Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drzwi i garderoba


Recommended Posts

Nurtuje mnie problem. Mam w domu zaplanowaną rekuperację. Oczywiście projektowaną i robioną*samemu w oparciu o system peflex (super mają*opisane co i jak). Nurtuje mnie pytanie - co w garderobie? Nawiew czy wywiew?

Garderoba znajduje się w narożniku domu, wejście z sypialni. W sypialni nawiew, niby w garderobie też*powinien być nawiew ale...czy to już nie będzie za dużo nawiewu? Drzwi do garderoby będą*przesuwne, oczywiście z podcięciem...

I teraz drugie pytanie - bo wybraliśmy sobie z żoną drzwi z jednego z marketów budowlanych ale są*bez takiego fajnego wcięcia pod reku. Czy wystarczy jak przytnę*po całości od dołu na żądaną wielkość? Przykładowo, drzwi o szerokości 80 podcięte od dołu na 2-2,5cm. Planujemy wszędzie panele/deska/płytki, bez progów i dywanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

werbińskiego nie słuchaj, zaraz splita Ci wcisnie do garderoby i ze trzy do samej sypialni.

 

Jak da nawiew, to sam sobie splita kupi bez namawiania, dwie ściany zewnętrzne i zapewne brak jakiegokolwiek ogrzewania w tym pomieszczeniu, no i jeszcze chłodny nawiew z reku, tylko ciepłe powietrze ze splita go uratuje, żeby dało się tam przebierać w zimę.

 

Sickboy, w garderobie niewielki wywiew (15m3/h) i do tego wystarczy niewielkie podcięcie, a przy drzwiach suwanych i tak nie będzie szczelnie nawet bez podcięcia. Dając tam nawiew w ilości wymaganej jak dla 2 osób, będziesz miał w zimę 15-17*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie jest napisane że jakieś pomieszczenie w tym domu nie będzie ogrzewane. Skąd ten pomysł?

 

Zdecydowanie nawiew. Jeżeli to pomieszczenie nie jest ogrzewane, to zakładając zerową przenikalność ścian z sąsiednim pomieszczeniem i spadek temperatury pomieszczenia do poziomu temperatury nawiewu będzie tam 18°C, a nie 15°C.

 

Jeśli sypialnia jest dwuosobowa, to dajemy zwykle 2x75. Zatem w tym przypadku można przenieść 1x75 do garderoby, można przenieść 2x75, a równie dobrze można je zostawić w sypialni i nie dawać do garderoby nic. To nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garderoba ma ogrzewanie podłogowe, dałem bo jest tam rozdzielacz i było blisko.

W sypialni z racji, iż*jest to tylko sypialnia (11 mkw, 2 osoby) planuję*dać 2x50, więc może 1x50 nawiewu w garderobie to nie głupi pomysł?

 

Nie mając informacji zakładam, że garderoba zwykle nie jest ogrzewana, lub jest bardzo słabo. Najczęściej jest to pomieszczenie (typu "wagon") ze ścianami zabudowanymi szafami, na jedynym odsłoniętym fragmencie ściany jest lustro (brak miejsca na grzejnik) i zostaje z 1,5-2m2 wolnej podłogi pokrytej czymś słabiej przewodzącym ciepło. Nawet jeżeli jest tam podłogówka, przekazuje niewielkie ilości ciepła, a jak dochodzą ściany zewnętrzne, podłoga na gruncie i strop pod nieogrzewanym poddaszem, to może być problem. Oczywiście bywają garderoby większe, ale to rzadkość.

Ale zwykle garderoba jest częścią sypialni i jest od niej słabo odgrodzona (bardzo nieszczelne, często otwarte drzwi lub ich brak), więc dopóki penetruje ją powietrze wcześniej ogrzane w sypialni, problemu nie ma. W momencie jak odwracasz ten przepływ powietrza i przy niewielkiej kubaturze pomieszczenia (często niezabudowanej przestrzeni jest tylko kilka m3) dajesz nawiew, to powietrze ani nie ma od czego się ogrzać, ani nie ma na to czasu bo szybko przepływa do sypialni (kilka wymian na godzinę), może być wyraźnie chłodniej niż w sypialni, co szczególnie odczujesz wchodząc tam tuż po prysznicu. Ale temperatura to tylko jeden aspekt.

W każdym pomieszczeniu jakieś zapachy się wydzielają (meble, tynki, farby), a tam dochodzi jeszcze cała masa ubrań, które nawet jak ładnie pachną, to jest to chemia (płyn do prania, płukania). Nie ma powodu, żeby wypuszczać te zapachy do sypialni a potem korytarza i łazienki, jeśli można je usunąć na miejscu.

Dlatego literatura, normy budowlane i logika, mówi o wywiewie w garderobie (niewielkim - 15m3/h).

 

Natomiast jeśli ktoś obawia się, że w sypialni będzie miał źródło smrodu i przesiąkną nim ubrania, zanim zdąży je założyć, to wtedy daje nawiew, tyle że założenie czystego ubrania nie zamaskuje problemów z higieną osobistą.

Nawiew byłby uzasadniony, gdyby wejście do garderoby było z pomieszczenia, w którym np. pali się papierosy i mamy do czynienia z intensywnym i łatwo "czepiającym się" ubrań zapachem, sypialnia takim pomieszczeniem raczej nie jest.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to nawiew daje się w "brudnych" pomieszczeniach? Od dzisiaj?

 

Zdanie powinno brzmieć

 

"Natomiast jeśli ktoś obawia się, że w sypialni będzie miał źródło smrodu i przesiąkną nim ubrania, zanim zdąży je założyć, to wtedy daje nawiew w garderobie..."

 

To co dodałem pogrubioną czcionką było domyślne, oczywiste i wynikało z kontekstu, może tylko trochę na wyrost przyjąłem tą "domyślność" czytelnika, postaram się pamiętać o tym na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...