Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komin bez klinkieru?


Zbych_Sz

Recommended Posts

Stoję obecnie przed decyzją w sprawie wyboru materiału na część zewnętrzną komina (codzi o część powyżej dachu). Komin jest w wykonanej dotychczas części w budynku murowany z tradycyjnej czerwonej cegły. A teraz ? no właśnie czy jedynym rozwiązaniem jest klinkier?. Zastanawiam się nad dokończeniem komina zwykłą czerwoną cegłą i pozostawienie bez tynkowania - wyglądac będzie podobnie jak ręcznie formowany klinkier.

I tu moje pytanie do bardziej doświadczonych - czy takie rozwiązanie nie ma innych istotnych wad niż wygląd?

 

Zbych_Sz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że spaliny nie mają tu wiele do rzeczy, no bo w końcu wewnątrz domu, gdzie spaliny są gorętsze, kominy muruje się (z nielicznymi wyjątkami) ze zwyklej cegły pełnej. Już prędzej czynniki atmosferyczne mogą zwykłej cegle zaszkodzić, dlatego jeśli zwykła cegła, to moim zdaniem musi być tynk. Ja mam 2 kominy z klinkieru dopasowanego do koloru dachówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliny ciepłe zawierają pary (również z odczynem kwaśnym) które ulegają skropleniu zaraz po zetknięciu się z zimmnym powietrzem; można zaobserwować zacieki na kominach.

Zamiast zwykłej cegły są zalecane wkłady kominowe do odprowadzenia spalin (np tzw kamionki) i nie wychodzi dużo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez stoję przezd wyborem wykończenia kominow systemowych ponad dachem, jak jade samochodem to mało sobie oczu nie wypatrzę na kominy, widziłąm wykonczone płytkami euronitu struktonit-choroba, nie podoba mi się, widac na tym zacieki, i jakos odstaja jak rybia łuska (moze płytki były zle polozone?), kominy otynkowane-juz po kilku latach zauwazylam na nich sporo zaciekow i odpadajacy tynk, czyli co klinkier?

 

ale co polcacie płytki klinkierowe? klinkier połówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie to samo zmartwienie.

W projekcie nawet komin murowany jest z pełnej i otynkowany, ale ta nieprowdopodobna odporność klinkieru na czynniki atmosferyczne... bo wygląd to oczywiście: rzecz gustu.

 

Zastanawiam się tylko nad technnicznym rozwiązaniem problemu kolejności prac: czy tynkowanie kominu po (jednocześnie z całym budynkiem myślę) nie zniszczy mi dachówki położnej wcześniej i co z obróbkami blacharskimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zadaliscie pytania do jakich celów grzewczych owy komin sostał pomurowany jak do kominka to OK moze byc cegła po kilkunastu latach bedzie widzac jejj zmeczenie a jak do gazu no to niech inwestor pomysli co zrobił żle i poszuka oszczednosci po roku uzytkowania zadając to samo pytanie na tym forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest komin systemowy wykończony tynkiem "barankiem", bo taki też będzie na elewacji. Na razie wygląda milusio, ale może dlatego, że został położony jakiś miesiąc temu :lol:

 

Kasieńka mysle ,ze twoj komin bedzie wygladał milusio jeszcze długo troszke zblaknie ale nie bedzie popekany i koloru rdzawego bo to komin systemowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...