Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dylatacja ocieplenia piwnicy - czy wykonywać?


Recommended Posts

Witam,

 

W zeszłym roku wznieśliśmy dom podpiwniczony z uwagi na ukształtowanie działki. Piwnica ma 3m wysokości i będzie ocieplana 12cm polistyrenu XPS Austrotherm SF (pióro wpust). Piwnica nie jest ogrzewana.

 

Jestem inwestorem, samodzielnie wykonującym część robót na budowie. Nie znam technologii w sposób wystarczający, stąd moja wizyta tutaj i prośba o fachową radę.

 

Piwnica będzie ocieplana na całej wysokości ścian, a następnie przysypana do wysokości ok. 2,5m, aby zachować strefę obryzgową. Moje pytanie brzmi: czy wykonując ocieplenie powinienem zachować jakąś dylatację? Pytam, poniważ mam obawy, że grunt (wysadzinowy) napierający na ocieplenie może powodować jego pracę w kierunku góry budynku, uszkadzając docelową elewację ścian wyższych kondygnacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam piwnicę i ścianę ocieploną tym samym styropianem. Nie zaobserwowałem "podnoszenia" styropianu w zimie. Tendencja jest raczej odwrotna. Przy zasypywaniu ściany, siadająca ziemia "ściągała" w dół folię kubełkową, która była między xpsem a gruntem. XPS sam w sobie się nie ruszył. Wg mnie dobrze jest dać folię kubełkową i będziesz miał oprócz ochrony mechanicznej, dodatkową warstwę poślizgową między gruntem.

Oczywiście ważne jest też żeby ściana była odpowiednio zdrenowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...