Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wysokość ssania pompy


adrian_woz

Recommended Posts

Czy ma ktoś doświadczenie z głębokością ssania pompy hydroforowej. Pompy z reguły mają 8 metrów ssania.

 

Chciałbym się podłączyć pod studnię sąsiada. Wysokość ssania to będzie max 4 metry (W czasie lata podczas dużego poboru wody. Z reguły woda jest na głębokości ok 130 cm pod ziemią. Problem w tym że studnia jest niecałe 50 metrów od miejsca w którym ma stać pompa i hydrofor (kotłownia u mnie w domu). Woda dodatkowej wysokości nie będzie pokonywać, ale pompa aby nawet po płaskim pociągnąć wodę na 50 metrów musi również wykonać jakąś pracę. Pytanie brzmi jak to policzyć? :)

 

Czy pompa uciągnie na takim odcinku wodę.

 

Chciałbym wkopać rurę PE 32. Na końcu ssak z koszem i zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby określić stratę ciśnienia potrzebujesz spojrzeć w tzw. nomogram, do takich zastosowań wystarczy rura o oznaczeniu PE80 PN8 lub PE100 PN10 SDR17.

Nomogram znajdziesz np. tu http://gamrat.pl/wp-content/uploads/2017/08/Folder-systemo%CC%81w-rurowych-ca%C5%82os%CC%81c%CC%81.pdf

interesuje Cie wykres na str. 20.

 

Musisz mieć spadek ciśnienia poniżej 4m na całym odcinku, co daje jakieś 0,08 mH2O na metr rurociągu.

Dla rury 32 takie straty są przy przepływie 0,8 l/s czyli 48 l/min

Dla rury 40 mm przy przepływie 1,1 l/s (66 l/min).

 

Ale to są już wartości graniczne, których nie możesz przekroczyć, czyli wydajność pompy przy prawie zerowych oporach (pustym hydroforze) nie może przekroczyć powyższych wartości. W przeciwnym razie może dojść do kawitacji, czyli woda w rurze zacznie wrzeć w temp. np. 10oC, co nie jest zdrowe dla pompy.

 

Poniżej masz wykres dla przykładowej pompy Omnigena.

Ta o oznaczeniu WZ 750Y ma max wydajność właśnie 48 l/min więc rura 32 wystarczy na styk. W rzeczywistości będziesz załączał pompę, gdy w hydroforze ciśnienie spadnie np. do 2 bar, a dodając straty w rurociągu (max 0,8 bar) będzie ona pracować przy minimalnym obciążeniu rzędu 28 mH2O czyli jej maksymalna wydajność wyniesie nieco powyżej 30 l/min, a gdy będziesz dobijał hydrofor do 6 bar, pod koniec wydajność spadnie do ok. 10l/min. Ale raz na jakiś czas pompa może wystartować na pustym hydroforze, dlatego dobierając rurę uwzględnij maksymalną wydajność pompy, a nie rzeczywistą.

 

Jeżeli 30 l/min wystarcza na Twoje potrzeby od biedy możesz użyć tej rury 32mm. Jeżeli potrzebujesz więcej wody (np. do podlewania ogrodu) potrzebujesz bardziej wydajnej pompy i odpowiednio do niej dobranej średnicy rury. Rura droga nie jest i warto dobrać ją z zapasem, będziesz miał też większy wybór pomp, które nie przekroczą parametrów tej rury.

Np. rura o średnicy 50 mm obsłuży już pompę o max wydajności 165 l/min, a rzeczywistej pewnie w okolicach 100 l/min, ale pewnie nie potrzebujesz aż tak dużo wody, jednak te 40 mm to chyba powinieneś dać.

790-zoom.jpg

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...