Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fundament małego kanadyjczyka


Recommended Posts

Witam, przeglądałem forum i pytań na ten temat było sporo, jednak odpowiedzi były tak różne, że nie umiałem wyciągnąć średniej.

 

Ogólnie wymyśliliśmy sobie z przyszłą żoną, że na działce postawimy mały domek letniskowy, ponieważ nie stać nas na budowę domu, a chcemy gdzieś w lato uciekać z bloku. Wymyśliłem lekką konstrukcję z kantówek 10x10cm i płyt osb. Domek będzie miał wymiary 7x4m plus malutka antresola. Schody zaczynają się kiedy zacząłem doradzać się i czytać o fundamencie takiego domku.

 

Najbardziej sensowne wydają się następujące i proszę pomóżcie wybrać najlepszą. Zaznaczam, że chciałbym wykonać to samodzielnie

 

1. Wykopać rów na głębokość 25cm, zalać go cementem lub tzw. wylewką a po zaschnięciu przymurować do nich bloczki i do nich przykręcić stopy pod kantówki

 

2. Druga opcja jest taka, żeby wykopać rów po obrysie budynku na 30cm i oszalunkować, żeby wystawał tak 25cm nad ziemię. Do tego wykopu wysypać trochę gruzu i kamieni i zalać cementem lub wylewką i w trakcie schnięcia zatopić w nich kotwy do podtrzymywania kantówek i voila.

 

Może jest jakaś inna droga - lepsza. Ogólnie konstrukcja lekka, kantówka 10x10cm co 90cm zamontowany, na to OSB 15mm z drugiej strony gips kartony a między nimi wełna.

 

Proszę o prośby, bo chciałbym ruszyć z robotą. Powiedzcie mi też, czy powinienem to jakoś izolować, a jeśli tak to w jaki sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest ciężar budynku ale przemarzanie gruntu. Na głębokość 30 cm to sobie możesz wykopać rowek pod ogrodzenie ale nie domek. Dwa podstawowe pytania - w jakiej strefie budujesz i czy grunt jest wysadzeniowy - w skrócie glina czy piasek - ale pytam o grunt który jest na głębokości 30-40 cm a nie ten na który patrzysz (humus). Formalnie, taka budowa zapewne wymaga projektu i co najmniej zgłoszenia do starostwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zmieścić się w przepisie o domku rekreacji indywidualnej gdzie nie trzeba pozwolenia. Piszę z Radomia u nas niby na metr jest przemarzanie. Nikt nie mówił mi żeby takie fundamenty walić, niektórzy takie domki na pustakach całkowicie stawiają...podłoże to czysty żółty piach, kiedyś kopałem go pod kostkę to byłem grubo ponad metr w ziemi a on się nie kończył
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zrobisz fundamentów posadowionych poniżej strefy przemarzania, to ryzykujesz, że domek będzie się podnosił w zimie przy mrozach, a co gorsza - podnosił nierównomiernie. Jeśli masz konstrukcję, której nie przeszkadza podniesienie jednego rogu o kilka centymetrów względem przeciwległego, to OK. Jeśli jednak nie, to musisz zrobić co najmniej tak, jak napisał Cezary powyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...