Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie klimatyzatorem


Ciekawska1

Recommended Posts

Wszystkie są nabite gazem...

Niewątpliwym jest, iż kol. kryzys ma na myśli splita wyposażonego w rurociąg chłodniczy napełniony czynnikiem, łączony na tzw szybkozłączki.

Klasyczny split ładunek czynnika chłodniczego ma w jednostce zewnętrznej - jednostkę wewnętrzną wraz z łączącym rurociągiem należy wpierw wypróżniować a następnie zagazować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie da gwarancji bo niby dlaczego miałby dawać gwarancję na sprzęt którego nie sprzedał i nie montował? Ma później jeździć i naprawiać?

 

Zgadzam się z Tobą. Ale kupuje się z firmy, która montuje klimy, nie z alle.... Zawsze są przedstawicielami jednego, lub kilku producentów.

Ja szukałem tańszej klimy. Marka bliżej mi nie znana. Zdecydowałem się jeszcze w ubiegłym roku na zakup Fokusa 3,5 kW również z tego względu, bo najmniejszy pobór prądu miał od 100 W (jest to model 2017 r.). Zmontowałem to sam, ale próżnie i uruchomienie wykonał fachowiec (znajomy). Na tego fokusa nie mam gwarancji. Teraz kupowałem z firmy, której właścicielem jest ten F-gazowiec. Z montażem na zasadach wspólnie ustalonych. Nie jest to już Fokus, bo takich nie mają, ale nowszy model na R32 Fli.

Oczywiście z VAT 8 % na fakturę i z gwarancją. Cena jedynie nieznacznie wyższa od tej z all...

Jak by się dobrze zastanowić, to co sobie niektórzy życzą - 1000 zł więcej za "prosty montaż" chyba jest nieco za dużo.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chyba jednak są klimy ciekawsze. To wygląda na tzw. "leżak magazynowy".

Nie znalazłem, przy jakiej najniższej temperaturze na zewnątrz pracuje oraz czy ma klasę A i ile plusów za literką.

 

Uzupełniam, sprzedawca pisze: Grzanie nawet gdy na zewnątrz jest 0°C

 

To nawet mówi sama za siebie. Pewnie jeszcze na dodatek on-off

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można więcej w ramach samodzielnego montażu. Ważne, by gdy klima wisi (obie jednostki) f-gazowiec zarobił kielichy oraz zrobił próżnie i uruchomił. Wtedy da gwarancje. Klimę lepiej kupić w firmie, a nie na byle jakim portalu, bo wtedy jest z VAT 8 procent. A jak instalacja dłuższa, to dobije freonu.

Co do poskręcania wszystkich śrubek, to i korzyść dodatkowa, że nikt nie goni i można wykonać wg swoich potrzeb (mogą mieć obiekcje do połączeń elektrycznych - u mnie nie będą mieli).

Tych "domowych sposobów" uruchomienia nie pochwalam.

 

Kielichy w jednostkach do samodzielnego montażu już są zarobione. Standardowa długość 3m. Do 6m nie trzeba dobijać w jednostce jest wystarczająca ilość gazu. Każdy robi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kielichy w jednostkach do samodzielnego montażu już są zarobione. Standardowa długość 3m. Do 6m nie trzeba dobijać w jednostce jest wystarczająca ilość gazu. Każdy robi jak uważa.

 

Jak napisałem, że tych "domowych sposobów" uruchomienia nie pochwalam to miałem na myśli że są sposoby uruchomienia instalacji bez robienia próżni, polegające na wstępnym wdmuchaniu freonu do jednostki wewnętrznej, by "wypchać" powietrze. Wg mnie nie jest to dobry sposób.

 

Nie podoba mi się też, że niektórzy instalatorzy wręcz "windują" ceny, bo przyszło ich "pięć minut".

 

Jak widziałem to zarobienie kielichów jest bardzo proste. Same rurki można dociąć precyzyjnie "na wymiar".

Na dniach będę miał uruchamianą trzecią klimę. F-gazowiec zostawił mi całe 2 krążki rurek, bym je poukładał. Rurki z obu stron są zatkane zatyczkami z plastyku. Po rozwinięciu okazało się, że "poszło" po 8 metrów rurek. Teraz "w wolnej chwili" przyjedzie, dotnie rurki, wszystko połączy a po zrobieniu próżni uruchomi. Będzie to wykonane "jak należy" i będzie gwarancja.

Wolę taki sposób, bo jak wspomniałem mam gwarancję. Klima jest na wysokości 1-go piętra. Za zakup z VAT 23 % zapłacił bym niewiele mniej.

 

Jeśli kupuje się na znanym portalu klimę za 2460 zł, to jej cena netto wynosi 2000 zł. Sprzedawca też zarabia, więc cena hurtowa jest niższa. Ile niższa nie wiemy. Ale musi on trochę zarobić, by jego dzieci nie musiały chodzić po śmietnikach szukać jedzenia. Jeśli firma z montażem wystawiła by fakturę na 2460 zł dla osoby fizycznej to oprócz zysku sprzedawcy z alle... była by "do przodu" 300 zł.

