Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabytkowy Dom z bali z grzejnikami i pompą ciepła?


azu

Recommended Posts

Witam mam nietypowy dom i wiele pytań . Sledzę wątek od roku i chcę zamontować pompę ciepła LG 16 kw wysokotemperaturową . Dom ma 120 lat i jest z bala 25cm 5 cm wełna od środka i wykończenie ścian tynki. Okna dwuszybowe nowe szyby wstawione w zabytkowe ramy, Dom był przystosowany do ogrzewania piecem parowym poniemieckim takie grzanie to wyzwanie . Został zastąpiony piecem na ekogroszek z podajnikiem i zjada 4 tony wegla na sezon. Zużycie węgla jest niemiarodajne ponieważ dom nie jest zamieszkały na stałe .Dom ma 360 m2 powierzchni i grzejniki zostały wymienione na grzejniki panelowe 2 płytowe przewymiarowane. Na parterze jest 80 m2 ogrzewania podłogowego w systemie suchej podłogówki .Instalacja nowa w miedzi z zaworem trójdrogowym .Jestem w stanie zagrzać ten dom w mrozy wodą około 40 stopni. Dom położony w masywie Snieżnika wysoko w górach. . Ciepła woda zasobnik 300 litrow mała wężownicą . Dodatkowo w domu jest kominek i jest często uzywany bo i z żywym ogniem jest przyjemniej ,a prąd przez linie napowietrzne często wyłączany czasem na 3 dni. Dom jest użytkowany w łykendy i urlopy, czasami dłużej.

Chciłbym zostawić piec na ekogroszek bo jego zasilanie agregatem rozwiązuje problem w przerwie prądu . Chciałbym zastosować prąd głównie w 2 taryfie G13 jeśli dom przetrzyma bez problemów godziny dzienne . W trakcie pobytu liczę się z korzystaniem z prądu w drogiej tez .

Liczę sie z zamontowaniem bufora do pompy ze względu na rozwiązanie grzejniki i podłogówka. Mam dylemat czy podłączyć piec na ekogroszek poprzez dodatkową węzownicę w buforze z powodu możliwości zabrudzenia pompy ciepła osadami z instalacji co czy zastosowanie dodatkowych filtrów na instalacji takiego problemu nie generuje. .. Zasobnik cieplej wody to Atlantic z wężownicą ktróa raczej jest za mała do pompy ciepła .

Widziałem jedną instalację jednego z forumowiczów więc pompę ciepła zamontuję na pewno jestem przekonany tylko proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ponownie nie wiem co robie zle skoro nikt nie chce mi nic odpowiedzieć ale próbuję ponownie , Moze ktoś wrócił. z wakacji. To moja pierwsza konwersacja na forum więc prosze o wyrozumiałośc.

Ponawiam pytanie

1 czy bufor podłaczyc z piecem co na ekogroszek przez wymienik węzownicę czy bezposrednio ? chodzi o zanieczyszczenia z pieca vs pompa

2 czy CWU mozna podłaczyć przez węzownicę z nierdzewki przepływowo 5,7 m2 czy lepiej prze wezownice w zasobniku 1,8m2 .

3. Jaki zawór trójdrogowy jest potrzebny do pompy LG 16 kw

4. Instalacja z pompy wychodzi cal do bufora cal nakrętny czy cal wystarczy czy lepiej zrobić większe ?

5 Pompa jest jednofazowa jaki kabel polecacie odc 15mb.

6. Jaki najprostszy sterownik włacz wyłącz przez internet

7. Bufor 800 litrow Vitocell 333 . Nie zakladam duzych zapasów energii ale podlogówka pochodzi jeszcze kilka godzin.

8 Jaki zawór trójdrozny zastosowac do podzialu co i cwu

9 w jakim miejscu zamontować ciepłomierz by mierzyć cop prosze o propozycje gdzie i co?

