Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak wykonać instalacje


Jochimm

Recommended Posts

Cześć Wam,

 

Piszę z nadzieją że znajdę tu pomoc.

Buduje swoimi siłami dom dla rodzinki i jestem na etapie instalacji. elektryką zajmuje się teść, a jeżeli chodzi o CO nie mam zielonego pojęcia jak wystartować z robotami. W małym pomieszczeniu gospodarczym chce mieć całe centrum dowodzenia domem :) tzn chce mieć tam piec gazowy, rozdzielacze od podłogówki, wodę oraz elektrykę. Póki co z ziemi wystaje mi tylko niebieska rura od wody i nie mam pojęcia jak ją rozprowadzić, gdzie zostawić wyjścia ..

 

Jesteście może w stanie pomoc mi i ewentualnie wytluamaczy co dalej mam zrobić lub pokazać jak Wy to macie zrobione ? Może wtedy się zainspiruje i wpadnę na pomysł jak dalej ma to wyglądać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz zielonego pojęcia, to możesz sobie tylko zaszkodzić. Niestety Twoja wiedza jest niebezpieczna nawet w kontekście tego, że zwołasz fachowca, który wyczuje, że kompletnie nic nie wiesz i Cię wydyma. Pasował by Ci ktoś ogarnięty do doradzenie co i jak, bo już widziałem kilka budów gdzie właściele nie mieli zielonego pojęcia o tym co tworzą, lub przebywali za granicą, a wszystkim zajmował się np. teść i uwierz mi domy stawiane w latach 80siątych były lepiej wykonane niż te które obecnie widziałem, albo inaczej, żal patrzeć na to, że w dzisiejszych czasach, przy dostepności fachowców i materiałów ktoś wykonuje np. instalację CO jakościowo i wizualnie gorzej niż te instalacje które były robione w latach 80siatych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, to ze może nie mam pojęcia to nie jest tak złe z tym. W końcu sam z tata buduje dom ;) chodzi mi bardziej o to jak rozpocząć rozłożenie instalacji wody i użytkowej i do centralnego. Idzie to takie fajnie zgrabnie rozprowadzić ? Chodzi mi o to ze nie mam zbyt dużego pomieszczenia na to a chciałbym wszystko ram mieć :)

Dodam tylko ze woda użytkowa potrzebna do kuchni i łazienki oraz wyjście na ogród. A centralne tylko podłogówka z jednym gdziejnikiem w łazience

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij przede wszystkim od zrobienia rysunków, gdzie mają instalacje biegnąć.

Jeśli chodzi o wodę, to określ ile jest poborów w każdym pomieszczeniu i zaczniej rysować kreski, którędy prowadzić rurki.

W zasadzie masz 2 systemy do wyboru: zgrzewany PP lub PEX.

Ja robiłem PP i robi się tym dobrze. Jednak musisz mieć zgrzewarkę i jakieś minimalne doświadczenie w zgrzewaniu. Drugi raz robiłbym z rurek PEX w zestawie z rozdzielaczami w łazienkach i kuchni. To drugie rozwiązanie jest nieco droższe, ale myślę, że dużo łatwiejsze w montżu i odporne na błędy.

 

Kanalizacja. W sumie od tego powinieneś zacząć, bo musisz wiedzieć, gdzie robić pion(y). Którędy najlepiej podłączyć się do nich z punktów.

 

Ogólnie polecam program typu CAD i różne warstwy dla różnych instalacji. Jak lubisz ręcznie, to skerować rzut budynku kilka razy i rysować na nim.

 

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość instalacji robi się w warstwach podłogi. Doświadczeni instalatorzy pewnie wszystko mają w głowie i rysunków nie potrzebują. Jednak dla początkującego warto jest wszystko sobie rozrysować (nawet prowizorycznie), żeby wiedzieć nie tylko którędy puścić np. rurki z wodą, czy od odkurzacza centralnego, czy nie będą się przecinać itp. Ale również po to, żeby wiedzieć mniej więcej ile materiału kupić. Podejścia pod umywalki, zlewy, wc i inne trzeba zaznaczyć na ścianie, ale nie jest to główny problem, który autor pytania będzie miał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli coś rozrysowywać to chyba kredą na podłodze. Rysowanie czegoś i to w CAD to strata czasu i pieniędzy, to po prostu nonsens! W projekcie jest też wiele rzeczy rozrysowane, a w praniu większość wychodzi i tak trochę inaczej. Autor niech robi co chce, ale jak w życiu nawet w drugiej chaupie nie widział jak jest instalacja zrobiona to na prawdę szkoda pieniędzy na jego własne działania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 1 month później...
kolor dowolny, standardowa otulina, tak jak piszesz, dobierasz to średnicy rury, jak masz rurę 20mm pp to potrzebna Ci otulina 22mm bo inaczej się strasznie omęczysz żeby zalożyc, widze jednak ze nie zakladales od razu teraz będziesz musiał dokładać, szkoda, lepiej od razu, do tego tasma albo kupujesz specjalne spinki. otulina sa w sztangach po 2 metry, albo w rolce 10m, ale jak będziesz DOKŁADAŁ to kupuj te w 2 metrowych kawałkach, te w rolce sa dobre jak od razu w trakcie zgrzewania zakladasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są spinki do tego lub taśmą co 30-40cm, no trytki też moga byc. 1/2 cala cała chaupa? to szału nie ma, zalezy tez jak daleko do ujęć wody, ktoś będzie zmywał a Ty chcesz wziąc prysznic i ciśnienie może sporo polecieć w dól, albo ktoś myje auto a druga osoba tez korzysta z wody to szału może nie być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia graniczy z lazienką do kuchni jest około 4 metrów rurki :)

 

Zasilenie pieca wodą 3/4 - 1m

Od pieca do pierwszego trojnika (ciepla i zimna woda) tez 3/4 i potem wchodze do lazienki tez takim rozmiarem ze wzgledu ze jest tam duzo punktow poboru wody. Tam dziele to na 1/2 podejscie pod umywalke, prysznic i kibelek.

Kuchnia zrobiona 1/2 .

 

Chyba nie bedzie zle co ? W koncu hydraulik tak powiedzial ze tyle starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...