Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja dla basenu


Recommended Posts

Czesc,

basen kryty 32m2, duże przeszklenia. Byłem juz prawie zdecydowany na centrale basenowa (nawiew na okna, kontrola wilgotności i temp.) jako polecenie pewnej firmy. Ostatnio jendak dyskutowałem na ten temat z dwoma innymi firmami i ich zdanie jest takie, iż w zupełności wystarczy osuszacz powietrza wieszany na ścianie (lub wersja schowana w pom. tech.). Temperatura powietrza w hali basenowej około 30C (2C powyżej temp wody) realizowana poprzez ogrzewanie podłogowe zamiast nawiewu z centrali basenowej.

Przy takiej opcji oszczędzam sporo na centrali, ale obawiam sie skraplania na szybach.

Czy macie jakieś doświadczenie w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszacz będzie odbierał wilgoć z powietrza i wysuszał basen, do którego będziesz dolewać wody. No ale co z wentylacją?

Twoje rozwiązanie nie dość że nie ma żadnej wentylacji, to jeszcze usuwa wilgoć sprężarką czyli w najdroższy możliwy sposób. Być może, zwłaszcza w okresie grzewczym zwykła wentylacja grawitacyjna lepiej się sprawdzi albo prosty rekuperator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja będzie mechaniczna w całym domu. Zapewne w układzie samego osuszacza powietrza również w hali basenowej.

Jeśli wystarczająca wymiana powietrza zapewniona byłaby przez wentylację mechaniczną, temperatura w pomieszczeniu przez ogrzewanie podłogowe i wilgotność utrzymywana przez osuszacz to teoretycznie nie powinno być skroplin na ścianach, czy oknach. To jest teoria, a chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce...

 

Zużycie energii też mnie zastanawiało i takie pytanie zadałem firmie proponującej osuszacz. Odpowiedż była, że osuszacz będzie zużywał mniej energii niż centrala.

Intuicja podpowiada mi, aby zainstalować centralę, ale ciężko lekceważyć opinię dwóch niezależnych firm z wieloma realizacjami. Różnica w cenie obu systemów dość znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym eksperymentował. Trzeba zrobić skrzynki rozdzielcze z dużą ilością nadmiarowych otworów. Doprowadziłbym do basenu nawiew i wywiew. Prawdopodobnie nie ma co się bawić w tej części domu w peflex i od razu dać np. 150 Sonodec. Latem i kiedy wilgotność w domu będzie za duża to zatykam nawiew i uruchamiam wywiew albo po prostu otwieram okna. W okresie grzewczym kiedy wilgotność w domu będzie za mała, zatykam wywiew i otwieram nawiew. Nawiew błyskawicznie osuszy kubaturę basenu. Wilgoć jaką stamtąd zabierze zwiększy wilgotność w domu i poprawi poziom komfortu. Zużycie energii - pomijalne.

Skropliny na ścianach usuwa się przede wszystkim likwidując mostki termiczne, bo żaden osuszacz nie da rady jeśli one będą.

Pokaż obliczenia które dostarczyła Ci ta firma odpowiadając na zużycie energii. Przecież nie odpowiadali na gębę, bo wtedy nie trzeba brać za to odpowiedzialności.

Warto pomyśleć o przewymiarowanej centrali dobrej klasy. Czyli np. 600m3 ale taka żeby dało się jej zmniejszyć przepływ na 30m3. Thessla tak może. Wydasz kilkanaście tysięcy na centralę i masz spore pole manewru.

Osuszacz to duże zużycie energii. Używałem małych osuszaczy w piwnicy - 500W podczas pracy sprężarki i 1-2MWh rocznie. Rekuperator bierze mniej energii i osusza piwnicę skuteczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...