Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ruszająca się ściana działowa z silikatu N12


Recommended Posts

Witam, potrzebna ocena sytuacji dotyczącej murowanej ściany działowej na poddaszu użytkowym, wczoraj zauważyłem opierając się na niej że się kiwa i rusza, tak jakby miała się przewrócić. Ściana murowana na klej (Atlas Silmur), cienka spoina, bloczek Grupa Silikaty N12, stoi na stropie monolitycznym żelbetowym 12 cm grubości, pierwsza warstwa oczywiście na zaprawie, reszta na klej, szczelina dylatacyjna u góry zostawiona więc nie ma styku ze stropem, ze ściany kolankowej wypuszczone pręty fi 6mm w co drugiej warstwie. Nie wiem co z tym teraz zrobić, burzyć całą i stawiać na nowo, kotwić do stropu, a może dostawić drugą N12 robiąc przewiązania bloczkiem N24 ? Dołączam zdjęcia i filmiki. Na filmie widok od dołu w stronę stropu, wycięcie w ścianie to wywiewka kanalizacyjna, przecięty na pół bloczek wentylacyjny.

https://www.youtube.com/watch?v=pWPC5xLHi48

 

P_20180706_180149.jpgP_20180706_180218.jpg

 

Dodatkowo po wykonanej elektryce znalazłem ileś odbitych bloczków na innych ścianach działowych i teraz też nie wiem co z tym zrobić, filmik poniżej

 

https://www.youtube.com/watch?v=nSwpTNnsU8w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zakotwić ścianę do tej poprzecznej bo tam są druty? czy nie ma skoro się rusza? Jak są tylko dobrze nie zamocowane to wstaw dodatkow.

Na tym drugim filmiku to zdarza się przy silikatach czy to robionych na klej czy zaprawę (przy braku spoin pionowych), tutaj nie musisz nic robić jeżeli będziesz tynkował (

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druty są, tzn powinny być bo tak ustalałem z murarzem ale nie byłem przy samym murowaniu. Tak czy owak ściana rusza się dziwnie, mniemam że to problem braku spoiny pionowej i popękanej spoiny poziomej, ściana straciła sztywność wiązania klejem. Przy samej ścianie kolankowej nie ma ruchu, dopiero wyżej przy stropie, no i na środku przy wywiewce. Hm ściana była sztywna, dopiero po elektryce się jej coś porobiło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam sposobu i mam dwa. Jeden taki - zrobić bruzdę pionową i zatopić pręta fi 12 mm przez całą wysokość ściany, albo zakotwić ścianę do stropu, powiedzmy w 6 miejscach. Co do odbitych bloczków to nawiercanie otworów w spoinie tej zerwanej i wtryśnięcie w nią pianki do murowania, to powinno związać bloczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi i połączenie ściany ze stropem przy zachowaniu dylatacji, to ostatnio znalazłem coś takiego:

http://www.multi.shop.pl/laczniki-do-murow/763-lacznik-do-muru-lds-ocynk.html

http://www.multi.shop.pl/763-1278-thickbox/lacznik-do-muru-lds-ocynk.jpg

Ale w Twoim obecnym etapie raczej nie da się tego zastosować. Z tego co piszesz wygląda na to, spece od instalacji pomogli Twojej ścianie. Daj znać jaki finalny sposób rozwiązanie problemu wybrałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkimi problemami zostaje inwestor, tak jak ja bym był winien temu. No i koszt też zawsze ponosi inwestor. Znów będę miał opóźnienie z tynkami i wylewkami przez tą ścianę. Metody nie wiem jaką wybrać, najchętniej to bym rozwalił tą ścianę i postawił na nowo, ale to kupa roboty i nie wiem czy to pomoże bo nie wiem co jest przyczyną. Taki łącznik byłby dobrym rozwiązaniem ale nie nawiercę otworu w stropie bo brak podejścia. Jedyna metoda wiercenia to obok ściany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@film1 - Daj pianę pomiędzy ściankę, a strop, a jak nie pomoże to możesz wywiercić dziury po obu stronach ścianki i wsadzić pręty na kotwę chemiczną, albo poprostu jakieś konkretne kołki, tak żeby łby schowały się pod tynkiem.

aaa.png

 

@film2 - Ja u siebie murowałem działówki z silki na zaprawę w pienia Tytana i nie mam takiego efektu. Nie wydaje mi się jednak żeby było się czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianka i tak miała tam iść, miałem pianować tuż przed tynkami żeby jej UV nie drażniło, ale teraz zrobię to wcześniej. Jaką piankę polecacie do dylatacji ?? a może sznur PE ? Kilka razy miałem w użyciu Ceresita Whiteteq Quattro taka biała elastyczna i taką chce zastosować. Tania nie jest ale co zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@film2 - Ja u siebie murowałem działówki z silki na zaprawę w pienia Tytana i nie mam takiego efektu. Nie wydaje mi się jednak żeby było się czym przejmować.

 

I tutaj jest korzyść dla zaprawy w piance o której nie pisano chyba na forum i teraz ja będę o tym pisał w razie czego ;). Mianowicie jeśli przyszłoby nam burzyć ścianę i stawiać na nowo z tego samego materiału to klej jest paskudny, bloczek odbijesz ale razem z klejem no i zostanie go trochę na jednej części trochę na drugiej i już się nie położy idealnie znów. Będzie krzywo i trzeba będzie nadrabiać klejem, poza tym jak widać klej jest bardzo wrażliwy na wiercenie udarem. Z resztą udar udarowi nierówny. Młotowiertarki się do tego nie nadają tzn do wiercenia w N12 na kleju, siła udaru jest zbyt duża, niszczy bloczek i spoinę. Poza tym jego częstotliwość i amplituda jest niewłaściwa do ścian murowanych nawet z N24, młotowiertarką wierci się w żelbecie, nie w murowanych ścianach, bo zamiast coś zrobić to następuje destrukcja. Bloczek silikatowy jest na tyle twardy że przenosi drgania tak mocno że zrywa spoinę. Do wiercenia pod kołki, czy elektrykę to lekka wiertarka wysokoobrotowa z lekkim udarem. Co do zaprawy w piance to wyburzenie ściany może być trudne ... pianka trzyma jak szalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...