Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opłata adiacencka - kilka pytań


Recommended Posts

Witam serdecznie, mam kilka pytań odnośnie opłaty adiacenckiej. Na początku opiszę swoją sytuację. Mam działkę 1ha, która nie miała mpzp. Za swoje pieniądze, płacąc kilkanaście tysięcy planistce moja działka posiada już mpzp na cele mieszkaniowe. Chciałbym ją teraz podzielić na kilka mniejszych, wyznaczyć drogę wewnętrzna, na jednej działce się wybudować, a kolejne ewentualnie sprzedać. Działkę muszę także uzbroić w prąd, który jest dość daleko od nieruchomości. Kosz to 14 tys zł. I pojawia się opłata adiacencka... Chciałbym w związku z tym zapytać :

 

1. O ile wzrasta nieruchomość po podziale? Gdzieś czytałem, że max 5%,moge to przyjac jako punkt odniesienia? Czy może to być 2% jak i 100%?

2.Czy opłatę za podział mogę wrzucić jako wydatki i odliczyć od opłaty adiacenckiej?

3. Co z drogą wewnętrzna? Czy to mój problem, że ona jest czy też gmina jest zobowiązana wypłacić mi za nią rekompensatę?

4. Czy uzbrojenie na mój koszt w prąd tych działek może zmniejszyć opłatę adiacencka? Czy też nie ma na to wpływu?

5. Jak ma się to do opłaty adiacenckiej, że na mój koszt zmieniono mpzp?

6. Jutro mam umówiona wizytę u burmistrza w sprawie opłaty planistycznej, która wynosi 30% i opłaty adiacenckiej. O co mogę go ewentualne zapytać oraz jakich argumentów prawnych użyć, aby opłaty zmniejszyć do minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłata przy podziale to maksymalnie 30% wzrostu wartości. Jak widać, można wróżyć z fusów, skoro jest podany maksymalny próg, nic więcej.

Osobiście uważam, że powinna być stosowana wyłącznie do zmian wartości gruntów spowodowanych inwestycjami samorządu. Jest to jak najbardziej uczciwe, samorząd zakłada kanalizację, wartość działek wzrasta, więc samorząd odbiera te koszty od właścicieli. Taki był zamysł autorów ustawy, lat temu ponad 20, byłem na spotkaniu, pamiętam. Nikt nie słucha, ale argumenty są. Ja bym mocno podkreślił, że to Twoje inwestycje i korzystanie z tego przez gminę, jest niemoralne. Tym bardziej, że będziesz płacił podatki. Co do pozostałych pytań, liczy się wzrost wartości działki, reszta ich nie interesuje. Ale porozmawiać zawsze warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmina czerpie korzyści, bo może. Kiedyś były robione inwestycje, które poprawiały warunki, choćby założono kanalizację albo poprawiono dojazd budując drogę. Gminy nie korzystały z tych opłat, bo bały się przepisów, chociaż możliwości były.

Teraz korzystają, ale z drugiej strony, są wybory, jest popularność, czasami pomoc, znajomi od dziesięcioleci, więc tak ciąć po 30% byłoby bardzo niefajne. Jest takie małe skubanie.

Jeśli chodzi o konkrety, nikt Ci nie podpowie, wszędzie może być bardzo różnie, znane są tylko ograniczenia z góry.

 

W cenie działki położenie jest najważniejszym czynnikiem, więc droga dojazdowa, nowe centrum miasta, powstałe usługi itd., to może mocno wpływać na cenę.

Kanaliza, woda itd., to zazwyczaj do 15% wzrostu za czynnik.

Podział na dwie działki? W tym nie pomogę, bo tego nie rozumiem. Dla mnie to teoretyczne pieniądze, dopiero będą przy sprzedaży i wtedy powinien być podatek dochodowy od zysku po uwzględnieniu kosztów podziału. Pamiętajmy też o tym, że cała działka nie zawsze jest budowlana, często budowlany jest pas przy drodze, z tyłu jest część ogrodowa, której wg MPZP nie można zabudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...