Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Etap projektowania - rekuperacja + chłód latem


Recommended Posts

Witam! jestem na etapie projektowania domu, mocno myślę o klimatyzowaniu pomieszczeń. Ogółem sprawa wygląda tak: dom ok 150m2, ogrzewanie podłogowe (oprócz sypialni), rekuperacja - nie wybrana jeszcze dokładna marka. Moi znajomi mają nowo wybudowany dom i dla mnie latem jest tam tragicznie. Szczególnie na poddaszu. które jest użytkowe i sypialniane nocą jest sauna. Czytam i szukam rozwiązań. Myślałem nad małą pompą ciepła do ciepłej wody i wykorzystaniem chłodu do schładzania powietrza w reku ale ona będzie działa tylko gdy zużywana będzie ciepła woda, czyli w ciągu dnia sporadycznie. Montaż klimatyzatorów na ścianie pod sufitem w nowym domu chyba trochę mija się z celem bo zawsze szpeci. (Znajomi na schody puścili taki klimatyzator, niby coś chłodzi ale szkoda tylko że schody i korytarz). Myślę nad klimatyzatorem kanałowym, tak żeby schłodzić piętro gdzie będą sypialnie (3 sypialnie, pralnia i łazienka), salon jest otwarty na kuchnię (parter salon otwarty na kuchnię, gabinet i łazienka) też wszystko zależy od kosztów.

 

Jak to może wyglądać Waszym zdaniem i jakie są koszta montażu klimatyzacji kanałowej ? Czy lepiej kupić dwa klimatyzatory split i zamontować na piętrze i na parterze ?

 

Dla zbicia kosztów a przynajmniej rozbicia ich na jakiś czas, widzę też takie rozwiązanie: w trakcie budowy domu i montażu instalacji rekuperacji rozprowadzić kanały klimatyzacyjne do pomieszczeń oraz do jednostki na poddaszu "centrala klimatyzacyjna" zaś same urządzenia jak centrala, kontrolę przepustnic, termostaty kupić w innym sezonie. Czy ma to sens ? Co wybrać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kanałówka w istniejącym domu będzie kosztowała tak: klima 6-7 tys, uchwyty rury i akcesoria montażowe 600, montaż własny, uruchomienie z próżniowaniem 300, kanały 2000, anemostaty i reszta liczmy 1000. Trzeba będzie robić sporo dużych dziur i to jest najgorsza część pracy. Myślę że w sumie to 10000 plus praca własna. Da się to zrobić za 5000 plus własna praca kupując kanałówkę Rotenso i uchwyty ze zwykłej stali a nie nierdzewnej.

Dwa splity to dużo łatwiejszy montaż i niższa cena. Jeśli masz otwartą architekturę lub możesz mieć pootwierane drzwi, to jest to dobre rozwiązanie. Cena przy markowym sprzęcie to od 2x2500 zł z montażem.

 

Najtańsze rozwiązania do schłodzenia domu to zasadzenie drzew od strony południowej. Trzeba poczekać kilka lat, ale to bardzo dobre rozwiązanie. Oszczędza sporo energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kanałówka w istniejącym domu będzie kosztowała tak: klima 6-7 tys, uchwyty rury i akcesoria montażowe 600, montaż własny, uruchomienie z próżniowaniem 300, kanały 2000, anemostaty i reszta liczmy 1000. Trzeba będzie robić sporo dużych dziur i to jest najgorsza część pracy. Myślę że w sumie to 10000 plus praca własna. Da się to zrobić za 5000 plus własna praca kupując kanałówkę Rotenso i uchwyty ze zwykłej stali a nie nierdzewnej.

Dwa splity to dużo łatwiejszy montaż i niższa cena. Jeśli masz otwartą architekturę lub możesz mieć pootwierane drzwi, to jest to dobre rozwiązanie. Cena przy markowym sprzęcie to od 2x2500 zł z montażem.

 

Najtańsze rozwiązania do schłodzenia domu to zasadzenie drzew od strony południowej. Trzeba poczekać kilka lat, ale to bardzo dobre rozwiązanie. Oszczędza sporo energii.

