Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe w garażu


Ragetl

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 131
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja też stoję przed tym zadaniem w tym roku; będę dawał ocieplenie w podłodze (15cm styro) i założę obieg OP. Myślałem o grzejniku, ale w moim przypadku to bez sensu bo mam cały dom w OP, a duży grzejnik w garażu tylko zajmie miejsce, którego i tak nie mam aż tak duzo. Garaż będzie od wew. odizolowany od domu, na zew. 20cm styro.

 

No właśnie u mnie podobna sytuacja. OP w całym domu więc grzejnik w garażu odpada: albo na podłogówce - grzanie max 35 stopni, albo osobny obieg na jeden grzejnik (koszty plus załączanie się pieca co chwilę).

Zrobię podłogówkę w garażu, nastawię min temp. na 10 stopni i wtedy:

- dla tych co piszą, że ogrzewać nie trzeba - podłogówka będzie wyłączona oprócz największych mrozów

- dla tych co ogrzewanie garażu uważają za obowiązkowe - mam ogrzewanie na min a ewentualnie jak będę chciał pogrzebać przy moto to 2 dni wcześniej pokręcę...

Wydaje mi się, że ogrzewanie garażu w bryle budynku jest dobrą opcją. Pomimo wszystko wolę mieć większy wybór (np. ocieplić garaż i go nie ogrzewać bądź ogrzewać) a przy kosztach rzędu 500zł za OP w garażu - nie jest to koszt powalający na tyle żebym nie udźwignął.

Teraz tylko trochę inne pytanie (podniesione już wcześniej):

czy wylewka w garażu wytrzyma? (ja chcę tam tylko garażować motocykle ale jeśli kiedyś coś się zmieni i wjadę tam autem, które waży 2t to będzie 500kg nacisku na koło - wylewka w garażu będzie trochę grubsza - plus 2-3cm czyli razem ok 10cm ale w tej grubości będą też rurki więc newralgiczne miejsca w miejscu prowadzenia rurek będą cieńsze a styropian pod spodem może (?) się ugiąć)

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i po przeanalizowaniu wszystkich zdecydowałem jak wyżej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są styropiany dedykowane pod garaż/parking. Dla spokojnego snu możesz również nie dawać pętli/rurek tam, gdzie będą naciskać koła samochodu :)

 

Taaa..., bo samochód rozgniecie te rurki razem z betonem....:lol2:

 

Styropian podłogowy plus siatka zbrojeniowa do posadzek...

Na ułożone ogrzewanie rozkłada się siatki zbrojeniowe i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś czadu z tę podpowiedzią... Już lepiej nie doradzaj na forum, bo przebijasz "Panie, będzie Pan zadowolony..."

 

To może jakieś konkretne argumenty przeciwko temu pomysłowi? Skoro ktoś ma obawy, że mu samochód rurki zgniecie, to dlaczego nie może sobie, dla spokoju swych nerwów, nie dać dwóch wolnych przestrzeni po np 30cm, szerokości gdzie koła będą naciskać? Chętnie wysłucham fachowca :)

 

PS - jasiek napisał - "Na ułożone ogrzewanie rozkłada się siatki zbrojeniowe" a PAn to potwierdza.

Cóż...ja znam fachowców, którzy twierdzą, że to BŁĄD, no ale, to nie moja branża. Ja nie rozkładam, co najwyżej zalewam rurki :)

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakieś konkretne argumenty przeciwko temu pomysłowi? Skoro ktoś ma obawy, że mu samochód rurki zgniecie, to dlaczego nie może sobie, dla spokoju swych nerwów, nie dać dwóch wolnych przestrzeni po np 30cm, szerokości gdzie koła będą naciskać? Chętnie wysłucham fachowca :)

 

PS - jasiek napisał - "Na ułożone ogrzewanie rozkłada się siatki zbrojeniowe" a PAn to potwierdza.

Cóż...ja znam fachowców, którzy twierdzą, że to BŁĄD, no ale, to nie moja branża. Ja nie rozkładam, co najwyżej zalewam rurki :)

 

Chłopie weź sobie rurkę pex, połóż na asfalcie i żywcem przejedź samochodem osobowym...

Po czym napisz nam tutaj czy zrobił się z niej placek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakieś konkretne argumenty przeciwko temu pomysłowi? Skoro ktoś ma obawy, że mu samochód rurki zgniecie, to dlaczego nie może sobie, dla spokoju swych nerwów, nie dać dwóch wolnych przestrzeni po np 30cm, szerokości gdzie koła będą naciskać? Chętnie wysłucham fachowca :)

 

PS - jasiek napisał - "Na ułożone ogrzewanie rozkłada się siatki zbrojeniowe" a PAn to potwierdza.

