Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odległość czerpni od rekuperatora


Recommended Posts

Witam szanowne grono.

Chciałbym się dowiedzieć jaka powinna być maksymalna odległość czerpni od rekuperatora. Mam rekuperator Thesslagreen 500V. Czerpnia jest ok 12-13m od rekuperatora. Jest to elastyczny kanał fi200mm w otulinie. Na początku zdawało to dobrze egzamin - jednak teraz mam wrażenie ze przy dużej mocy, kanał zapada się w środku, dodatkowo może mocno się przy dużej mocy zwężać w miejscach gdzie musiał być zagięty. Jest to taki sam przewód wentylacyjny jakich używa się pomiędzy rekuperatorem a skrzyniami rozdzielczymi na nawiew i wyciąg. Przewód to "1000A SONODEC CLASSIC Przewód elastyczny aluminiowy izolowany - Średnica przewodu : 200mm"

Po złożeniu instalacji do kupy, przepływ powietrza na czerpni był dobry, jednak po 1,5 roku użytkowania mam wrazenie że wewnętrzny kanał tego przewodu się zapada i drastycznie zmniejsza się jego średnica, a przepływ powietrza z czerpni spadł o ponad połowę. Filtry są nowe, rekuperator i system pomiarowy powietrza tez jest sprawny - po odpięciu przewodów i rekalibracji systemu smiga wszystko bardzo dobrze.

 

 

Moje pytanie, czy ten elastyczny przewód w otulinie na czerpni zmienić na jakąś twardą rurę i dać ją w otulinę/jakąś izolację i zostawić tak jak jest 13m, czy może zrobić nową czerpnię w pomieszczeniu gdzie stoi rekuperator, wtedy byłoby to może 4m.

Edytowane przez myszu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okragla czerpnie z siatka. Od dolu nie widac czy brudna. Jest wysoko na szczycie domu, nie dojde od zewnatrz. Czy od wewnatrz bede w stanie to zrobic?

 

Od zewnątrz masz coś w rodzaju żaluzji, przez nią chyba byłoby ciężko to wyczyścić. Od środka bez problemu wytniesz siatkę nożykiem do tapet - u mnie zebrał się na niej gruby kożuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc!

Faktycznie winowajcą była siatka. Na maksymalnej mocy z brudną siatką rekuperator dawał 120m3/h.

Siatka wycięta, doszedłem od wewnątrz budynku. teraz rekuperator jest w stanie dawać 300m3/h.

 

Przy normalnej pracy ok 80m3/h zuzycie prądu jest 3 krotnie mniejsze niż z tą siatką.

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...