 

Wychodzi na to, że 2 splity to podobna kwota do klimatyzacji kanałowej przy sporym nakładzie własnym pracy. Skąd taka różnica przy kanałówce Rotenso ? jest aż tak słaba w porównaniu do konkurencji ? z tego co na szybko znalazłem to Chińczyk to samo co GREE i SINCLAIR. Kwestia robienia dziur w ścianach na etapie budowy to najmniejszy problem. Ogólnie rozprowadzenie instalacji - kanałów w surowym stanie jest lepsze niż parę lat po wprowadzeniu się. O jakie dokładnie uchwyty Ci chodzi ? takie do płaskich kanałów ?

 

Co do architektury to na dole (parter) jest duża przestrzeń. Salon z jadalnią (45m2) otwarty na kuchnię (25m2) do tego schody oraz korytarz do pokoju i łazienki. Góry raczej nie będę klimatyzował, ewentualnie jeden kanał do sypialni lub na korytarz żeby mieszał powietrze. Działka na chwilę obecną wygląda jak księżyc. Po wyrównaniu terenu będzie to łyse pole. Mam na oku już projekt ogrodu. Front domu będzie na Wschód, Południowa strona to akurat ściana i też po tej stronie jest garaż. Jeszcze w tym roku zasadzę szybko rosnące krzewy także po paru latach nie powinno się tak nagrzewać. Problemem mogą być duże okna od strony Północnej i Wschodniej będą działać jak szklarnia także zasłony obowiązkowo ale klimatyzacja również i co raz bardziej myślę o tej kanałówce. Musze rozejrzeć w cenach materiałów i sprzęcie. Dobry Chińczyk nie jest zły ale jakaś awersja pozostaje.

Edytowane przez brait
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wewnątrz zasłony czy też coś innego to domena żony, ona ma zapędy do aranżacji. Na zewnątrz nie wyobrażam sobie żaluzji czy też markizy, jedna ze ścian od podstawy pod dach to szkło nie wiem czy mogę zamieścić tu zdjęcie z projektu ale wyglądać to będzie mniej więcej tak:

 

aaaa.jpg

 

Dlatego na zewnątrz wchodzi w grę tylko roślinność i drzewa oczywiście jak najbardziej będą zasadzone, nawet namierzyłem w bardzo dobrej cenie takie od zakupu "większe" bo minimum 3 - 3,5m wysokości. Przez tą szklarnię muszę myśleć intensywnie o klimie - stąd te wszystkie moje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jeżeli te przeszklenia to południe i zachód to masz przesrane. Nawet jak założysz wydajną klimę to komfortowo nie będzie. Z jednej strony będziesz miał szklarnie z drugiej zimny nawiew aby zrównoważyć te ilości energii słonecznej - do 1kwh na m2 powierzchni http://solaris18.blogspot.com/2011/09/nasonecznienie-usonecznienie-i.html , ale rób w końcu fajnie wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś post kolegi braita ???

wewnątrz zasłony czy też coś innego to domena żony, ona ma zapędy do aranżacji. Na zewnątrz nie wyobrażam sobie żaluzji czy też markizy, jedna ze ścian od podstawy pod dach to szkło nie wiem czy mogę zamieścić tu zdjęcie z projektu ale wyglądać to będzie mniej więcej tak:

 

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

 

Nazwa: aaaa.jpg

Wyświetleń: 24

Rozmiar: 82,9 KB

ID: 416719

 

Dlatego na zewnątrz wchodzi w grę tylko roślinność i drzewa oczywiście jak najbardziej będą zasadzone, nawet namierzyłem w bardzo dobrej cenie takie od zakupu "większe" bo minimum 3 - 3,5m wysokości. Przez tą szklarnię muszę myśleć intensywnie o klimie - stąd te wszystkie moje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyty do mocowania jednostki zewnętrznej. 350zł za komplet inox. Do tego śruby, kotwy czyli liczmy 50 minimum.

 

Do zmniejszenia energii słonecznej przenikającej do domu przez przeszklenia od strony południowej najlepsze będą białe rolety zewnętrzne. W drugiej kolejności to markizy ale one nie są tak popularne i wrażliwe na wiatr więc będą drogie i mniej funkcjonalne od rolet. Jednak najtaniej to drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...