Cóż...ja znam fachowców, którzy twierdzą, że to BŁĄD, no ale, to nie moja branża. Ja nie rozkładam, co najwyżej zalewam rurki :)

 

Ale co można odpowiedzieć konkretnie jak Ty olewasz fizykę i mechanikę i wolisz nie kłaść dla pewności. Możesz również nie robić dachu dla pewności żeby się nie zarwał i Cię nie zabił jak będziesz spał. To tak samo inteligentne - można. Jeszcze jak ktoś ma nerwy z tym związane to niech nie buduje domu, bo jak będzie się bał wjechać samochodem do garażu, to co dopiero usiąść na toalecie? Wiadomo co się wydarzy? Czy jak spuści wodę to coś złego się wydarzy? A wiadomo pod co mu "fachowiec" podpiął spłuczkę? Równie dobrze może go podłoga albo szafa zaatakuje? Niech weźmie coś na nerwy i śpi u sąsiada.

 

Wielu "fachowców" próbuje zaprzeczyć prawom fizyki nawet na tym forum, więc chwalenie się takimi znajomościami chyba tu niewiele zmieni.

 

Szkoda że nie masz pojęcia jakie są naprężenia na obrzeżach dookoła okrągłego otworu, ale widzę że łatwiej ze ślepym o kolorach...

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie Panowie o jednym - klient PŁACI i za swoje pieniądze może chcieć mieć zrobione taka nie inaczej. Od kiedy pracuję (1984r) widziałem i realizowałem wiele różnych dziwnych pomysłów. Malowanie sufitów olejną - "bo chcę mieć spokój" tynkowanie domu jednorodzinnego zaprawą wyrównującą "bo słyszałem że najtrwalszy materiał" ocieplanie całego budynku od wewnątrz watą+7cm ytong " bo styropian myszy albo mrówki zjedzą" - to tylko parę dziwnych pomysłów z ostatnich lat :)

W temacie wylewek na "niepełnej" podłogówce w garażach to w trzystanowiskowym rurki CO były na 1/3 powierzchni (dwa stanowiska bez rurk)i po pół metra od ścian a w jednostanowiskowym 5metrów bez i 3 metry z rurkam. To były dwa wyjątki na kilkanaście wykonanych normalnie, po całości. Tak chcieli klienci i widocznie instalatorzy nie potrafili im tego wyperswadować argumentami Nie dociekałem dlaczego , bo jak wyżej napisałem NIE JESTEM INSTALATOREM i nie muszę się na tym znać. Zapytałem teraz, czy są jakieś powody, by nie robić tak jak zasugerowałem komuś, kto ma obawy, a dostałem fachowy słowotok o NICZYM.

 

W temacie siatek zbrojeniowych - tam gdzie zalewałem , wszędzie dawane były kompozytowe, bo z tego co mówili INSTALATORZY, metalowe mogą uszkodzić rurki przy zalewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie weź sobie rurkę pex, połóż na asfalcie i żywcem przejedź samochodem osobowym...

Po czym napisz nam tutaj czy zrobił się z niej placek...

 

Dokładnie tak. Jak mi resztki zostały po podłogówce to nieźle się musiałem namachać aby je pogiąć i do kosza wstawić.

Po to jest forum aby obalać mity i tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zapytałem teraz, czy są jakieś powody, by nie robić tak jak zasugerowałem komuś, kto ma obawy, a dostałem fachowy słowotok o NICZYM...

 

Jeżeli mnie moja 8-letnia córka zapyta co znaczy stanowczy, wulgarny, lub dlaczego coś się wydarzyło, to wyjaśniam, bo jest młoda i szkoła i życie oraz podstawowe doświadczenia przed nią i w trakcie.

 

Natomiast jak Ty pytasz o podstawowe, fundamentalne prawa i zasady fizyki to albo zapomniałeś co było w szkole (skoro od 84 pracujesz) albo nie uważałeś, albo to nie twoja dziedzina i nie musisz tego nigdy pojąć. W takich podstawach nie będę się rozwodził i podstaw przytaczał.

 

Jak ktoś chce to może nie ogrzewać pod kołami samochodu. Może co chce bo to jego dom.

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować Rafała z wątku "obok"

"Rozumiem, że na forum jak nie wiem to wstyd pytać? więc zluzuj. I powstrzymaj udzielanie się gdy nie masz ochoty na dyskusje. Także, z całym szacunkiem, ale Panu już podziękujemy"

Idealnie pasuje, bo jak widać fachowcy na tym forum potrafią tylko reklamować swoje firmy/produkty a udzielić mogą co najwyżej reprymendy :D

 

Miłego samopoczucia życzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo jak widać fachowcy na tym forum potrafią tylko reklamować swoje firmy/produkty a udzielić mogą co najwyżej reprymendy :D

 

 

Moze nie wszyscy, ale skoro sie lepiej wie od innych to po co pytac na forum?

 

Wracajac do tego nieszczesnej mozliwosci uszkodzenia podłogówki w garazu przez samochód to nie słyszałem jeszcze o takim przypadku a wykonujemy rocznie kilkadziesiąt podłogówek w garazach. Nie miałem ani jednego zgloszenia o jej uszkodzeniu, nie spotkałem sie z opisem takiego uszkodzenia i smiem twierdzic ze problem taki w ogole nie wystepuje. Jezeli ktos na siłe szuka problemów to jego sprawa, jezeli nakaze instalatorowi zostawic wolne miejsca pod połami instalator tak zrobi, przeciez nie bedzie sie kopał z koniem, w koncu klient nasz pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na forum jak nie wiem to wstyd pytać?

