenia centrali wentylacyjnej AirPack z przewodem kondensatu poprzez syfon automatyczny (kulowy)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tego co znalazłem w instrukcjach instalatora to akurat u zehndera skupiają się na odpowiedniej wielkości i wysokości syfonu pod reku by NIE ZASSAŁ ON POWIETRZA. Wnioski oczywiste, akurat mój reku potrafi zassać z syfonu i trzeba się przed tym obronić. Zainstalowany syfon sobie nie poradził. ozonowanie w drodze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego może wynikać tak niska sprawność wymiennika? 2*C straty przy tak wysokiej temp na zewnątrz to coś nie bardzo.

 

Która niska sprawność?

Sprawność liczona wg temperatur czerpni, nawiewu i wywiewu 81%?

Czy sprawność liczona wg temperatur na czterech króćcach 94,5%?

 

Ile powinna wynosić?

Który wzór jest dokładniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobię. Mam dostęp do wersji 7gramowej więc godzinka spokojnie wystarczy na sterylizację kanałów.

 

Apropo nadciśnienia w reku to po odpięciu syfonu zaślepiłem go workiem foliowym z gumką, który przy wysokich obrotach zauważalnie był zasysany do wnętrza syfonu czyli rekuperatora. Dziwne to nadciśnienie. Takie zasysające....:D Stąd całkiem mocne podejrzenie, że powietrze z kanalizy mogło się dostać do kanałów wlotowych.

 

Czyli masz nawiew większy od wywiewu. Bardzo niedobrze, bo wszelkie nieszczelności domu będą zarastać grzybem. Lepiej jest mieć sytuację odwrotną.

Wyjaśnisz jakim cudem przy pracującym rekuperatorze powietrze z kanalizy pokonało wentylator wywiewu pod prąd i przedostało się do budynku?

To rzeczywiście bardzo dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy w odpływie skroplin będzie podciśnienie czy nadciśnienie zależy tylko i wyłącznie od położenia wentylatora względem odpływu.

Przykładowo w Airpack Home - wymiennik (odpływ również) znajduje się po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

Stąd nadciśnienie, w przeważającej większości innych konstrukcji na rynku, w syfonie jest podciśnienie.

 

 

Może dlatego, że pomyśleć, przy jego montażu, a nie każdemu to lekko przychodzi.

 

Instrukcja jakiego rekuperatora odradza taki rodzaj syfonu?

Chyba nie Airpacka? w którym można znaleźć poniższy zapis:

"przestrzeń potrzebna do prawidłowego połączenia centrali wentylacyjnej AirPack z przewodem kondensatu poprzez syfon automatyczny (kulowy)"

 

Mój AirPack home 400h.

Strona 6 instrukcji montażu i serwisu:

"Nie ma potrzeby stosowania syfonu odpływowego z uwagi na nadciśnienie występujące w przestrzeni tacy kondensatu."

"Uwaga: nie stosować syfoów wyposażonych w kulowy zawór zwrotny.. Zastosowanie takiego syfonu spowoduje wypływ wody poza tacę kondensatu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalazłem w instrukcjach instalatora to akurat u zehndera skupiają się na odpowiedniej wielkości i wysokości syfonu pod reku by NIE ZASSAŁ ON POWIETRZA. Wnioski oczywiste, akurat mój reku potrafi zassać z syfonu i trzeba się przed tym obronić. Zainstalowany syfon sobie nie poradził. ozonowanie w drodze.

 

Ale on te powietrze zassie i wyrzuci do wyrzutni, a nie do domu! Nie ma sensu ozonować wyrzutni ani tym bardziej kanałów nawiewu i wywiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która niska sprawność?

Sprawność liczona wg temperatur czerpni, nawiewu i wywiewu 81%?

Czy sprawność liczona wg temperatur na czterech króćcach 94,5%?

 

I jedna i druga, to chyba widać biorąc pod uwagę jaka temperatura była na zewnątrz. Nie obchodzą nas procenty z jakichś śmiesznych wzorków, bo to są tylko suche liczby. Ważniejsza jest różnica między temperaturą na wywiewie i nawiewie. Dlaczego? Bo one nam mówią o ile musimy podbić temperaturę z rekuperatora, żeby uzyskać zadaną temperaturę pomieszczeń. A co do podniecania się gołymi liczbami odpowiem tak:

 

Ubytki języka, uszkodzenia przedsionka jamy ustnej i warg – zmiany i ubytki średniego stopnia upośledzające odżywianie - to tylko uszczerbek od 5-15% Więc sprawność wysoka 85-95%, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój AirPack home 400h.

Strona 6 instrukcji montażu i serwisu:

"Nie ma potrzeby stosowania syfonu odpływowego z uwagi na nadciśnienie występujące w przestrzeni tacy kondensatu."

"Uwaga: nie stosować syfoów wyposażonych w kulowy zawór zwrotny.. Zastosowanie takiego syfonu spowoduje wypływ wody poza tacę kondensatu."

A Ty widzę, dalej swoje...

 

Dam ci zadanie domowe.

