Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolorystyka elewacji (symulacje)


Zielona

Recommended Posts

Jeżeli to możliwe to chętnie zobaczyłabym w Muratorze artykuł o kolorystyce wykończenia elewacji, dobieraniu kolorów, materiałów (piaskowiec, kamień, klinkier, drewno, itp.). Jakieś symulacje komputerowe (kolorystyka) wykończenia jednego domu. Oczywiście z uwzględnieniem ogrodzenia. Moja wyobraźnia czasami płata mi figle i to co sobie wyobrażę w efekcie może zupełnie inaczej wyglądać (np. za duże kontrasty; ciemne okna - biała elewacja) i jak to później wyprostować.

Pozdrawiam

Zielona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
  • 1 month później...

Za pomocą np. Corel Draw. Na piechotę się wrysowywuje budynek, a potem "przemalowywuje" kolory.

 

Niektórzy producenci farb udostępniają paletę barw do Corela, aby była zgodnośc kolorów i oznaczeń fabrycznych koloru. Problemy są - to tzw. kalibracja barw, oznacza , aby kolor na ekranie = kolor drukarki = oznaczenie producenta.

Samemu to ciężko zrobić, komercyjny serwis - ceny nie dla laika.

 

Drukarki najlepsze do tego celu to sublimacyjne. Na odchyłkę kolorów wpływa nawet temperatura w pokoju.

 

Tak więc wziąć się za orientacyjny dobór, jako za zabawę, a potem zrobić próbki na fasadzie. Minimalne ryzyko pomyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Sugeruję to co w ostatniej odpowiedzi Sp5es. Kilka dni temu rezygnowałam i dobierałam nowy kolor tynku.

Na komputerze zabawa , owszem świetna, ale ani komptuer czy próbnik nie są wiarygodne. Trzeba "pomazać" swój dom danym kolorem by zobaczyć czy wpisze się w teren. Czy dany kolor nam się podoba.

Barwa, nasycenie, odcień tego samego koloru są inne w zależności od otocznia, nasłonecznienia, roślinnośći - drzew.

Pozdrawiam, mama :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było, trzeba czytać stare numery.

 

http://www.archiwum.murator.pl/index.php?

 

IdObiektu=36482&page=1&step=10

 

Ściany żółte, a dach...? Czyli o doborze kolorystyki domu

 

Autor : Anna Wrońska

Murator 9/ 2003 , s. 76 , dział: ARCHITEKTURA I WNĘTRZA

 

 

 

 

 

 

Czy chcemy, aby dom wyglądał klasycznie, czy nowocześnie? Odważnie czy powściągliwie? Wielki wpływ ma na to kolor elewacji i współgrające z nim elementy wykończenia.

 

Wokół nas jest coraz więcej kolorowych domów. Najczęściej jednak wybieramy żółty kolor elewacji. Wydaje się najbardziej neutralny, a zarazem cieplejszy, bardziej przyjazny niż popularna dawniej biel, która łatwiej się brudzi, potrafi być jaskrawa lub zimna.

 

Żółte, czyli jakie?

 

Odcieni żółtego jest jednak bardzo wiele. Zdecydowawszy się więc na ten kolor ścian, nadal możemy mieć kłopot z wyborem. Dla ostrożnych są odcienie piaskowe, kremowe, waniliowe. Słoneczne, ale niezbyt nasycone. Dla odważnych – bardziej intensywne. Oprócz ciepłych, słonecznych jest też odcień cytrynowy – zimniejszy, który mniej przyciąga wzrok, wydaje się zdradzać bardziej zdystansowany stosunek do otoczenia.

Nasycone barwy zawsze podkreślą to, że dom jest nowy, świeżo ukończony i zadbany. Dlatego pomalowanie kostki z lat 60. na kolor intensywnie żółtego „kanarka” zmienia ją nie do poznania.

Taki dom jest widoczny z daleka, przyciąga wzrok. Warto zauważyć, że nasycona barwa elewacji sprawdza się tym lepiej, im prostsza jest bryła domu i im mniej detali. Jeśli zaś architektura jest bogata i urozmaicona, spokojny kolor ścian będzie właściwym tłem dla malowniczych szczegółów.

 

 

 

Intensywna barwa elewacji podkreśla kształt domu, sprawia, że jego sylwetka rysuje się wyraźnie na tle otoczenia.

Autor: Andrzej Szandomirski Kolor może odmłodzić dom – po przebudowie i modernizacji szare ściany zostały pomalowane na żółto. Już z daleka dom zwraca uwagę.