10 Mile widziane zdjęcia waszych rozdzielni elektrycznych do Pompy . Mam ochote to opomiarować i kontrolować .

[ATTACH=CONFIG]416138[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś ma bufor to jak rozwiązaliście sterowanie pompą obiegową . Czy podłączona pompa wtórna pod pompę ciepła wtedy z bufora ciepła nie wyciągnę . Jesli załączana osobno to sterownik musi być dodatkowy i sterować mierzeniem temperatury w zasilaniu wtórnym i pobierąc informację z temperatury bufora. Czy na tym forum ktoś to uzytkuje.i zechce się podzielić wiedzą Jak wtedy zmieniac temperaturę zasilania obiegu za buforem . Czy lepiej nic nie zmieniać sterując tylko temperaturą z pompy ciepła a nadmiar ciepła zamkną termostaty na grzejnikach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś ma bufor to jak rozwiązaliście sterowanie pompą obiegową . Czy podłączona pompa wtórna pod pompę ciepła wtedy z bufora ciepła nie wyciągnę . Jesli załączana osobno to sterownik musi być dodatkowy i sterować mierzeniem temperatury w zasilaniu wtórnym i pobierąc informację z temperatury bufora. Czy na tym forum ktoś to uzytkuje.i zechce się podzielić wiedzą Jak wtedy zmieniac temperaturę zasilania obiegu za buforem . Czy lepiej nic nie zmieniać sterując tylko temperaturą z pompy ciepła a nadmiar ciepła zamkną termostaty na grzejnikach.

 

Witam,

użytkuję dwa budynki z PC P/W na grzejnikach i buforze (40-50ltr).

Bufor jest zastosowany ze względu na funkcję sprzęgła hydraulicznego-a trochę energii wykorzystuję w trybie CWU zimą (nie wychładzają się grzejniki)

Sterowanie pompą wtórną mam zrobione na prostych sterownikach pomp z czujnikiem umieszczonym w buforze.

Mam zadaną temp włączenia pompy np 38st, natomiast kiedy PC wyłączy się z termostatu , to jeszcze bufor oddaje troszkę ciepła -aż spadnie temp na sterowniczku wtórnej obiegówki.

Kupiłem sterownik salus pc11 oraz jakiś chinol na alle za coś 70 pln.

Wszystko śmiga jak należy.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy naprawdęę na tym forum większośc postów to bicie piany ,zadaję myslę ze konkretne pytania potrzebuję pomocy ale tak malo pomocy to się nie spodziewałem. Czy moja instalacja jest tak skomplikowana ze większośc fachowców z tego forum przerasta to jak mam to wykonać sam nie będąc hydraulikiem? . Pompa dzięki lekturze tego forum juz kupiona bez montazu LG 16 kW HU i chcę wykonać wszystko sam poza instalacją freonową i na pomoc waszą dalej liczę . Wszyscy tu rozpisujecie się o szkodliwości węglowych piecy i dlatego chcę zmienić swoje ogrzewanie takze u siebie koszt zakupu sprzętu jest konkretny a w górach to nikt mi nie bedzie chciał mi tego tanio robić . Uznalem ze jak wykonam instalację sam to bede więcej o niej wiedzial i bedzie mi łatwiej to pozniej ogarnąć . pozdrawiam wzystkich mam nadzieję pomozecie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak podlącze kociol na paliwo stale do bufora z zastosowaniem zaworu kulowego zamykającego na zasilaniu to nie wystarczy by w momencie działania pompy tylko ciepło szło na instalacje z pominięciem pieca co ? . widzilaem te zawór z membraną ze woda idzie tylko w jedną strone bez mozliwości powrotu co bedzie lepsze. Jesli chciałbym cały uklad mieć na jednym zbiorniku przeponowym wspólnym dla dwóch zasilań.

Na piecu mam mozliwośc ustawienia temperatury i po podlączeniu do bufora piec bedzie dązył do utrzymania temperatury więc bez zadnych zaworow zagrzeje bufor i po załadowaniu wylączy się . Prosze o opinie co lepsze w uzytkowaniu prostota ukladu czy sterowanie które pozwoli na szybsze osiągnięcie temperatury przez piec.

Jesli bufor ma 1 cal z gwintem zewnętrznym to zawór 1 cal czy rozmiar większy bo przepływ w takim zaworze jest zawęzony?

Edytowane przez azu
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Malarstwa raczej bym nie przeżył ale sie staralemschemat 001.jpg

 

kolorem zielonym oddzielona instalacja istniejąca zawór czterodrogowy dalej pompa i do obiegów. Cwu przed zaworem i przez wezownice . Oczywiscie uklad zamknięty . w tygodniu zrobię zdjęcia . Jak wstawić odnosniki do lepszej jakości zdjęc ?