Znajdź mi na rynku 5 rekuperatorów, które mają wymiennik po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

 

PS. Można dać zawór kulowy do Airmpacka Home, tylko trzeba go prawidłowo podłączyć.

Nie bez powodu, taki zawór ma króćce opisane plus i minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A Ty widzę, dalej swoje...

 

Dam ci zadanie domowe.

Znajdź mi na rynku 5 rekuperatorów, które mają wymiennik po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

 

PS. Można dać zawór kulowy do Airmpacka Home, tylko trzeba go prawidłowo podłączyć.

Nie bez powodu, taki zawór ma króćce opisane plus i minus.

Przyganial kocioł garnkowi a jeden ani drugi nie ma zielonego pojęcia o czym pisze ;)

 

Od 6 lat użytkowania reku nie mam problemu z niczym.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz nawiew większy od wywiewu. Bardzo niedobrze, bo wszelkie nieszczelności domu będą zarastać grzybem. Lepiej jest mieć sytuację odwrotną.

Wyjaśnisz jakim cudem przy pracującym rekuperatorze powietrze z kanalizy pokonało wentylator wywiewu pod prąd i przedostało się do budynku?

To rzeczywiście bardzo dziwne...

 

Szanowny Janku,

 

Niedobrze? Otóż bardzo dobrze! Nie wiem też dlaczego od razu zakładasz że mam nieszczelny dom.

Sytuacja odwrotna? Wysoce niewskazana, a przy kominku i o zgrozo garaż w bryle budynku wiesz czym się kończy? Nie wspomnę o ew. wysysaniu powietrza z niskiego syfonu w brodziku, któremu się akurat wyschło, lub o otwarciu drzwi wejściowych przez które do środka wpada masa powietrza z aromatem palonego przez sąsiada plastiku. Otóż, przynajmniej dla mnie podstawa jest by w domu panowało lekkie nadciśnienie uniemożliwiające zasysanie do domu lewego niefiltrowanego powietrza! Żadnych zapachów z garażu, żadnego dymienia z kominka to przecież podstawa.

 

Co do cudu, skoro folia na wylocie syfonu była zasysana to jasno oznacza że reku zasysał powietrze z kanalizy. Znakomita większość "zapachu" lądowała poza domem na wyrzutni (bo tak znalazłem źródełko zapachu"), ale skoro w pomieszczeniu było czuć lekki smrodek kanalizy, to w/w powietrze trafiało w znikomej części do kanałów nawiewnych. Sam sobie tłumacz ten "CUD" jak tylko chcesz, dla mnie sprawa jasna - ozonowanie i czyszczenie instalacji.

 

Teoretyczne rozważania niepoparte praktyką nijak się mają do rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jedna i druga, to chyba widać biorąc pod uwagę jaka temperatura była na zewnątrz. Nie obchodzą nas procenty z jakichś śmiesznych wzorków, bo to są tylko suche liczby. Ważniejsza jest różnica między temperaturą na wywiewie i nawiewie. Dlaczego? Bo one nam mówią o ile musimy podbić temperaturę z rekuperatora, żeby uzyskać zadaną temperaturę pomieszczeń. A co do podniecania się gołymi liczbami odpowiem tak:

 

Ubytki języka, uszkodzenia przedsionka jamy ustnej i warg – zmiany i ubytki średniego stopnia upośledzające odżywianie - to tylko uszczerbek od 5-15% Więc sprawność wysoka 85-95%, tak?

Bzdura.

Zadaną temperaturę pomieszczenia utrzymuje system grzewczy a nie rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty widzę, dalej swoje...

 

Dam ci zadanie domowe.

Znajdź mi na rynku 5 rekuperatorów, które mają wymiennik po stronie nadciśnieniowej wentylatorów.

 

PS. Można dać zawór kulowy do Airmpacka Home, tylko trzeba go prawidłowo podłączyć.

Nie bez powodu, taki zawór ma króćce opisane plus i minus.

Pytasz "jakiego airpacka instrukcja", a potem czepiasz się kiedy piszę że mojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Janku,

 

Niedobrze? Otóż bardzo dobrze! Nie wiem też dlaczego od razu zakładasz że mam nieszczelny dom.

Sytuacja odwrotna? Wysoce niewskazana, a przy kominku i o zgrozo garaż w bryle budynku wiesz czym się kończy? Nie wspomnę o ew. wysysaniu powietrza z niskiego syfonu w brodziku, któremu się akurat wyschło, lub o otwarciu drzwi wejściowych przez które do środka wpada masa powietrza z aromatem palonego przez sąsiada plastiku. Otóż, przynajmniej dla mnie podstawa jest by w domu panowało lekkie nadciśnienie uniemożliwiające zasysanie do domu lewego niefiltrowanego powietrza! Żadnych zapachów z garażu, żadnego dymienia z kominka to przecież podstawa.

