Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa kanału pytania


Recommended Posts

Witam

 

Tak jak w temacie mam prośbę o wymianę doświadczeń bo zabieram się za budowę kanału. Przejrzałem trochę stron i nie wiem którą metodę izolacji wybrać.

 

Kanał będzie wykopany w garażu blaszanym obecnie bez wylewki, garaż stoi na 9 stopach fundamentowych i wieńcu z bloczków betonowych.

 

Raczej nie mam problemu z wodami gruntowymi, jesienią podczas wiercenia dziur pod stopy fundamentowe na głębokości 1 m nie było śladu wody, grunt się nie obsypuje. Jak kopali mi szambo to nie było wody na głębokości 2,5 metra.

 

Długość kanału to 3,5 metra zastanawiam się tylko nad głębokością czy zrobić na 1,60 czy płytki żeby siedzieć na taborecie. Prace które będę robił w kanale to : Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia, wymiana oleju, czasem może coś w tłumiku. Kanał nie będzie wykorzystywany w celach zarobkowych. Czy ktoś z Was może się wypowiedzieć o pracy w takim płytkim kanale?

 

No i najważniejsze technika wykonania:

Ściany z bloczków fundamentowych, na dole wylewka 5? czy 10 cm?

 

Jak najlepiej izolować? Boję się że folia na oczka może się łatwo przedziurawić co sądzicie o połączeniu folia kubełkowa | dysperbit |bloczek betonowy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewka na dole wystarczy 6 cm i ją przezbroić siatką 10 x 10

Folia do oczek na pewno się nie przedziurawi , a folia kubełkowa nie jest na izolację p.wilgoci.

Jeżeli w taki sposób postawiłeś ten blaszak to najlepiej jak nie będziesz robił nic szczególnego. Wykop ten kanał z możliwością pomalowania ścian kanału z zewnątrz np Primer-em Icopal-a 2x warstwy i zakop ładnie zagęszczając warstwami, następnie wykonaj wylewkę w garażu czy tam, co chcesz(kostkę płytki itp)

W kanale zrób niewielką studnię chłonną np Q315 głębokości 1m i zasyp do połowy żwirem przykryj deklem kratką i gotowe.

Skoro masz tak niski poziom wód gruntowych to daj sobie spokój z izolacją większą od wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Planowałem zrobić zagłębienie do pompy zanurzeniowej żeby nie dziurawić folii, chciałbym położyć ją w jednym kawałku.

W sumie jak robiłem wiosną tamtego roku dziury pod siatkę to około 15 metrów od planowanego kanału w jednym miejscu woda była na 50 cm :/ ale tylko w tym jednym bo tak jak pisałem pod stopy fundamentowe było sucho i woda nie podchodziła. Zresztą garaż zimę wytrzymał i go nie wyniosło w górę

 

 

Czyli przekrój wyglądałby tak: grunt-folia-Primer-bloczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz wykop to zrób dołek na rurę, osadź go w zaprawie (takiej jak pod kostkę brukową,) Na całości wykonaj chudziak ok 4-5 cm. Na chudziaku rozsmaruj 1-2 warstwy Primera i rozłóż folię do oczek., następnie na folię połóż płytę mdf lub 3-4 warstwy kartonu takiego z pudła po lodówce TV. Z tego podłoża muruj ściany które mają stać na folii. Gdy osiągniesz ok 1/2 głębokości = wysokości ścian kanału wykonaj wylewkę na dnie kanału i wyprofiluj spadek do rury(studni chłonnej). Po wyschnięciu wymuruj kanał do pełnej wysokości, możesz zrobić sobie "niszę " w ścianach bocznych np na narzędzia, oświetlenie itp). Gdy ściany wyschną z zewnętrznej strony wysmaruj je Primer-em i zasyp ziemią, ubijając warstwami. Przy niskim pwg będzie dobrze, gdyby doszło do zalania łatwo wypompujesz wodę lub wchłonie się samoistnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się że kanał będzie miał 130 cm głębokości akurat będę mógł usiąść i swobodnie wyciągnąć ręce do góry.

 

Czyli najlepiej jak zrobię tak jak na rysunku ?

