Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł węglowy + kocioł gazowy - wybór pieca i poprawne połączenie.


qwazar

Recommended Posts

Witam.

 

Obecnie do ogrzewania służy mi piec na węgiel.

Doprowadziłem do domu gaz i wstępnie chce zamontować piec gazowy, kondensacyjny dwu funkcyjny THEMIS CONDENS 24(H-PL)

 

I tu parę pytań.

 

Jak waszym zdaniem należy poprawnie dołączyć piec gazowy do istniejącej instalacji z piecem węglowym?

Miałem paru instalatorów i jedni sugerują że piec gazowy może pracować w obecnej otwartej instalacji pieca węglowego, a drudzy że należy zastosować wymiennik płytowy i tym samym rozdzielić osobno instalację pieca na węgiel, a osobno instalację pieca gazowego.

 

Obecny piec węglowy poza ogrzewaniem domu, ogrzewa również zasobnik ciepłej wody użytkowej.

I tu znowu zdania są podzielone.

Jedni doradzają piec gazowy jednofunkcyjny, który ogrzeje dom oraz zasobnik ciepłej wody, drudzy sugerują piec dwu funkcyjny, który ogrzeje dom i przepływowo nagrzeje ciepłą wodę użytkową.

Punkty odbioru ciepłej wody są usytułowane blisko miejsca montażu pieca gazowego.

 

Proszę o Waszą pomoc i poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten sam temat...

 

Miałem kocioł zasypowy, po modernizacji domu zamontowałem gazowy.

Oba kotły są podłączone do rozdzielacza podłogówki... Przed nim mam zawory odłączające jeden jak i drugi kocioł.

Zasada działania prosta... działa gazowy, to węglowy jest odcięty zaworkami... chcę grzać węglowym, zakręcam zaworki od kotła gazowego, a odkręcam od węglowego.

WAŻNE: w takiej konfiguracji kotły nie mogą pracować jednocześnie.

 

Wymiennik płytowy jest tutaj zbędny o ile nie będą pracować razem, uzupełniać się.

 

 

Co do wody, ja mam 2f gazowy, punkty odbioru wody praktycznie za ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piece gazowe praktycznie nie funkcjonują w instalacji otwartej bez ciśnienia. Jedyny jaki znam to Termet silver pod warunkiem że zamiast czujnika ciśnienia robisz zworę. Wtedy ruszy. Gwarancja w takim przypadku jest mocno dyskusyjna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piece gazowe praktycznie nie funkcjonują w instalacji otwartej bez ciśnienia. Jedyny jaki znam to Termet silver pod warunkiem że zamiast czujnika ciśnienia robisz zworę. Wtedy ruszy. Gwarancja w takim przypadku jest mocno dyskusyjna.

 

A mi wczoraj instalator wpierał, że gazowy działa bez problemu w układzie otwartym.

I jak tu nie zgłupieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba kolega nie zrozumiał własnej instalacji. Nie mozna mieć jednocześnie instalacji i otwartej i zamkniętej.

 

Zrozumiał, zrozumiał... to Wam ciężko idzie czytanie ze zrozumieniem, chyba, że niedokładnie opisałem.

 

Posiadam dwie wspomniane wcześniej instalacje. Przed rozdzielaczem jest trójnik (na zasilaniu i powrocie), a przed trójnikiem mam jeszcze po jednym zaworze (1 na zasilaniu kotła węglowego, 1 na powrocie do kotła węglowego, 1 na zasilaniu gazowego, 1 na powrocie do gazowego).

Zakręcam zawory od węglowego i działa mi gazowy? Bo niby czemu miał by nie działać? Instalacja jest zamknięta? TAK?

Zakręcam zawory od gazowego i działa węglowy? Instalacja jest wtedy otwarta? TAK?

 

I jeszcze raz powtarzam... OBA KOTŁY NIE MOGĄ PRACOWAĆ RÓWNOCZEŚNIE ! W takiej konfiguracji wybierasz tylko jedno źródło.

 

Instalacja działa, bo na początku rozgrzewałem dom właśnie śmieciuchem paląc resztę desek po remoncie. Skończyły się deski, pozamykałem zawory od węglowego, odkręciłem od gazowego i do tej pory tego już nie ruszałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór przy rozdzielaczu po prostu odcina całkowicie instalację kotła węglowego. Oczywiście zmiana z węglowego na gazowy odbyła się po wystudzeniu kotła.

Oooo to tak jak byście mieli dwie instalacje i przepinali grzejnik raz do jednej, raz do drugiej. W takim rozwiązaniu "przepięcie" polega na zakręceniu zaworków.

 

To są oddzielne dwie instalacje. Wspólny mają tylko rozdzielacz przy którym odcinam jedno bądź drugie.

Raz tylko na próbę wyłączyłem gazowy a odkręciłem węglowy, to musiałem później dopuścić trochę wody do gazowego bo ciśnienie spadło.

 

Nie jest to książkowe rozwiązanie, chodziło mi bardziej o zachowanie kotła węglowego, bo sprzedawać i usuwać szkoda.

 

Jeśli miał bym co któryś dzień zmieniać źródło gaz - węgiel, lub gdyby miały się uzupełniać to oczywiście zamontował bym wymiennik płytowy.

Edytowane przez daamiann88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

Dla kotłów gazowych stosuje się obecnie wyłącznie układ zamknięty, natomiast dla kotłów stałopalnych wykorzystywany jest układ otwarty. W celu połączenia kotła gazowego wraz z kotłem stałopalnym w jednym układzie stosuje się połączenie pośrednie za pomocą wymiennika ciepła oraz sprzęgła hydraulicznego.

A czy zastanawiał się Pan nad wyborem kotła kondensacyjnego innego producenta?

W ofercie marki Junkers - Bosch znajduje się bogaty wybór kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych oraz dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers - Bosch. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers - Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...