Miesięcznik Murator ONLINE

Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 13.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doświadczenie mam bardzo małe (kiedyś podczas wakacji pomagałem stawiać taki dom w skansenie), ale dorwałem taki niemiecki katalog domów gotowych, a w nim rewelacyjny - moim zdaniem - sposób budowania takich domów. Otórz "bale" były sklejane z desek grub (na oko) 2 cm. przesuniętych względem siebie, tak że tworzyły się pióra i wpusty.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że bale się nie wypatrzą oraz niezwykła szczelność połączeń.

Oczywiściwe gdzieś tam pomiędzy deskami była jeszcze wełna mineralna. Bardzo mi sie to podobało.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Mój znajomy ma taki dom, 10m x 8,5mb, w roku 2001 zapłacił 35 000 złociszy, goście mu to przywieżli, on miał mieć tylko cztery słupy albo wylewkę oraz materiał na dach (położył gonta). Bardzo dobrze to wygląda i wspaniale się w tym mieszka. No i ten zapach sosny. Od środka położył wełnę mineralną i płytę gipsową. Pól roku i chałupę postawił. Jedyny mankament - szybko się coś takiego może spalić... Ale nie bądźmy czarno widzący.
Link to comment
Share on other sites

Dom całoroczny, dwa pokoje, ganek, kuchnia, łazienka i poddasze do zagospodarowania. Zresztą jak zamawiasz to podajesz wymiary domu, ilość ścian grodziowych i od tego zależy cena. Czas realizacji zamówienia do 3 miesięcy. Robią to gdzieś koło Biłgoraja w Podkarpackim. Najpierw chałupę składają u siebie, potem ją rozkładają i przewożą na plac budowy - składają do 2 tygodni z pokryciem np. dachówką lub czymś innym co wybrałeś. Jak nie chcesz by oni kryli - składają dom do 7 dni. Nie wiem jak to jest teraz kiedy jest dzień krótki.
Link to comment
Share on other sites

Mieszkam w przeniesionej i ocieplonej chałupie z bali gruboci 9 cm + 10 cm wełny. Sciany dzialowe, dach i krokwie - nowe. Zalety: dom ma swój styl, daje niesamowity relaks, jest bardzo ciepły (strop i strych ociepliłem trocinami z wapnem). Do ogrzewania wystarcza kominek z wkładem grzewczym, zimą nie spalę więcej niź 10 m3, a dom ma 160 m2 powierzchni. A budowanie to była największa przygoda mojego życia.

Jędras

Link to comment
Share on other sites

Babis,

zastanów się czy nie lepiej najpierw postawić szkieletową konstrukcję budynku, a potem obłozyć go "balami". Sadzę, iż w ten sposób możesz zaoszczędzić dużo grosza, ale co najważniejsze zbudujesz dom pełnowartościowy.

Budowanie domu z "bali" 60 lub 80 mm, a następnie docieplanie ich od wewnątrz mija się z celem.

Po pierwsze - i tak konstrukcję ścianek grub. min. 100 mm będziesz musiał dostawiać od środka do całej powierzchni zewnętrznych ścian. Konstrukcję tę od strony ściany będziesz musiał (przed postawieniem) pokryć folią wiatroizolacyjną, a następnie wypełnić izolacją cieplną.

Po drugie - docieplając istniejący budynek od środka nigdy nie docieplisz go prawidłowo - w miejscach ścianek działowych i stropu powstaną miejsca bez izolacji cieplnej, opóźniacza pary i wiatroizolacji, a więc miejsca którędy do budynku będzie wpływała wilgoć, a z budynku uciekało ciepło. To tak skrótowo.

 

Czyż nie lepiej zatem postawić dom szkieletowy i obłozyć go deskami? Napewno taniej wyjdzie.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Wojciech Nitka dnia 2002-02-01 22:25 ]

Link to comment
Share on other sites

Fazzi - czy mógłbyś mi dać namiary na tego klienta spod Biłgoraja, bo ja też z podkarpackiego.

Wojciechu - planuje ocieplać od zewnątrz. Przekrój ściany: bale(konstrukcja nośna), folia, ocieplenie, folia, elewacja z desek. Podobno konstrukcja z bala łączonego na frezy, a na narożach w różny sposób jest bardzo sztywna i wytrzymała.

Na razie jestem na etapie wyboru i projektu i firmy która taki dom postawi - więc wszelkie uwagi mile widziane.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

mahda,

chyba jest parę osób którym ten pomysł (z różnych względów) się bardzo podoba.

 

Proponuję może się jakoś zorganizować i szukać wspólnie...?

Razem w pewnym sensie łatwiej (można się podzielić obowiązkami) i łatwiej rozmawiać z ekipą ciesielską o kilku domach niż i jednym.

Mój pomysł na razie (jeśli nie dostałoby się żadnych namiarów) to wyjazd w teren (im dalej od wielkich miast tym lepiej) i poszukiwania chat i cieśli. Na podstawie dotychczasowej lektury wydaje mi się, że Podlasie poszłoby na pierszy rzut...

Co Ty i inni zainteresowani na to ?

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Maco dnia 2002-04-10 09:39 ]

Link to comment
Share on other sites

Cześć!

Widze że Wy chcecie przenosić i zapewne remontować starą chałupę z balii. Pomysł dobry jeżeli ktoś ma dużo czasu aby sobie tego przypilnować. Mój kuzyn wyremontował taką chałupę jakieś 5 lat temu i całkiem nieżle sobie mieszka. Podniósł ją jakieś 40 cm i wymienił ścianę północną i część zachodniej bo bale były kiepskie.

Gro pracy wykonał samodzielnie i z pomocą rodziny.

A nawiasem po ile takie domy chodzą?

Link to comment
Share on other sites

Mam do sprzedania z przeniesieniem 2 domy z bali, jeden duży 12x10 (bal grubości 10 cm, 6 pomieszczeń), drugi 10x8 (bal 9 cm) - stoją na Podlasiu. Domy - w bardzo dobrym stanie - są do kupienia za 11 i 8 tys. zł. Koszt przeniesienia przez fachową ekipę: 15 i 13 tys. zł. + koszty transportu. Zapewniam całościową logistykę tego przedsięwzięcia.

Kamil

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...