 

canaletto.jpg

 

Folie daję tylko na dole czy w jednym kawałku na całość kanału?

Rozumiem że Primer będzie lepiej izolował od ewentualnej wilgoci niż folia?

Czy zamiast chudziaka (nie znalazłem gotowego w workach :( ) mogę użyć czegoś takiego jak CEMENTOWY PODKŁAD PODŁOGOWY KREISEL M-15?

 

Akurat na Mazowszu pada przez cały tydzień, w sobotę będę na działce to w miejscu planowanego kanału zrobię odwiert na 1m i zobaczę czy zbierze się woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Primer nie będzie izolował lepiej niż folia ma za zadanie zabezpieczyć przed naturalną wilgocią gruntu aby bloczki były suche. Gdy będzie za ściana woda to niestety przesiąknie przez tą izolację, ale gdy jej nie będzie szybko wyschnie.

Ten podkład się nadaje na tą warstwę, a rysunek odzwierciedla to co napisałem.

Gdyby była jednak woda na tej głębokości trzeba by zastosować inny typ izolacji na zewnętrznej części jakąś bitumiczną do nakładania pacą Sopro KD 754, albo w ostateczności CP 43 XPRESS.

Ale to tylko w ostateczności jak musisz mieć kanał, a woda ma wysoki poziom w gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kluczowe będzie czy na głębokości planowanego kanału pojawi się woda.

 

Poczytałem trochę i już rozumiem różnicę w izolacji:

Przeciwwilgociowa to właśnie primer i chroni przed wilgocią z gruntu

Przeciwwodna jest wtedy jak w wykopie stoi woda.

 

A co myślisz o takim rozwiązaniu (jeśli nie będzie wody w wykopie)

 

wylewka M-15, folia w jednym kawałku stawiam bloczki i a na zewnętrznej stronie smaruję dysperbitem i do tego przykładam folię? Wiem że to nie jest przeciw wodzie ale czy nie zabezpieczy lepiej niż sam primer? Zostało mi trochę tego siuwaksu jak robiłem ogrodzenie a folia jest za ok 100zł (6x4m) wiadomo cenowo wyjdzie taniej :/

 

Czy po zrobieniu wylewki M-15 lub jakiejkolwiek innej mrozoodpornej muszę odczekać 28 dni zanim będę murować czy wystarczy 48 godzin?

Zastanawiałem się jeszcze nad izolacją Ceresitem CR65 ale cenowo wyjdzie podobnie do primera a chyba więcej roboty :/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna dziura..

 

Dzięki :) świdrem to 10 minut kręcenia i mam ładny dołek :D

 

Otworu chłonnego raczej nie będę robił tylko wbetonuję małe wiaderko żeby zbierała się woda i dało się zanurzyć pompę.

 

ok czyli zakładam taką kolejność prac:

  1. Kopię dziurę na kanał
  2. Wylewam na dole 5 cm warstwę tej posadzki cementowej z siatką w środku
  3. Czekam 3 dni :( smaruję primerem i po wyschnięciu kładę folię ( czy folia ma być w jednym kawałku na cały kanał czy tylko na spód z zapasem żeby na górę wywinąć ok. 10 cm ?)
  4. Zaczynam murować, pierwsza warstwa ma być ustawiona na folii bez zaprawy? Czy co jakiś czas między bloczki dawać krótkie pręty zbrojeniowe?
  5. Muruję do połowy założonej wysokości i tutaj mam pytanie, czy muszę robić wylewkę teraz czy mogę jak cały kanał wymuruje? Chodzi mi o czas schnięcia nie chcę być zablokowany przez kolejny miesiąc :(
  6. po jakim czasie mogę zasypywać dziurę między ścianą a ziemią? Planuję po kawałku zasypywać i zalewać wodą żeby ładnie wszystko obsiadło.
     
    Ziemię z kanału chcę wykorzystać do podniesienia reszty garażu, całość będę ubijał ręcznie. Od znajomego usłyszałem że muszę odczekać z ubijaniem żeby nie naruszyć konstrukcji kanału. Ewentualnie nie ubijać w jego bliskości. Jak to jest ?
     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...