Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klimatyzacja do mieszkania, split, multisplit czy multisplit kanałowy


Recommended Posts

Dzień dobry,

mimo, że zarejestrowałem się tu 8 lat temu kupując mieszkanie właśnie pisze swój pierwszy post.

 

Mieszkanie zakupione, mieszka sie dobrze ale z racji tego, że klimat nam pustynnieje i jest coraz cieplej upały dokuczają klima juz nie wydaje się zbytkiem a czymś co faktycznie poprawi komfort. Powierzchnia to 70m2 z jakims drobnym hakiem. Układ taki, że część dzienna oddzielona od sypialnej wąskim korytarzem. Dwie sypialnie oddzielone czymś w rodzaju garderoby/szafy.

 

 

Wiem, że trzeba co najmniej 2 klimy - na częśc sypialną (kratka nr 1) i dzienną (nr 2).

 

 

O ile z dzienną jest no-brainer - split o odpowiednio dobranej mocy i tyle.

 

Problem jest z sypialniami. Metraż nieduży ale obie się mocno grzeją - okna duże, ekspozycja zachodnia więc słońce grzeje w lecie długo. Trochę pomogła folia lustrzana i podgumowane rolety ale i tak na koniec upalnego, słonecznego dnia potrafi być blisko 30 stopni.

 

I tu jest kilka opcji -

 

1) 2x split - osobny w każdym z pokoi - tymbardziej, że obecnie mniejsza sypialnia jest bardziej graciarnią/gościnnym.

 

2) multisplit - jw z jedną jednostką zewnętrzną - sensowniej technicznie ale nie wiedzieć czemu drożej niż 2x zwykły split

 

3) tu nowość dla mnie - klima kanałowa - podwieszona pod sufitem w garderobie (mieszkanie ma ponad 3m wysokosci wiec nie wplynie to mocno na funkcjonalnosc tego i tak małego pomieszczenia) z rozpływami na dwa pomieszczenia i kratka w ścianie

 

 

 

Opcja nr 3 wydaje się być sensowna od strony technicznej. Kosztowo już też nie najgorzej, trafiłem na jakieś wyprzedażowe oferty poniżej 4 tys. Do tego oczywiscie doszedłby montaż itp. ale sam pomysł tego rodzaju klimy wpadł mi do głowy i nie robiłem jeszcze jakiegoś głębszego researchu dostępności, cen itp.

 

 

 

Czy ktoś już rozkminiał temat?

 

Wszelkie sugestie mile widziane :)

układ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba dwóch klim. Można jeden split i otworzyć drzwi, albo kanałówka.

Taniej wyjdzie jednak dwa osobne splity.

Zamontuj splity o najmniejszej mocy. Sypialnie używasz prawdopodobnie w nocy więc nie potrzeba dużej mocy dla komfortu nocą.

Multisplit nie ma sensu.

 

 

Proponuję 2x split 9000-12000 BTU.

Jak chcesz kanałówkę to też może być. Kwestia indywidualna.

Za splitem przemawia łatwość montażu już od 2500zł z montażem i nic nie trzeba więcej. Do kanałówki jednak musisz poprowadzić kanały ale za to doprowadzisz ciepło/zimno do każdego pomieszczenia i możesz przepustnicami ustawić różnicowanie. Splity mają wyższe współczynniki wydajności energetycznej.

 

Ja mam splita, a będę montował kanałówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
witam, pytanie dla teoretyków a najlepiej praktyków

 

sala 400m2 , mocno nasłoneczniona, rozprowadzone kanały i teraz zakładając 35 st. na zewnątrz i ok 160-200os na sali jakiej mocy potrzebuje urządzenie do uzyskania komfortowej temp. na sali.

 

200 osób to 16kW jeśli siedzą i nie tańczą. Zaczną skakać to 20-40kW.

Do tego dolicz to co wpada przez okna i ściany.

Dodaj moc wszystkich włączonych urządzeń elektrycznych lub wydzielających ciepło.

Dolicz ciepło które wchodzi wentylacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...