Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt WM z rekuperacją - u architekta czy instalatora?


Recommended Posts

Jestem na etapie opracowywania indywidualnego projektu architektoniczno-budowlanego domu. Choć do końca nie jestem jeszcze zdecydowany na WM to chcę Was podpytać o jeden aspekt. Czy projekt wentylacji lepiej wykonać już na etapie projektowania domu czy dopiero na etapie wykonawstwa zlecić firmie montującej instalację? Koszt projektu jest taki sam bez względu na kto i na którym etapie go wykonuje.

 

Dla mnie wykonanie projektu WM na etapie wykonawstwa ma wyłącznie taką zaletę, że gdybym się rozmyślił to zawsze mam alternatywę w postaci zaprojektowanych kominów wentylacyjnych. W przypadku gdy projekt budynku nie przewiduje grawitacji jestem już skazany wyłącznie na WM :)

 

Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im wcześniej tym lepiej i zwlekanie z decyzją będzie kosztować, bo w końcu wybudujesz kominy, a potem zapłacisz za wiercenie w stropach i WM.

Dla komfortu zamieszkiwania jest to decyzja kluczowa bezwzględnie wskazująca na WM, jeśli chodzi o koszt budowy i eksploatacji, nie ma istotnych różnic, nie są takie, że trzeba myśleć miesiącami, wybór wykończenia podłogi robi większy rozstrzał kosztów niż wybór między WM i WG. W nowym domu wg mnie tylko WM.

 

Architekt takich projektów nie robi (nie ma uprawnień), zleca to po taniości zaprzyjaźnionemu projektantowi IS, który najczęściej robi to sztampowo łącznie z CO, wodą, kanalizą czy gazem, ma przejść przez procedurę przyznawania PNB i nic więcej. Często robią wszystko w spiro, nie koniecznie znają aktualne trendy w projektowaniu WM, obliczeń w takim projekcie też bym się nie spodziewał.

Z dwojga złego wolałbym u instalatora, przynajmniej wie z czego i jak tą wentylację wykonać, ale projektować i liczyć oporów zwykle nie umie a przynajmniej tego nie zrobi, narysuje tylko trasę przewodów, przepływy określi życzeniowo (bez obliczeń), na miejscu jakoś to dostroi, albo nie dostroi bo w jakimś pomieszczeniu np. zacznie szumieć. To nie jest też projekt do PNB (nie ma uprawnień), więc i tak musisz mieć inny albo kominy grawitacyjne do PNB. Ale i tak wolałbym taki projekt, niż taki sztampowy do PNB "załatwiony" przez architekta.

 

Możesz też sam znaleźć uprawnionego projektanta, który zna się na WM i zrobi wszystko tak jak trzeba, uwzględniając Twoje oczekiwania, ewentualne kolizje z innymi instalacjami, miejsce na rozprowadzenie przewodów, itp. Będziesz miał projekt i do PNB i do wykonania instalacji, nawet samodzielnie bez instalatora. Oczywiście można też renegocjować stawkę z architektem, za nie "załatwienie" tego czy innego projektu składowego.

Jak nie wiesz do kogo uderzyć zapraszam na priv.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architekt musi ci zaprojektować jakąś wentylację, więc jak jesteś zdecydowany na WM to poproś do projektu WM (nie będziesz musiał tłumaczyć majstrowi, ze kominów WG ma nie budować). A czy to się uda wykorzystać potem... to już inna kwestia. Najlepiej już na etapie budowy znaleźć instalatora co Ci to będzie robił i pokazać mu projekt. Na etapie budowy potrzebujesz wiedzieć jedynie gdzie będą anemostaty żeby w monolicie zrobić przepusty. Jak masz terivę lub inny strop w którym się łatwo wierci, to przepusty niepotrzebne. A wtedy o instalacji możesz myśleć dopiero przy końcu SSZ i wybrać takiego instalatora, który Ci zaprojektuje tę instalację w cenie usługi montażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...