 

Zgadzam się z Tobą - każdy robi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nad takim czyms się zastanawiałem bo mam mieszkanie na wynajem ale już bez ogrzewanie i rozważałem taką klimę następnie kable grzewcze oraz folie grzewcze na podczerwień , nie wiem na co się zdecydować , robione to będzie pewnie wiosną dopiero .

 

Sam pomysł klimatyzatora jest dobry. Złe jest rozwiązanie techniczne.

Kup klimatyzator z montażem - LG już za 2500 na Allegro. Albo kup klimę samodzielnie jeśli potrafisz taniej, zamontuj sam, dogadaj się z chłodnikiem na opróżnienie, sprawdzenie i kielichowanie za >=300 zł.

Folie, kable itp nie podchodzą do klimatyzatora pod względem oszczędności. One wszystkie produkują ciepło zużywając 4x więcej energii elektrycznej!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by się dobrze zastanowić, to co sobie niektórzy życzą - 1000 zł więcej za "prosty montaż" chyba jest nieco za dużo.

Oni zapewne wliczają gwarancję, jeżdżenie z naprawami do klimatyzatora którego nie sprzedali itp. Sam bym tak robił na ich miejscu. 300 za próżniowanie i asystę wydaje się OK, ale w tej cenie nie może być gwarancji. Jedynie usługa wykonania połączenia chłodniczego bez gwarancji na nią samą ani na połączenie.

 

Problem wydaje się być inny. 99% klimatyzatorów ma spartolony montaż. Nieobrobiona dziura, rdzewiejące uchwyty JZ, nieprawidłowa odległość od ściany, nieprawidłowe odprowadzenie skroplin JZ, chińszczyzna w cenie markowego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak są klimy ciekawsze. To wygląda na tzw. "leżak magazynowy".

Nie znalazłem, przy jakiej najniższej temperaturze na zewnątrz pracuje oraz czy ma klasę A i ile plusów za literką.

 

Uzupełniam, sprzedawca pisze: Grzanie nawet gdy na zewnątrz jest 0°C

 

To nawet mówi sama za siebie. Pewnie jeszcze na dodatek on-off

 

Czyli nie warte więcej niż kilkaset zł. Jeśli nowe.

Do ogrzewania się zupełnie nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to nie jest, w szczególe to zależy od producenta / modelu.

 

Kiedyś kiedyś na szkoleniu na temat nowo wprowadzanej na nasz rynek marki splitów, była mowa iż powyżej 5 metrów rurociągu dodajemy czynnika i oleju, x gram / metr (nihil novi sub sole dla kogoś z branży lub dla czytelnika instrukcji montażu).

 

Z sali padło pytanie:

- A co jeśli rurociąg chłodniczy będzie krótszy?

- A wtedy musimy upuścić czynnika.

- A ile?

Lekkie i chwilowe zakłopotanie na twarzy prelegenta, rozwiane zdecydowaną odpowiedzią:

- A tak "pss pss".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł klimatyzatora jest dobry. Złe jest rozwiązanie techniczne.

Kup klimatyzator z montażem - LG już za 2500 na Allegro. Albo kup klimę samodzielnie jeśli potrafisz taniej, zamontuj sam, dogadaj się z chłodnikiem na opróżnienie, sprawdzenie i kielichowanie za >=300 zł.

Folie, kable itp nie podchodzą do klimatyzatora pod względem oszczędności. One wszystkie produkują ciepło zużywając 4x więcej energii elektrycznej!!

 

300 zł ? -8%vat - 19 % - 1/20 zus (50zł) paliwo ,ubezpieczeni,itp do auta , amortyzacja pompy ,olej do pompy co 20 próżniowanie, i tłumaczenie się jak coś padnie nie z jego winy, zastosowanie detektora f -gazu 400 zł + 150 kalibracja co roku (za 4 godziny pracy z dojazdem )

 

Chętnie zlecę koledze takie prace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość tej polityki bo ja mam bardzo ważne pytanie nie cierpiące zwłoki , powiedzcie mi panowie tak po chłopsku czy klimatyzacja a w zasadzie pompa ciepła do CWU tzw drops nadaje się do grzania podłogówki , wiem ze takie coś by chodziło non stop ale w sumie te ileś tam 300 czy 500 Watt to nie tragedia , chodzi o kawalerkę , zasobnik ładowany pompą a podłogówka w obiegu , jest to możliwe ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 zł ? -8%vat - 19 % - 1/20 zus (50zł) paliwo ,ubezpieczeni,itp do auta , amortyzacja pompy ,olej do pompy co 20 próżniowanie, i tłumaczenie się jak coś padnie nie z jego winy, zastosowanie detektora f -gazu 400 zł + 150 kalibracja co roku (za 4 godziny pracy z dojazdem )

 

Chętnie zlecę koledze takie prace

To jest cena jaką ja mam w znajomej firmie chłodniczej mieszczącej się 1km ode mnie.

