Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zawór schładzający, dwufuncyjny w piecu bez wężownicy


pawstone

Recommended Posts

Witam!

W najbliższym czasie będę zakładał przy piecu zawór mieszający 3D i chciałbym przy okazji założyć zawór bezpieczństwa - dwufunkcyjny, schładzający, ktory w awaryjnych sytuacjach rozwiąże problem zagotowanej wody. Problem w tym, że mój piec nie jest wyposażony w specjalną weżownice schładzającą - dotąd myślałem, że instalacja takiego zaworu jest niemożliwa jednak znalazłem taki schemat; 2abf48e9cc4adf08med.jpg

Chciałbym wiedzieć czy wypuszczenie gorącej wody i jednoczesne WPUSZCZENIE ZIMNEJ WODY DO ROZGRZANEGO PIECA nie skończy się katastrofą?

Posiadam najzwyklejszy piec Defro 20kw, zawór chciałbym wkręcić w piec bo akurat jest tam wolne wejście 3/4 ale nie wiem w którym miejscu zawór powinien dopuszczać zimną wode do instalacji. Czy nie lepiej aby zimna woda była dopuszczana do powrotu instalacji jak najdalej od pieca?

Tak wygląda moja instalacja; rury 2"

0370d6211503cd31med.jpg

Proszę o zaznaczenie na schemacie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ze schematu wynika że masz układ otwarty(co prawda naczynie podłączone niezgodnie z normą, patrz punkt 2) - zawór DVB nie jest wymagany do układu otwartego

2. Po drodze do naczynia nie może być żadnej armatury a u Ciebie jest zawór różnicowy i pompa. Aby to naprawić pompę należy przenieść na powrót kotła.

3. Zawór DVB dopuszcza zimną wodę od strony powrotu, zgodnie ze schematem który sam załączyłeś. Aby zawór zbyt gwałtownie nie dopuszczał wody należy zamontować reduktor ciśnienia

4. Jeśli masz zamiar zamknąć instalację najpierw sprawdź w DTR kotła czy producent dopuszcza taką opcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Po drodze do naczynia nie może być żadnej armatury a u Ciebie jest zawór różnicowy i pompa. Aby to naprawić pompę należy przenieść na powrót kotła.

Myślałem aby przy okazji, kiedy będzie montowany zawór mieszający pociągnąć rurę bezpieczeństwa 1" bezpośrednio z pieca do naczynia.

Aby zawór zbyt gwałtownie nie dopuszczał wody należy zamontować reduktor ciśnienia

Czy najzwyklejszy reduktor ciśnienia za 100 zł rozwiąże problem? Do ilu bar należy zredukować ciśnienie wody?

Jeśli masz zamiar zamknąć instalację najpierw sprawdź w DTR kotła czy producent dopuszcza taką opcję

Nie chce nic zmieniać, zawór chce założyć aby spać spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam,

Czy można wykorzystać zbiornik CWU (standardowy, z wężownicą) do awaryjnego schładzania instalacji?

Miałoby to wyglądać tak, że zawór jednofunkcyjny (bezpieczeństwa) byłby zamontowany na wyjściu wody użytkowej ze zbiornika CWU i w razie osiągnięcia w instalacji temperatury powyżej 95stC, otwierałby wyjście CWU z tegoż zbiornika bezpośrednio do kanalizacji (zrzut).

Oczywiście zakładam montaż zbiornika CWU bardzo blisko pieca, (lub nawet nad piecem), instalacja w układzie zamkniętym z naczyniem przeponowym, dodatkowe zabezpieczenie ciśnieniowe.

Nigdzie nie znalazłem takiego rozwiazania, a wydaje się dość oczywiste, bowiem w zbiorniku CWU mamy wszystko czego potrzeba do szcześcia - zasilanie z sieci wodociągowej, wejście i wyjście gorącej wody z instalacji...

Prosze o opinie

Edytowane przez bew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...