Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Warunki z wodociagow...


Olek_P

Recommended Posts

Jestem w trakcie podłączania wody i trafilem na wyjatkowo złosliwe wodociągi. Nie bede opisywał całej historii ale mam dwa pytania na które moze ktoś zna odpowiedz:

 

1) Czy wodociagi moga narzucic konkretny typ zasuwy, nie pozostawiajac mozliwosci zamiany? Oczywiscie kompletna zasuwa (HAWLA)kosztuje 2,5 raza wiecej niz innego producenta.

 

2) W warunkach pozwolono mi podlaczyc sie do przylacza na którym wisza juz dwa domy ale musze do kazdego z nich zabudowac oddzielna zasuwe (w sumie trzy).Chciałbym nadmienic ze przylącze do ww domów w tym roku było remontowane przez wodociagi i nie zostaly założone zadne zasuwy - oba domy wisza na jednej starej zasuwie znajdujacej sie na odcinku bignacym do głównego rurociagu.O ile jestem w stanie zrozumiec ze musze na wlasny koszt kupic zasuwe na moim odcinku wodociagu to nie bardzo wiem dlaczego mam kupawac dodatkowe ktorych wodociagi rowniez nie zalozyli. Moze ktos wie czy jest jakas podstawa prawna na ktorej mozna zmusic wodociagi do zwrotu kosztow przynajmniej dwóch zasów?

 

Z tego co sie dowiedziałem to "Kierownik " z wodociagow jest dystrybutorem różnych produktow HAWLA i dlatego nie dopiszcza nic innego. Ostatnia paru pracowników była własnie w HAWLU na szkoleniu.

Może jest to sprawa dla jakies federacji konsumentów?

 

Pozdrawiam

Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Zgodnie z przepisami do Ciebie należy wybudowanie na własny koszt przyłącza. Cała reszta jest sprawą wodociągów. Niestety, definicja przyłącza jest średnio precyzyjna "przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym". Możesz jeszcze poczytać regulamin świadczenia usług przez wodociągi - każda taka firma powinna go mieć i jest zatwierdzany przez radę gminy. Tak na czuja, to żądanie sfinansowania czegoś, co nie służy bezpośrednio zaopatrzeniu Twojego domu jest bezprawne. Monopoliści uwielbiają stawiać takie żądania, ale jak ktoś się postawi, często ustępują, bojąc się np. interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

2) Żądanie montażu urządzeń określonego producenta jest na pewno nielegalne, jeśli tylko istnieją zamienniki o podobnych parametrach. Tu gościu nie miałby najmniejszych szans w razie skargi do wspomnianego OUKiK-u. Ale przede wszystkim należałoby zawiadomić na piśmie jego szefa (jeśli taki jest) z kopią do burmistrza (gmina jest organem wydającym zezwolenia na zaopatrzenie w wodę) i wzmianką o skierowaniu sprawy do UOKiK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na "czuja" tez podobnie mysle tyle ze do walki z urzędami i mopolistami bardzo przydatna jest tak zwana "podstawa prawna" . Poza tym jak wspomnialem wczesniej sa to bardzo "zlosliwe wodociagi".

Z tego względu mam zamiar załozyc to co wodoc. wymagaja a nastepnie bede próbował odzyskac pieniadze przynajmniej za dwie zasuwy.

Co do regulaminu to nie wiem czy jest gdzies dostepny. Z tego co wiem to sasiedzi nie maja podpisanych umow na dostwe wody a placa rachunki. Zastanawiam sie na jakiej podstawie sa te rachunki wystawiane?

Poza tym jest to jedyna instytucja w ktorej nie mozna placic za wode zleceniem stalym. Totalny PRL .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zasuwami dla sąsiadów to przesadzili. Nie mają prawa czegoś takiego żądać. Natomiast jeśli chodzi o Hawla to jego wyroby spełniają bardzo wysokie wymagania jakościowe, których na pewno nie dotrzymują wyroby 2,5 raza tańsze. Jednak są wyroby spełniające te wymogi, ale w podobnym przedziale cenowym (raczej nawet droższe)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że zasuwy HAWLA sa dobre lub bardzo dobre nie powinno ograniczac mnie jako klienta tylko do ich produktow.

Co do tych innych zasuw to sa dopuszczone w innych zakladach wodociagowych (w sąsiednich miastach) wiec musza spelniac pewne normy. W moich wodociagach przegieciem jest tylko to ze dopuszczaja tylko jednego producenta i to wcale nietaniego (kompletna zasuwa Fi 32 ok 500 zł)

Podejrzewam ze w polsce znalazłby sie producent zasuw o podobnych parametrach. Nawet niechby kosztowało to tyle samo to wolalbym kupic nasze :)

Moze ma ktos jakis pomysl jakby jeszcze można "ugryźć" wodociągi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie jest podobno zasuwa, skrzynka ,"szpindel" i chyba jeszcze kołnieze. Jesli ma ktos dostep do cen takich zasow (HAWLA) w innych miastach to prosilbym o info. U mnie glownym dystrybutorem tych zasuw sa wodociagi i jak odpytalem inne hurtownie to moga sciagnac na zamowienie ale nie mogli podac mi ceny... Nie moge nawet porownac czy nie nazycaja 50 % marży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...