Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zwiększenie mocy istniejącej instalacji (Inwerter Fronius)


Sebastain

Recommended Posts

Cześć,

 

Od dwóch dni mam już instalację w domu o mocy 3kW.

10 paneli 300W plus inwerter Fronius Simo 3.0.3.

Jeszcze nie uruchomiona, bo trzeba poczekać na jakiegoś inspektora itd no i oczywiście wymianę licznika i nową umowę z PGE.

Moje roczne zużycie energii to około 7000kW, więc jak widać z pewnością bym jeszcze trochę mógł "doprodukować" :)

 

Na pytanie dlaczego od razu nie brałem większej instalacji, odpowiedź brzmi w gminie zorganizowali dofinansowanie unijne, ale ograniczyli to tylko do instalacji 2kW oraz 3kW więc wiadomo człowiek brał co można, bo darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda :)

Oczywiście na etapie wniosków mówiłem, o możliwości indywidualnej dopłaty do większego inwertera itd, ale wiecie jak to jest...Unia europejska, procedury itd.

W skrócie nie było szans, choć i tak wiadomo jestem zadowolony z tego co dostałem przy niewielkim nakładzie finansowym :)

 

Zastanawiam się nad technicznymi możliwościami zwiększenia tej instalacji.

Z tego co wiem, inwerter ten jest z górnej półki i udostępnia już sam w sobie wiele fajnych opcji, również takie jak wifi i podgląd online.

Ponieważ zakładam, że jego moc maksymalna już ogranicza dokładanie kolejnych paneli, zastanawiam się czy jest możliwość dokupienia jakiegoś tańszego inwertera i spięcia go już z istniejącym, czy raczej tutaj nie ma szans na coś takiego i musiałbym po prostu postawić nową drugą instalację.

 

Jednym słowem czy można za nieduże pieniądze wykorzystać to co już jest i powiększyć ten układ czy pies jest już pogrzebany?

Może fronius obsługuje jakieś konfiguracje równoległe?

 

Czy ktoś z Was orientował się w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dołożyć kolejną instalację obok istniejących. Nic nie łączysz z dotychczasową, łączysz się w możliwym miejscu do instalacji elektrycznej. Jak już będziesz miał załatwione sprawy z OSD i sprzedawcą energii przy pierwszej instalacji( zgłoszenie mikroinstalacji, wymiana licznika na dwukierunkowy, umowa/aneks do umowy kompleksowej), to z drugą będzie ZNACZNIE prościej. Wystarczy zrobić aktualizację zgłoszenia i zmienić moc instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

czy ten Fronius Symo 3.0.3 nie jest przypadkiem 3 fazowy? Czy da się go podłączyć tylko na 2 fazach albo na jednej?Albo czy na pewno da się podłączyć następny 3-fazowy równolegle?

Jeśli się nie da to nie bardzo jest jak rozbudować instalacje PV bez sprzedaży falownika i wymiany na inny ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ten Fronius Symo 3.0.3 nie jest przypadkiem 3 fazowy? Czy da się go podłączyć tylko na 2 fazach albo na jednej?Albo czy na pewno da się podłączyć następny 3-fazowy równolegle?

Jeśli się nie da to nie bardzo jest jak rozbudować instalacje PV bez sprzedaży falownika i wymiany na inny ale mogę się mylić.

 

O czym Ty opowiadasz? Fronek jest 3 fazowy i produkcję dzieli na 3 fazy podłączone do niego. Kolejna instalacja to dodatkowy inwerter i panele jak było to już napisane i podłączasz do tych samych 3 faz w domu. Przyłącze ma pewnie 15kW więc ma jeszcze spore możliwości to rozbudowy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Jeśli się nie da to nie bardzo jest jak rozbudować instalacje PV bez sprzedaży falownika i wymiany na inny ale mogę się mylić.

 

Do rozbudowy instalacji można użyć dowolnego (dowolnych) inwerterów zarówno 1- fazowych jak i 3-fazowych, byle by były dopuszczone (miały odpowiednie certyfikaty) do sieci. To samo dotyczy paneli fotowoltaicznych. Moc mikroinstalacji nie może być wyższa od posiadanej mocy przyłączeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...