Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ventilus 400 vs Wanas 350?


Recommended Posts

Szanowni Państwo,

 

Od razu uprzedzam, WIEM, że było multum wątków o wyborze rekuperatora, ale jednoznacznej odpowiedzi nie mogłem znaleźć.

 

Stoję przed wyborem rekuperatora tj. Wanas 350 lub Ventilus 400. Niby to samo, ale jednak coś innego. Z tego co wyczytuje, to spręż jest jednym z ważniejszych parametrów;

 

1. Wanas 350

Maksymalna wartość natężenia przepływu - 430 m3/h

Spręż przy 350 [m3/h] - 230 Pa

Sprawność 82,2 %

 

2. Ventilus 400

Wydajność 400 m3/h

Spręż 160 Pa

Sprawność do 95 %

 

Jak widać jest mała różnica.

 

Kubatura domu to ok. 380 m3. Rodzina 3 osobowa.Brak GWC. Rekuperator zostanie umieszczony na nieużytkowym, nieocieplonym strychu, natomiast sam rekuperator zostanie zaizolowany styropianem 20 cm, obudowanym płytą MFP.

 

Bardzo proszę o poradę w wyborze rekuperatora oraz czy dobrze myślę, o izolacji (grubiej?)?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to te same centrale. Ja mam Wanasa 350 bo był tańszy. Wysoki spręż był decydującym parametrem przy wyborze. Sprawność ponad 80% dla aluminiowego wymiennika to chyba blisko prawdy. Ventilus, z tego co pamiętam miał opcję z plastikowym wymiennikiem i pewnie stąd te 95%. Miej świadomość, że te wartości to parametry wymienników w testach laboratoryjnych. Wartość sprężu też może być podana dla wersji z plastikowym wymiennikiem, który jest mniejszy od aluminiowego i może mieć większe opory.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator wycenił Ventilusa taniej. Zastanawiałem się tylko na wymiennikiem aluminiowym. Nadal nie wiem, którego wybrać.

Natomiast jak sprawa wygląda z ociepleniem takiego rekuperatora na poddaszu nieocieplonym? Sprawdzi się ocieplenie z 20 cm warstwy styropianu z każdej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...