Cwu w nowym wydaniu daje mi 3 mozliwości

1 grzanie przepływowo przez wezownice 1 cal 5,7m2 z nierdzwewki najlepsze:

2 grzanie z PC przez dwie wezownice jedna w buforze 1,8m2 1cal i wezownica w zasobniku 3/4 cala 1,26m2 malo. oczywiscie cieplo w buforze w sezonie letnim na straty ale w górach to to 2 miesiące jesli to bedzie slabe to moge elektrycznie mam grzalkę 3,3 kw i w 5 godzin zbiornik 50 stopni

3 mogę zapalic w piecu co i mam wodę bez ograniczeń.

oczywiscie zawory bezpieczenstwa strazak i zbiornki przeponowe zamontowane.

Czy ktoś wie jaki zbiornik wyrownawczy jak chcę dolozyc 800 litrow do instalacji , 230litrow mam ogarnięte przez pompe ciepla rozumiem ze zbiorniki się sumuje szeregowo?

Bufor daje mi nastepujące mozliwości

1 co z bufora z pc a w trudnych okresach z pieca co i tak zostaje

2 co do podłogówki z góry bufora ogrzeje salon i kuchnię w drogich godzinach zobaczę ile godz da bufor.

3 w sezonie grzewczym strata na bufoforz w dolnej wezownicy zostanie wykorzystana na co

4 woda przepływowo jak się nie uda to zasobnik

 

 

trochę to wygląda skomplikowanie bo duza częśc instalacji jest i szkoda wyrzucać działające elementy .

 

pompa ciepla podlączona do bufora zaworem trójdrogowym myslę 5/4 cala bedzie optymalnie by nie dławić przepływow

Pompa z tego co się dowiedziałem daje wodę o tem min 46 stopni więc na moje potrzeby moze to iśc przez bufor do co , Pompa co wtórna sterowana sterownikiem kolegi Bobrow

 

Jak podłączę obieg podłogowki osobno z bufora to zyskuję niezależne sterowanie ale myśle ze tam musi być drugi sterownik ktory to bedzie mieszał az woda w buforze przestanie grzać . i tu pytanie jaki sterownik ? Chciałbym potraktowąć to najchętniej jak cyrkulację moze wtedy jeden sterownik to ogarnie lub cwu ale bez polączenia z pc i niech chodzi z cąły czas i wylączy się przy temperaturze bufora np 25 stopni[schemat 001.jpg

Edytowane przez azu
poprawa zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azu,

zobacz sobie na sterownik SC20D , posiada dużo kombinacji i jest nie za drogi (chyba 250 pln)

 

http://termoplus.pl/uploads/tx_thweb/SC20D.pdf

 

U siebie mam na tym wykonany układ kontroli dT w celu eliminacji "taktowania" PC przy min obciążeniu (z buforem 50 ltr)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem cenę -196 pln w zeszłym roku

 

W podobnej cenie możesz kupić Lan Kontroler v3 ( albo tańszy LK v2,5 ale z uboższa tablicą zdarzeń), które możliwości są ogromne (np. zdalne włączanie i zmiany nastaw temp. , monitoring, tablica zdarzeń itp. ) i przy okazji może wykonać to co powyższy sterownik. Musisz tylko od razu dokupić czujniki temp. , zasilacz i np. przekaźniki. Trochę więcej zabawy ale zastąpi kilka takich sterowników.

 

Wspierajmy dobre polskie firmy, dzięki temu ich produkty się rozwijają.

 

Poniżej kilka z podstawowych własności:

- 4 wejścia analogowe z przełączanym wzmocnieniem - pomiar od 1mV do 33V, do pomiaru napięć, prądu DC, prądu AC (dodatkowe czujniki), obsługa czujników 4-20mA, termopar, czujników odległości, fotorezystorów do pomiaru oświetlenia i wielu innych.

- 2 wejścia analogowe do 3,3V - do pomiaru napięć i prądów DC (przez dodatkowe czujniki)

- wejście cyfrowe w standardzie 1wire i I2C - pomiar 6ciu sond temperatury DS18B20 i do 2 czujników I2C np czujnik wilgotności AM2320,

- 4 wejścia logiczne: jako czujnik stanu do monitoringu otwarcia, czujniki ruchu na podczerwień, jako licznik impulsów z licznika energii

- 1 przekaźnik (NZ, NO, C)

- 1 wyjście tranzystorowe, dające napięcie zasilania na zaciskach, do sterowania odbiornikami o poborze prądu do 1A

- 4 wyjścia do załączania przekaźników, tranzystorów w standardzie OC

- 4 wyjścia PWM z możliwością sterowania serwami*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...