 

...fachowcy na tym forum potrafią tylko reklamować swoje firmy/produkty a udzielić mogą co najwyżej reprymendy :D

 

Pytaj ile chcesz i kwestii o którą pytasz może lepiej nie pouczaj. Pouczasz bo wiesz, albo pytasz bo nie wiesz. Ty natomiast mądrzysz się i pouczasz. Zerknij na swoje teksty poniżej:

 

Dla spokojnego snu możesz również nie dawać pętli/rurek tam, gdzie będą naciskać koła samochodu

 

Skoro ktoś ma obawy, że mu samochód rurki zgniecie, to dlaczego nie może sobie, dla spokoju swych nerwów, nie dać dwóch wolnych przestrzeni po np 30cm, szerokości gdzie koła będą naciskać?

 

Cóż...ja znam fachowców, którzy twierdzą, że to BŁĄD, no ale, to nie moja branża. Ja nie rozkładam, co najwyżej zalewam rurki

 

Zapominacie Panowie o jednym - klient PŁACI i za swoje pieniądze może chcieć mieć zrobione taka nie inaczej. Od kiedy pracuję (1984r) widziałem i realizowałem wiele różnych dziwnych pomysłów.

 

Nie dociekałem dlaczego , bo jak wyżej napisałem NIE JESTEM INSTALATOREM i nie muszę się na tym znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w garażu nie robiłem ogrzewania. Nie mam też go ocieplonego na ścianach sąsiadujących z częścią mieszkalną. Średnia temperatura to 11-12 stopni, w mrozy, które były niedawno nie spadło poniżej +8. Dlatego chyba zostawię te ściany nieocieplone, żeby robiły za swego rodzaju grzejnik. Od zewnątrz garaż jest w całości ocieplony, a w podłodze nie mam styropianu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w garażu nie robiłem ogrzewania. Nie mam też go ocieplonego na ścianach sąsiadujących z częścią mieszkalną. Średnia temperatura to 11-12 stopni, w mrozy, które były niedawno nie spadło poniżej +8. Dlatego chyba zostawię te ściany nieocieplone, żeby robiły za swego rodzaju grzejnik. Od zewnątrz garaż jest w całości ocieplony, a w podłodze nie mam styropianu.

 

Ależ jak to??? bez instalatora i podlogowki w garazu ciepło?... toż to przeczy zasadom fizyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jak to??? bez instalatora i podlogowki w garazu ciepło?... toż to przeczy zasadom fizyki
nic nie przeczy, Twoja wypowiedź świadczy tylko tyle, ze po prostu nie masz pojęcia o nich.

 

A swoja drogą, MD. miałby jeszcze cieplej, gdyby dał styropian w podłodze, a tak to dodatkowo ogrzewa tym ciepłem grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj ile chcesz i kwestii o którą pytasz może lepiej nie pouczaj. Pouczasz bo wiesz, albo pytasz bo nie wiesz. Ty natomiast mądrzysz się i pouczasz. Zerknij na swoje teksty poniżej:

 

No cóż... gdybym się "mądrzył i pouczał" to bym napisał MUSISZ nie dawać rurek itd. - tyle w kwestii rozumienia tekstu pisanego. W temacie pouczania i mądrzenia to jak dotychczas wyczytałem, że takie robienie pętli to błąd. Zapytałem dlaczego, bo mnie, jako będącego ostatnim w "łańcuchu" wykonania posadzki z podłogówką to INTERESUJE i w razie problemów to do mnie pierwszego będzie "telefon" więc kiedy będą jakieś KONKRETNE przeciwwskazania, by tego nie robić, to w przyszłości poinformuję o tym inwestora itd. Tymczasem odpowiedź dostałem w stylu - nie bo nie. Mam taką kogoś przekonać ? Jakoś..powątpiewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w garażu nie robiłem ogrzewania. Nie mam też go ocieplonego na ścianach sąsiadujących z częścią mieszkalną. Średnia temperatura to 11-12 stopni, w mrozy, które były niedawno nie spadło poniżej +8. Dlatego chyba zostawię te ściany nieocieplone, żeby robiły za swego rodzaju grzejnik. Od zewnątrz garaż jest w całości ocieplony, a w podłodze nie mam styropianu.

 

Czy odczuwasz jakiś dyskomfort cieplny w pomieszczeniach przylegających do garażu? Jest tam zimniej itp? Ja mam w projekcie ogrzewany garaż, ścianę pomiędzy nim a domem również bez ociepleń a KB mi sugeruje, bym ocieplił by nie tracić ciepła z pokoi...ale mnie to jakoś nie przekonuje, by straty do garażu, w którym będzie ogrzewanie na np +10 były odczuwalne w pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...