Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schemat WM z projektu budowlanego a wykonanie w praktyce - umiejscowienie reku i rur


Recommended Posts

Witam

 

Do projektu domu dostałem gotowy schemat instalacji wentylacji mechanicznej: link do schematu

 

Wg schematu rekuperator ma się znaleźć na poddaszu. Poddasze będzie nieużytkowe, ocieplone (tunel zaznaczony czerwonym prostokątem) nieogrzewane. I tutaj mam kilka pytań:

 

 

  • czy nie lepiej przenieść rekuperator do kotłowni gdzie będzie ciepło (zaznaczona na zielono)? Czy widzicie jakieś przeciwwskazania?
  • jeśli będzie w kotłowni - czy lepiej czerpnię zamienić miejscem z wyrzutnią? Tzn. czerpnia byłaby blisko kotłowni i reku a wyrzutnia po drugiej stronie budynku. Czy nie ma znaczenia?
  • jeśli reku miałby być na poddaszu - może wydzielić na poddaszu pokoik z grzejnikiem na reku? (tam raczej będzie poniżej zera przy duzych mrozach)
  • czy rury lepiej puścić na poddaszu i porządnie ocieplić (20-30cm wełny?) czy lepiej pod stropem (i obniżać sufity pomieszczeń parteru)?
  • jeśli lepiej poniżej stopu - czy są takie rury które nie zajmą dużo miejsca, tak żeby jak najmniej odjąć z wysokości pomieszczeń?

 

 

Ja skłaniam się do umieszczenia reku w kotłowni i puszczenia rur poddaszem (żeby nie obniżać sufitów). Doradźcie.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...