Ceny paliwa i pozostałe wziąłeś ze swoich mokrych snów? :-)

Detektor? Ostatnio chyba nie mieli. Odpadają koszty kalibracji.

300 zł to cena o której słyszałem tez w innych miejscach.

Tłumaczenie się? Przecież piszę wszędzie że to cena za usługę kielichowania, złączenia, próżniowania, próby, asystę, a nie za gwarancję że klima będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość tej polityki bo ja mam bardzo ważne pytanie nie cierpiące zwłoki , powiedzcie mi panowie tak po chłopsku czy klimatyzacja a w zasadzie pompa ciepła do CWU tzw drops nadaje się do grzania podłogówki , wiem ze takie coś by chodziło non stop ale w sumie te ileś tam 300 czy 500 Watt to nie tragedia , chodzi o kawalerkę , zasobnik ładowany pompą a podłogówka w obiegu , jest to możliwe ?

500W przy typowym COP do 3 to tylko 1,5kW. Ogrzejesz tym teoretycznie 50m2, ale nie sądzę. Moja PC CWU wg niesprawdzonych deklaracji producenta pracuje tylko do -5 czyli bardzo kiepsko.

Do kawalerki kup split za 2500 -4000 zł lub lepiej kanałówkę niskiego sprężu za 4000-5000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy t5ypu drops to myślałem o mocy 3,5 lub 4,5 kw , to chyba Polskie pompy , wiem że tylko do minus 7 ale czerpnia z piwnicy by czerpała powietrze bo tam piekielna wilgoć ale nigdy mrozu nie ma , piwnica ma ponad 150 m2 i ona ma własną czerpnię z poza budynku około 5 metrów , to blok z lat 50-tych wtedy tak robili , szło by upiec dwie pieczenie na jednym no akurat w tym przypadku wilgotnym powietrzu , suszenie piwnicy oraz grzanie mieszkanka , mam taką kawalerke do wynajęcia ale ona bez ogrzewania już bo piec węglowy kaput .

 

taka ale chyba trzeba by mniejszej mocy no i bojler https://allegro.pl/pompa-ciepla-4-1-kw-drops-m-4-2-produkt-polski-i7697490178.html

Edytowane przez kryzys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy t5ypu drops to myślałem o mocy 3,5 lub 4,5 kw , to chyba Polskie pompy , wiem że tylko do minus 7 ale czerpnia z piwnicy by czerpała powietrze bo tam piekielna wilgoć ale nigdy mrozu nie ma , piwnica ma ponad 150 m2 i ona ma własną czerpnię z poza budynku około 5 metrów , to blok z lat 50-tych wtedy tak robili , szło by upiec dwie pieczenie na jednym no akurat w tym przypadku wilgotnym powietrzu , suszenie piwnicy oraz grzanie mieszkanka , mam taką kawalerke do wynajęcia ale ona bez ogrzewania już bo piec węglowy kaput .

 

taka ale chyba trzeba by mniejszej mocy no i bojler https://allegro.pl/pompa-ciepla-4-1-kw-drops-m-4-2-produkt-polski-i7697490178.html

 

Jak sprawa nie cierpiąca zwłoki, to zrób, jak Ci radzi @JanWerbinski, Eksperymentować to może lepiej w lecie, a nie gdy lokator trzęsie się z zimna.

Większość klim obecnie produkowanych, nawet tych tańszych pracuje przy niskich temperaturach na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pompy t5ypu drops to myślałem o mocy 3,5 lub 4,5 kw , to chyba Polskie pompy , wiem że tylko do minus 7 ale czerpnia z piwnicy by czerpała powietrze bo tam piekielna wilgoć ale nigdy mrozu nie ma , piwnica ma ponad 150 m2 i ona ma własną czerpnię z poza budynku około 5 metrów , to blok z lat 50-tych wtedy tak robili , szło by upiec dwie pieczenie na jednym no akurat w tym przypadku wilgotnym powietrzu , suszenie piwnicy oraz grzanie mieszkanka , mam taką kawalerke do wynajęcia ale ona bez ogrzewania już bo piec węglowy kaput .

 

taka ale chyba trzeba by mniejszej mocy no i bojler https://allegro.pl/pompa-ciepla-4-1-kw-drops-m-4-2-produkt-polski-i7697490178.html

 

Będziesz wychładzał piwnicę? Jaki to ma sens? Przecież PC ma pobierać energię z nieograniczonych zasobów zawartych w POWIETRZU NA ZEWNĄTRZ a nie podkradać z systemu grzewczego domu. Piwnicy tym nie osuszysz - będzie osuszana tylko podczas mrozów i nawilgacana podczas deszczu. Gdybyś do piwnicy dał wyrzutnię PC to tak, wysuszysz ale w dalszym ciągu ją niepotrzebnie ochładzasz.

 

Za kilka tys bez problemu znajdziesz klimę pracującą do -20 i zapewne dużo niżej. PC Ci się wyłączy przy -7 bo zapewne ma elektroniczną blokadę i znowu będzie kombinowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...