Autor: Andrzej Szandomirski

 

Ściany i dach

 

Wybór barwy elewacji jest zawsze związany z wyborem dachu. Pokrycia dachowe występują w węższej gamie kolorystycznej niż farby elewacyjne. Dobierając pokrycie, zawsze decydujemy się na konkretny produkt. W zależności od tego, czy będzie to blachodachówka, dachówka, dachówka cementowa czy bitumiczna, mamy różne, ale zawsze ograniczone możliwości wyboru koloru. Dlatego dobrze jest poznać ofertę producentów materiałów dachowych, zanim zdecydujemy się na najważniejsze dla wyglądu domu zestawienie barw – dachu i ścian zewnętrznych.

 

 

 

Żółte ściany – czerwony dach. Nawet to najbardziej typowe zestawienie daje tysiące możliwości.

Autor: Tomasz Myśluk Podobny odcień elewacji w połączeniu z różnymi rodzajami czerwieni dachu – i od razu zupełnie inny efekt.

Autor: Tomasz Myśluk

 

 

 

 

Żółte ściany – brązowy dach. To bezpieczne, neutralne zestawienie, bez wyraźnych nawiązań do tradycji. Te kolory nie wyróżniają domu z otoczenia. Im jaśniejszy brąz, tym mniejszy będzie kontrast ciemnego dachu i jasnych ścian.

Autor: Tomasz Myśluk Żółte ściany – czarny dach. Bardzo ciemny dach może wyglądać ciężko. Jasne ściany stanowią przeciwwagę – w tym wypadku ich ciepły pomarańczowożółty odcień jakby pomagał go podpierać, dodając domowi energii.

Autor: RUPPCERAMIKA

 

 

 

 

Na ciepło: żółte, słoneczne ściany i tradycyjna czerwona dachówka związane są ciepłym pomarańczowym tonem. Białe elementy, takie jak okna, brama garażowa, okiennice, podkreślają, że dom jest zadbany, i dodają mu wesołego charakteru.

Autor: Michał Glinicki Na zimno: żółte ściany skontrastowane z ciemnym dachem i chłodnymi, klinkierowymi detalami. Wielkie znaczenie dla efektu miał także wybór ciemnobrązowej stolarki okiennej. Dom wygląda solidnie i poważnie.

Autor: Daniel Rumiancew

 

 

 

 

Żółte ściany – zielony dach. Kompozycja, która zyskuje ostatnio coraz więcej zwolenników. Najlepszym kluczem do tego zestawienia jest łączenie odcieni naturalnych – żółty z gamy tradycyjnych pigmentów, zieleń niesyntetyczna, tak aby nie zgrzytała na tle drzew.

Autor: Andrzej Szandomirski Żółty z błękitnym. Gra dwóch kolorów na jednej elewacji.

Autor: Piotr Mastalerz

 

Kompozycja wielu elementów

 

Na końcu trzeba będzie dobrać kolor pozostałych elementów, które wpływają na wygląd domu: stolarki okiennej, cokołu, bramy garażowej, ogrodzenia, rynien, schodów, podestu... To prawdziwa sztuka, aby te wszystkie szczegóły współgrały z odcieniem ścian, który został wybrany (albo który ku naszemu zdziwieniu „wyszedł” na elewacji).

Ponieważ odczuwanie barw jest bardzo subiektywne, ufajmy przede wszystkim własnym oczom. Nie ulegajmy stereotypom (żółty do brązowego zawsze pasuje) czy powtarzanym opiniom (żółty jest wesoły). Określenia pogardliwe (jajecznica ze szczypiorkiem) czy reklamowe (sahara, alhambra) to tylko słowa – nie powinny nas zrażać ani przekonywać. Działanie barw lepiej sprawdzać, oglądając wykończone domy i podpatrując rozwiązania, które nam odpowiadają.

 

 

 

 

Żółte ściany? To zaledwie jeden z wielu elementów, które składają się na wygląd domu.

Autor: Ewa Trusewicz Tylko tło dla kompozycji, którą się tworzy, zamawiając okna, drzwi, materiał na dach czy ogrodzenie.

Autor: Katarzyna Golańska-Hojnowska Warto, aby ta kompozycja nie była dziełem przypadku.

