Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zadusić SMOG-a czyli mój uzdatniacz powietrza - filtr do rekuperatora


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 167
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja też poszedłem w tym kierunku - u mnie działa - weszło do niego 18 l węgla,

[ATTACH=CONFIG]441992[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]441993[/ATTACH]

podłączony jak na razie bardzo szybko , ale mam dość :sick:wdychania dymu z kopciucha sąsiadki który akurat przez ostatnie dni z powodu wiatru szaleje na moim terenie.

Bardziej zająłem się czystością wewnątrz i podłączeniem niż samą estetyką (którą oczywiście poprawie) dodatkowo dołożyłem czujniki i presostat który informuje mnie o zanieczyszczeniu filtra. Co zresztą widać - sygnalizacja przez świecenie Led.

Po podłączenia czujnika PM 2,5 i PM 10 wartości spadły do dziesiątek części mikrograma na m3. Układ powrócił do pomiaru przed filtra.i nie jest ciekawy :mad:

[ATTACH=CONFIG]441990[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]441991[/ATTACH]

Oczywiście po podłączeniu rekuperatora należało go wywzorcować i zwiększyć siłę ciągu.

[ATTACH=CONFIG]441994[/ATTACH]

Odczyt powietrza z czujnika z przed filtra.

 

Dzięki za info. Na jak długo wystarczy to złoże? Wymieniałeś już? Czy masz może porównanie oporów pomiędzy tym rozwiązaniem a np samym filtrem f7? Pytam się bo mam dość słaba centrale i nie wiem czy wyrobi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel jest może owinięty jeszcze jakaś włókniną np G4?

 

W moim przypadku nie - po wsypaniu został kompresorem przedmuchany, a następnie wypłukany i wysuszony. Filtr znajduje się w rekuperatorze w odległości ok 1m od wylotu z zamontowanego.( na wszelki wypadek bo nie wiedziałem czy węgiel będzie dalej pylił po wysuszeniu czy nie)

Na wlocie(przed filtrem węglowym) jest G4 zapobiega szybszemu zanieczyszczeniu porowatości węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jak długo wystarczy węgiel? Czy macie może na patent na wykonanie tego wynalazku z użyciem stali ocynk? Troche mnie martwi wykorzystanie plastiku...

 

Wszystko zależy od tego co filtruje - ja szacuje na 2-3 sezony.

A co Ci przeszkadza plastik? lepsza płyta z formaldehydem? na tym plastiku jest znak CE dopuszczenia...trzeba by zapewne jakiejś temperatury, aby coś się uwolniło szkodliwego. Zresztą w powietrzu jest zapewne więcej świństwa które wdychasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o filtrach węglowych patronowych ? np

 

http://www.bodim.com.pl/filtr-weglowy-tubowy-patronowy/

 

Wygląd fajny, łatwość zastosowania również - przepływ jeśli chodzi o dane również, cena zbliżona .....mam tylko jedno ale - ilość substancji filtrującej 2,8kg....trochę mało przy moich 18kg przy takim samym przepływie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd fajny, łatwość zastosowania również - przepływ jeśli chodzi o dane również, cena zbliżona .....mam tylko jedno ale - ilość substancji filtrującej 2,8kg....trochę mało przy moich 18kg przy takim samym przepływie.

 

Tak masz rację...znalazłem też większe..

 

https://www.progrower.eu/pl/search?searched_category=0&search_query=W%C4%99giel+aktywny+&submit_search=&orderby=price&orderway=asc&orderway=asc

 

Generalnie mi wystarczy żywotnośc nawet na pól roku... Obecnie zmieniam filtr co tydzień :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mi wystarczy żywotnośc nawet na pól roku... Obecnie zmieniam filtr co tydzień :(

Wiem , czytałem Twoje wątki;)

 

Ten byłby odpowiedni dla Ciebie - cena też niczego sobie, a zapewne rok by pochodził(sezon) VF filtr węglowy PRO-ECO 580-870m3/h, fi 160mm - https://www.progrower.eu/pl/pro-eco-vf/4356-vf-filtr-weglowy-pro-eco-580-870m3h-fi-160mm.html?search_query=Wegiel+aktywny+&results=96 cena tez do zaakceptowania - może dało by się wymienić ten węgiel przy znaczącym spadku jakości/wydajności filtracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , czytałem Twoje wątki;)

 

Ten byłby odpowiedni dla Ciebie - cena też niczego sobie, a zapewne rok by pochodził(sezon) VF filtr węglowy PRO-ECO 580-870m3/h, fi 160mm - https://www.progrower.eu/pl/pro-eco-vf/4356-vf-filtr-weglowy-pro-eco-580-870m3h-fi-160mm.html?search_query=Wegiel+aktywny+&results=96 cena tez do zaakceptowania - może dało by się wymienić ten węgiel przy znaczącym spadku jakości/wydajności filtracji?

 

Jakim konkretnie węglem zasypywałeś filtr? Jakie ctc? Czy faktycznie od momentu montażu, nie czujesz już żadnych zapachów z zewnątrz? Opory dużo wzrosły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim konkretnie węglem zasypywałeś filtr? Jakie ctc? Czy faktycznie od momentu montażu, nie czujesz już żadnych zapachów z zewnątrz? Opory dużo wzrosły?

 

Węgiel CTC 70 (1050m2/g ), od chwili montażu - nie czuć zapachu żadnego który wcześniej oznaczał atak sąsiadów na mój dom!.

