Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dziwny wieniec i strop


kosciel

Recommended Posts

W projekcie jest niejasno na ten temat. Przygotowuję strop teriva, (nad nim będzie jeszcze metrowa ścianka kolankowa) zakończona wieńcem. Ale problem dotczy tego wieńca robionego razem ze stropem Otóż na wysokości stropu wykonawca nie robi wieńca po całym budynku, a jedynie wiąże drutami belki stropowe, więc właściwie robi wieniec tylko na ścianach prostopadłych do belek, a na ścianach równoległych do belek tego wieńca nie robi, bo mówi, że to przecież belki wiążą. Ma racje czy nie? Bardzo proszę o opinię, bo jutro rano mamy zalewać!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie wykonawca nie ma racji , wieniec powinien byc na wszystkich scianach do okola budynku nie ma czegos takiego jak rozgraniczenie na prostopadle i równolegle. I nie tlumaczy go brak odpowiedniego przekroju w projekcie to jest wiedza z tzw sztuki budowlanej. Zapytaj kierownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wieniec dookoła, ale tylko dlatego, że ostatnie pustaki opierają się na ścianie nośnej, a nie na belce. Gdyby ostatnia była belka, to chyba zbrojenie nie jest potrzebne. Rolę zbrojenia wieńca przejmuje ostatnia belka. Tak myślę, ale nie jestem fachowcem, może czegoś do końca nie rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji w której wieniec dookoła budynku nie byłby wymagany. Niezależnie od tego czy równolegle czy prostopadle do belek wieniec sam w sobie ma spinać cały budynek, żeby ściany zewnętrzne się nie rozchodziły. Dodatkowo musi być mocno związany ze stropem czyli belki stropowe, żebra rozdzielcze i wewnętrzne belki żelbetowe nad ścianami nośnymi muszą wchodzić w na kilka-kilkanaście centymetrów w wieniec (najlepiej jeszcze związać to przed zalewaniem drutem wiązałkowym, żeby nic się nie przesunęło).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta bo wieniec faktycznie wiąże ściany budynku ale także w sposób równomierny rozkłada nacisk belek na ściane nośną więc jest konieczny. Druga sprawa jak w projekcie masz wieniec na wszystkich ścianach to wykonawca ma nie myśleć tylko dokładnie wykonywać tak jak jest w rysunku. Taka jego rola i koniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli jest tak jak przypuszczam, że wynika z Twojego opisu, to wykonawca chce oprzeć belki bezpośrednio na ścianach, a to jest błąd. Beton ma oblewać końce belek ze wszystkich stron.

 

pozdrawiam

 

Karol

Końce belek, bo chodzi o ich równomierny nacisk na mur. Ale cała belka to co innego, trudno o bardziej równomierne obciążenie. Jeśli mur ma 24cm, z czego belka zajmuje 12cm albo i więcej jak jest na środku muru, to zostaje 6cm na cokól i może ze 3cm jak ktoś chce dać jescze styropian, to niby gdzie dać to zbrojenie. Zbrojenie belek skrajnych stanowi jednocześnie zbrojenie wieńca i trudno o lepsze.

Ważne tylko by zakotwić w nim szpilki do murłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...