Autor: Katarzyna Golańska-Hojnowska

 

Jak uniknąć błędów w doborze kolorów domu (Marcin Adamowicz, chemik budowlany, specjalista od farb i tynków)

 

Osoby, które nie ufają własnej wyobraźni plastycznej, mogą zlecić wykonanie projektu kolorystycznego profesjonalistom. Zajmują się tym pracownie architektoniczne, czasami również studia współpracujące z producentami materiałów elewacyjnych. Usługa może polegać również na wykonaniu wizualizacji koncepcji kolorystycznej inwestora. Warto przy tym pamiętać, że w wersji elektronicznej uzyskuje się zdecydowanie lepszą wierność odwzorowania kolorów niż w przypadku użycia farbek i kredek. Kolory, które zobaczymy na ekranie komputera, będą też bardziej bliskie rzeczywistym niż te, które możemy oglądać na wydruku ze zwykłej drukarki atramentowej.

 

Szablon i wzornik

 

Jak radzić sobie bez projektu? Należy zawczasu sprawdzić, czy nasz wymarzony, wybrany według wzornika kolor będzie dobrze wyglądał na dużej płaszczyźnie elewacji i czy wybrane barwy będą współgrały ze sobą. Pewną pomocą może być zrobienie szablonu, który pozwoli na „przymierzanie” kolorów. Potrzebny jest do tego rysunek elewacji (kserokopia projektu) lub zdjęcie niewykończonego domu (jak najmniej plastyczne, „płaskie“ – ujmujące płaszczyznę fasady). Następnie należy powycinać żyletką te pola i elementy, które będą malowane, a pozostałe nakleić na przezroczystą folię lub kalkę. Tak przygotowany szablon można nałożyć na formatkę barwną wzornika producenta farb i tynków. Dobrze jest korzystać z wzorników, które pokazują kolory na formatkach o większych wymiarach.

 

Próbka na ścianie

 

Na odbiór kolorów domu ma wpływ bardzo wiele czynników, przede wszystkim rodzaj oświetlenia i faktura powierzchni. Dlatego przed zamówieniem materiałów na całą elewację wskazane jest wykonanie prób na powierzchni nieprzysłoniętej rusztowaniem. Wykonanie próbki polega na otynkowaniu lub wymalowaniu około 0,5-1 m2 powierzchni elewacji. Ocenę koloru należy przeprowadzać kilkakrotnie o różnych porach dnia, przy różnym oświetleniu. Identyczne próbki na ścianie północnej i południowej oceniane w dzień słoneczny i pochmurny będą wyglądały inaczej. Sprawdzimy, czy odpowiada nam wybrany kolor w zmiennym, naturalnym oświetleniu. Najlepiej wykonać i porównać dwie lub trzy różne próbki wstępnie wybranych zestawów kolorów.

 

Rady dla ostrożnych

 

Aby uniknąć błędów, warto pamiętać o następujących zasadach:

- Barwy pochodne od jednej barwy podstawowej będą zawsze ze sobą harmonizowały.

- Zestawianie kolorów naturalnych, kolorów ziemi (ugry, beże, brązy) wiąże się z małym ryzykiem błędu, a budynek nabiera klasycznego wyglądu.

- Stosowanie jasnych, pastelowych kolorów jest mniej ryzykowne niż intensywnych barw. Ciemne i nasycone barwy szybciej się „opatrują” niż kolory neutralne.

- W wypadku wątpliwości w wyborze spośród zbliżonych do siebie kolorów do dużych płaszczyzn elewacji wskazany jest wybór barwy mniej intensywnej.

- Bez ryzyka można stosować kolory ciemne i nasycone na mniejszych płaszczyznach lub w zestawieniu z kolorami jaśniejszymi.

- Zastosowanie różnych kolorów na fasadzie (na przykład: ciemny cokół, podstawowy kolor fasady, jaśniejsze obramienia wokół okien i we wnętrzach ościeży) powoduje jej urozmaicenie i zindywidualizowanie. Najlepiej jednak ograniczyć liczbę barw do dwóch lub trzech. Więcej może wywołać wrażenie pstrokacizny.

- Podstawowy kolor na fasadzie powinien być zharmonizowany z kolorystyką otoczenia; najładniejszy projekt nie da dobrego efektu, jeśli kolory sąsiadujących budynków będą się gryzły.

Trzeba zaznaczyć, że rady te opierają się na konserwatywnych zasadach doboru kolorów. Stosowanie się do nich pozwoli przeciętnemu inwestorowi uniknąć ryzyka i pułapek. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby podejmować bardziej śmiałe decyzje i szukać bardziej oryginalnych czy nowoczesnych efektów.

 

 

Powrót do wyników wyszukiwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...