Czy opory wzrosły ? nie wiem po wywzorcowaniu rekuperatora i ustawieniu zwiększonego strumienia o 10m3 ustawiłem jak zwykle lekkie nadciśnienie, na presostacie ustawiłem (doświadczalnie stosując rożne filtry) 105Pa i to ma sygnalizować zatkanie się filtra węglowego.

Spodziewałem się sygnalizacji ze strony rekuperatora o np zanieczyszczonym filtrze na wlocie (jednak z doświadczenia wiem, że poprawne wywzorcowanie "startu" z nowymi warunkami początkowymi usuwa tą niedogodność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel CTC 70 (1050m2/g ), od chwili montażu - nie czuć zapachu żadnego który wcześniej oznaczał atak sąsiadów na mój dom!.

Czy opory wzrosły ? nie wiem po wywzorcowaniu rekuperatora i ustawieniu zwiększonego strumienia o 10m3 ustawiłem jak zwykle lekkie nadciśnienie, na presostacie ustawiłem (doświadczalnie stosując rożne filtry) 105Pa i to ma sygnalizować zatkanie się filtra węglowego.

Spodziewałem się sygnalizacji ze strony rekuperatora o np zanieczyszczonym filtrze na wlocie (jednak z doświadczenia wiem, że poprawne wywzorcowanie "startu" z nowymi warunkami początkowymi usuwa tą niedogodność.

 

Dzięki za info. Pytam się bo mam wątpliwości. Wg specyfikacji, CTC 70 zatrzymuje do 70% zapachów. Filtr F7 ponad 90%. F7 wymieniem co kilka dni bo przepuszcza. Boję się że z tym węglem może być podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z filtrem węglowym.

Instalując WM od razu pomyślałem o zastosowaniu filtra węglowego mając na uwadze kopcenie śmieciuchami przez sąsiadów. Filtr ten zamontowałem za rekuperatorem w specjalnej skrzyni wyklejonej styropianem 2cm i na to ekran zagrzejnikowy taki ze sreberkiem "odblaskowym".

W rekuperatorze był filtr G4. Na początku można powiedzieć zdawało to jakoś egzamin ale z biegiem czasu coraz gorzej. Przy dużym zadymieniu dawało się wyczuwać zapach dymu w domu.

Aby poprawić sytuację zamontowałem dodatkowy filtr kieszeniowy przed rekuperatorem 300x300x600 F7. Zainteresowałem się też czujnikami smogu, które zamontowałem przy czerpni i w skrzyni z filtrem węglowym. Wyniki pomiarów wyprowadziłem na wyświetlacz w domu.

Filtr F7 znakomicie poprawił działanie WM już nie wyczuwałem tak zapachu dymu w domu. Czujnik za filtrem węglowym pokazywał kilka kilkanaście % PM 2,5.

Jednak gdy zapylenie w skrzyni z filtrem wzrastało powyżej 30% zauważyłem, że już można wyczuć zapach dymu. Było to w połowie drugiego sezonu grzewczego.

Mimo zmiany filtra kieszeniowego na F9 maksymalny czas zadowalającego działania filtra kieszeniowego nie przekraczał 6 tygodni.

Na początku tak częsta wymiana wydawała mi się OK jednak z czasem stała, krótko mówiąc, upierdliwa i kosztowna.

Filtr węglowy, według mnie, przestał działać tak skutecznie jak na początku. Postanowiłem więc wymienić węgiel a wchodzi go do filtra 25 kg. Jak postanowiłem tak zrobiłem. Ale tu zapaliła mi się lampka, że filtr węglowy mógł stracić swoje właściwości bo się zapchał pyłem a nie "zapachami" i stąd postanowiłem zrobić duży filtr, który opisałem w tym wątku.

Teraz jestem zadowolony filtry pracują bez wymiany już pół roku a czujnik PM za filtrem węglowym na nawiewie pokazuje przeważnie 0% PM 2,5. Sprawdzałem też przy nawiewach innym miernikiem i też mierzy 0 - 4%. Żadnych zapachów nie wyczuwam nawet, gdy na zewnątrz jest prawie 1000% normy PM 2,5. Przy zapyleniu ponad 800% wyłączam automatycznie rekuperator.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. Ale tu zapaliła mi się lampka, że filtr węglowy mógł stracić swoje właściwości bo się zapchał pyłem a nie "zapachami" i stąd postanowiłem zrobić duży filtr, który opisałem w tym wątku.

Teraz jestem zadowolony filtry pracują bez wymiany już pół roku a czujnik PM za filtrem węglowym na nawiewie pokazuje przeważnie 0% PM 2,5. Sprawdzałem też przy nawiewach innym miernikiem i też mierzy 0 - 4%. Żadnych zapachów nie wyczuwam nawet, gdy na zewnątrz jest prawie 1000% normy PM 2,5. Przy zapyleniu ponad 800% wyłączam automatycznie rekuperator.

 

Nie ukrywam , że czytając wiele wątków na temat wentylacji i filtrów w nich zastosowanych spotkałem się właśnie z możliwością zabezpieczania tańszym materiałem elementów filtracyjnych droższych. Dlatego najważniejsze jest zastosowanie filtra przed - można go nazwać wstępnego - to on zabezpiecza węgiel przed "zapchaniem".

Szkoda, że nie monitorujesz zapylenia przed filtrami , nie wiem ale ja może zastosuje jakiś przełącznik? automatyczny przed i za? może to też dałoby mi informację o jakości filtra i o jego stanie?

Wiem, że mój czujnik jest w sieci europejskich czujników więc mógłbym trochę fałszować wyniki.:rolleyes: ale może nie byłoby to tak kłopotliwe do analiz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...