 

Co do cudu, skoro folia na wylocie syfonu była zasysana to jasno oznacza że reku zasysał powietrze z kanalizy. Znakomita większość "zapachu" lądowała poza domem na wyrzutni (bo tak znalazłem źródełko zapachu"), ale skoro w pomieszczeniu było czuć lekki smrodek kanalizy, to w/w powietrze trafiało w znikomej części do kanałów nawiewnych. Sam sobie tłumacz ten "CUD" jak tylko chcesz, dla mnie sprawa jasna - ozonowanie i czyszczenie instalacji.

 

Teoretyczne rozważania niepoparte praktyką nijak się mają do rzeczywistości.

Nadciśnienie może być dopuszczalne latem, ale nie zimą!

Każdy dom jest nieszczelny. W każdym będzie się przy nadciśnieniu wykraplała woda w miejscu uciekania ciepłego wilgotnego powietrza bo styka się ono z zimnem i musi się skroplić.

Jeżeli masz problem z wysychaniem syfonów, to zalej je gliceryną lub okresowo dolewaj wody.

Jeśli sąsiad pali plastik, to każdy system wentylacyjny wpuści smród. Tylko wyłączenie wentylacji może chwilowo zmniejszyć skutki.

 

Najlepsze jest zrównoważenie ciśnienia czyli nawiewu i wywiewu a jeśli ma być błąd to w stronę podciśnienia wewnątrz domu.

 

Naprawianie rażących błędów wykonawczych i projektowych instalacji kanalizacyjnej rekuperatorem? Na to bym nie wpadł.

 

U mnie jest tak:

Syfon wodny zrobiony z kolanek 32 pod rekuperatorem wysechł latem. Rura idzie dalej do trójnika do którego jest podłączona pralka. Nic nie śmierdziało bo jest tam nadciśnienie.

Zaplanowałem zrobienie dodatkowego syfonu za pralką lub zwiększenie pojemności wodnej syfonu pod rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Celnie trafiony argumentem momentalnie zmieniasz temat, bredzisz coś o naprawach syfonu za pomocą wentylacji. Po prostu przyznaj komuś czasem rację. Może Ci się lepiej zrobi.

.

 

Jak może racje przyznać .. jak musi wyjść na jego... w końcu ma reku naj.....

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może racje przyznać .. jak musi wyjść na jego... w końcu ma reku naj.....

 

Jakoś dawniej to forum było jeszcze pomocne innym, teraz namnożyło się tak jak mówisz, tych co mają "naj", tych co mają zawsze rację. Nawet jak nie ma to zmienia temat i przysysa się do jakiejś literówki czy przykładu. Ludzie.... Moje i mojsze i najmojsze! Dlatego szkoda czasu dla troli. Jedni opłacani przez wydawcę by forum "żyło" i przynosiło zysk - to jeszcze mogę zrozumieć takich troli, bo żadna praca nie hańbi, ale są tez tacy którzy tu siedzą i mojszują to już niestety poradnia zdrowia psychicznego się kłania. A spróbuj mieć inne doświadczenia lub zdanie. Przyklei się taki teoretyk do tematu i po rozmowie, po pomocy, po wymianie doświadczeń. Musi być tak jak u niego. Socjalizm się skończył, wszyscy już nie muszą mieć wszystkiego tak samo. Moja rada - konia najlepiej ignorować niż się z nim kopać :)

 

Dziś przyjedzie ozonator. W przyszłym tygodniu jak wyeksmituje rodzinę ozonuję kanały i sam reku. Ozonator 7g/h - spokojnie da radę.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.

Zadaną temperaturę pomieszczenia utrzymuje system grzewczy a nie rekuperator.

 

Racja. Jak się ma rekuperator do dupy to cóż innego można pisać.

 

Znam rekuperator, który przy 11*C na zewnątrz utrzymuje zadaną temperaturę (wentylatory 1:1)

 

wYzayv.jpg

 

 

i dlatego zdziwiło mnie to Pańskie dziadostwo nie radzące sobie z tak wysokimi temperaturami, a które tak wszędzie zachwala. Dlatego zadałem grzecznie pytanie, jaka jest przyczyna niskiej sprawności w takich temperaturach. A jedyne co otrzymałem to jakieś teksty w stylu BZDURA. Bardzo to prymitywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlatego zdziwiło mnie to Pańskie dziadostwo nie radzące sobie z tak wysokimi temperaturami, a które tak wszędzie zachwala. Dlatego zadałem grzecznie pytanie, jaka jest przyczyna niskiej sprawności w takich temperaturach. A jedyne co otrzymałem to jakieś teksty w stylu BZDURA. Bardzo to prymitywne.

 

W jakim celu ma być to utrzymanie temperatury?

 

Dla komfortu? Niezauważalne, bo nawiew z prawidłowo zamontowanych i wyregulowanych anemostaty jest prawie lub zupełnie nieodczuwalny.

 

Dla ogrzewania? Bez sensu, bo przy 100m3/h i delcie 3 moc cieplna to 100W czyli nic. Na dodatek pochodzące z grzałki oporowej a nie klimatyzatora pobierającego do jej wytworzenia 25W. Ten system nie jest w stanie ogrzać domu i wymaga systemu grzewczego.

Po co to jest? Co to daje? Czego mogę nie montować w domu dzięki takiemu rekuperatorowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...