Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanały poziome czy pionowe - jakie piec wybrać


kurtz

Recommended Posts

Piec z poziomym wymiennikiem dużo łatwiej się czyści bo dostęp do niego jest dobry, otwierasz przednie drzwiczki i wszystko masz przed sobą, w niskich piwnicach (kotłowniach) wybór poziomego wymiennika jest wręcz wymuszony. Minus poziomych względem pionowych jest taki, że trochę szybciej zarastają sadzą i częściej je trzeba czyścić. Ja i tak zdecydowałbym się na poziome ze względu na znacznie lepszy dostęp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan kolega nie bardzo chyba wie o czym pisze?

Kotły z poziomymi półkami za zwyczaj są dużo wyższe niż z pionowymi kanałami i raczej ciężko je "upchać" w niskich kotłowniach.

 

Przepraszam jeśli kogoś wprowadziłem w błąd jednak nie miałem na myśli samej wielkości kotla ale sposób jego czyszczenia. Wydaje mi się, że jeśli kocioł z poziomym wymiennikiem wejdzie tylko do kotłowni to nie ma problemu z jego wyczyszczeniem, natomiast aby wyczyścić kocioł z pionowym wymiennikiem to musimy mieć nad nim jeszcze sporo miejsca aby odkręcić pokrywę wyczystki no jakoś swobodnie zabrać się do czyszczenia wymiennika. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle Ci się wydaje Oldsparrow. Swoją niewiedzą wprwadzasz ludzi w błąd. Kotły na pellet z pionowym wymiennikiem i system czysczenia mają wyższą sprawność i użytkownik nie musi ich czyścić. Może to zrobić serwis przy konserwacji rocznej. Dużo kotłów z pionowym wymiennikiem mają wysokość 100-120 cm takich jak Ecofire, Blackstar , Biowin, Red Compact, Laguna. Wystarczy kotłownia o wysokości -180-200 cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle Ci się wydaje Oldsparrow. Swoją niewiedzą wprwadzasz ludzi w błąd.

 

To w takim razie przepraszam i już się nie odzywam w tym temacie. Na zakończenie napiszę, że caly czas myśłałem o piecu na ekogroszek, pelet to zupełnie inna bajka. W rodzinie mają piec na ekogroszek z pionowym wymiennikiem i ja bym go czyścić nie chciał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z kotłów możecie polecić jeszcze, klasa V, klasa energetyczna B, moc do 15kW - dotacje na to dają

Luknij na moją stronę, masz tam RBR Eco-Bio 9,13 i 18kW w piątej klasie, klasa energetyczna A+

Sterownik internetowy Pello

Podgląd pracy: https://esterownik.pl/device/13975

Pomimo wymiennika pionowego nie ma tutaj żadnych wyczystek, nic nie trzeba rozkręcać, skrobać, drapać, ba, nie trzeba nawet zatrzymywać kotła do czyszczenia.

Podczas normalnej pracy, ze 3 czy 4 ruchy dźwignią umiejscowioną na boku kotła i pewnie po jakiś 4 do 5s jest po czyszczeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba, wierzę Ci. Porządny z Ciebie facet !

Nie wiem czy wiesz, że dzięki Tobie przerobiłem z zasypowca na pelletowy?

Narobiłeś mi "smaka" więc zaryzykowałem.... trafiony!! Temp. kotła powyżej temp. spalin.. a u Ciebie w Pello odwrotnie... temp.spalin powyżej temp. kotła... poważnie !! Przekrój kotła mam podobny do starego RBR-a. Wykres mogę tu wkleić.

U mnie w okolicach kilka producentów pelletów, gdzie ja będę się pchał w ekogroszek /z efektywnością 70-75%/ ... pellet w granicach /z efektywnością 80-85%/ 660-700 zł/t a ekogroszek pakowany 1000 zł, luzem 900 zł..

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj należy wyjaśnić szerzej:

 

historia:

wg starszej normy:

w przypadku ekogroszku kanały poziome były o tyle wygodne,że przy wys. danej konstrukcji do ok.130-134cm nic nie trzeba było robić od góry, zatem nawet przy kotłowni niezgodnej z wymogami np. 160cm wys. można było to wstawić. Dostęp od frontu i szybkie czyszczenie z pełnym dostępem do kanałów dymowych.

 

ze względu na paliwo i patrząc pod kątem nowej normy

Pellet - tu w zasadzie jasno trzeba powiedzieć kanały pionowe i fajnie jakby była forma czyszczenia

 

Węgiel - wg nowej normy pierwsze poziome to było min. po 5półek i stada jeży, katastrofa do czyszczenia...

Dzisiaj poziome mozna juz jednak zrobić tu wygodniej, choć rezygnacja z jeży oznacza,że tak naprawdę jest to kombinacja poziomego z jakąś forma nawrotu pionowego. Nie mniej to już dla ekogroszku obsługuje się bez maski na twarzy i szybko

 

Pionowe - oznaczają,że wysokości wymienników moga być w granicy 100 max. 115cm, kompaktowe wymiary w mądrych konstrukcjach nie są też głębokie, warto patrzeć na jakąś formę ułatwienia czyszczenia. Gdzie jest haczyk? No można zrobić takie pionowe, że oprócz czyszczenia.. dostęp manualny jest mega utrudniony i albo padaj na kolana i bierz światełko i lusterko, aby do0konac weryfikacji, bo od góry to nic nie da rady zobaczyć albo od góry rozkręcasz mechanizmy z kołami zębatymi i robisz za mechanika..... Tu zatem oprócz tego,że jest pion i jakies czyszczenia istotnym jest, aby chodź co pare m-cy można to było łatwo wyjąc i manualnie, dokładniej szczotką przelecieć.

 

 

KLASA ENERGETYCZNA

Tu znowu ustawodawca wykazał sie przebłyskiem geniuszu tworząc debilne przeliczniki marketingowe ze względu na paliwo.

Klasa A przy pelecie to tak naprawdę żaden wynik rewelacyjny, A+ to dobra średnia i nic więcej

 

Klasa B dla węgla to natomiast najlepszy możliwy do uzyskania wynik ze względu na inny przelicznik a silna średnią jest tutaj C, dobry wynik to D.....

 

Jako przykład, współczynnik efektywności energetycznej EEI dla ekogroszku = 87 oznacza, że mamy klasę B......... to teraz niech ktoś sobie rzuci okiem jaka to będzie klasa przy EEI=87 na pelecie....

Urzędnicy się w tym nie łapią i wychodzą debilne wymogi w danych gminach, jak ktos np. żąda A+ na pelet a B dla ekogroszku, to trzeba wiedzieć,że odpowiednikiem A+ na pelecie jest mniej-wiecej C na ekogroszku..... a jak wymagany jest A dla peletu, to dla ekogroszku powinno być D

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba, wierzę Ci. Porządny z Ciebie facet !

Nie wiem czy wiesz, że dzięki Tobie przerobiłem z zasypowca na pelletowy?

Narobiłeś mi "smaka" więc zaryzykowałem.... trafiony!! Temp. kotła powyżej temp. spalin.. a u Ciebie w Pello odwrotnie... temp.spalin powyżej temp. kotła... poważnie !!

Ten link który wstawiłem to nie mój kocioł, tam ta 18-tka grzeje coś około 340m :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...