Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze rekuperatora


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

jestem w trakcie budowy domu, podjąłem decyzję w instalacji wentylacji mechanicznej.

Chciał bym zrobić wentylację "samemu" - bez firmy, a z pomocą instalatora.

Chciał bym się podzielić z wami jak rozplanowałem układ w domu.

 

Parter:

parter.jpg

- Rekuperator zlokalizowany w garażu - przewody nawiewowe i wyciągowe ocieplone poprowadzę na strych do 2 skrzynek rozprężnych

- Lokalizację anemostatów na parterze definiuje możliwość prowadzenia ich na piętrze 1 (jestem przeciwnikiem GK i nie chcę nawet cm2 w domu - stąt taki pomysł prowadzenia przewodów) nie chcę również robić jej w plastiku, chcę mieć całość na przewodach stalowych ocieplanych.

 

Piętro 1:

piętro.jpg

- Na rysunku widać jak są prowadzone kanały na parter oraz lokalizację anemostatów w suficie w pokojach na piętrze

 

Piętro 2 (strych):

piętro_2.jpg

- Na strychu dwie skrzynki rozprężne z których powietrze powędruje do anemostatów

 

 

Bardzo bym prosił o opinię wykonania takiej instalacji i wytknięcie ewentualnych błędów.

Ponadto jak pisałem powyżej proszę o podpowiedź czy doprowadzenie do anemostatów wystarczy rura fi100 mm?

I najważniejsze i najtrudniejsze dla mnie zagadnienie - wybór urządzenia.

Powierzchnia pomieszczeń wentylowanych ok 215 m/2, kubatura 570 m/3.

Obydwa stropy lane, izolacja 20 cm grafit, ok

Rozważam takie modele:

- AIRPACK 650 v lub h FLAT THESSLA GREEN

- OnyX Sky 400

- OnyX DREAM 400 FRAPOL

- OXY Wanas 550H/2

- FRAPOL ONYX 550 CLASSIC

 

Przez dłuższy czas byłem zdecydowany "ONYX 550 CLASSIC", ale po uświadomieniu że ma wymiennik z tworzywa sztucznego zacząłem poważnie myśleć o "OXY Wanas 550H/2".

Co sądzicie o tych modelach, w który warto pójść?

Chyba że macie zupełnie inną propozycję...

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

fanta88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz chyba sie tak nie robi. nie lepiej ukryc pe-flex w podlodze ? wtedy mozesz rozmiescic anemotaty pod oknem, a nie tam gdzie pasuje "pion". Poza tym czy robienie wywiewow w kortyarzu na pietrze ma jakis sens, w dodatku bedzie on zaciagał powietrze z dołu ( pustka, otwarta klatka schodowa ) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew tylko w brudnych/mokrych pomieszczeniach. Nie robi się wywiewów na korytarzu, to powietrze ma wejśc do łazienki a ty je odcinasz zmniejszając jej wentylacje.

 

Nie robimy wywiewów w garderobach. Masz tam śmierdzące ubrania czy czyste? Chcesz zaciągnąć do niej powietrze z łazienki, także odciąć łazienkę od powietrza z pokoju? ?. Nic tam nie rób. Powietrze z sypialni przejdzie przez garderobę i dalej do łazienki. W ostateczności nawiew.

 

To samo ze spiżarnią. Nie mam spiżarni ale domyślam się ze chyba lepiej jeśli będzie tam nawiew chłodnego, świeżego powietrza, powiedzmy o temp. 17 stopni zimą, niż wywiew ciepłego, śmierdzącego powietrza z kuchni.

 

Ile tam będzie mieszkało osób? Montując takie potwory o wydajności 600m3 będziesz mieć wilgotnośc poniżej 20%. Sąsiad ma 450m3 na 130m2 Mieszka tam 2 do 4 osób i doszedł do wniosku że musi wymienić reku na mniejszy. Rekuperator dobiera się do ilości osób a nie do metrażu.

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Nie chciał bym robić pe-flex w posadzkach bo nie do końca jestem przekonany do takiego rozwiązania i dom mam już wybudowany z przygotowaniem załączonej przeze mnie infrastruktury - instalację chciał bym poprowadzić ocieplonymi sztywnymi rurami stalowymi...

 

Jestem wdzięczny za uwagi odnoście lokalizacji anemostatów, wykonałem go w oparciu o projekt firmy która się tym zajmuje:jawdrop:

Załączam poniżej:

ice_screenshot_20180822-105504.jpg

ice_screenshot_20180822-105530.jpg

 

Dom będą zamieszkiwać 4 osoby, a w niedalekiej przyszłości 5.

 

EDIT:

 

Co do instalacji anemostatów wywiewnych w na korytarzu i w garderobie słusznie zgadzam się z Wami - niekoniecznie logiczne rozwiązanie...

Ale w spiżarni bym pozostawił na małym zakresie, tak aby zapachy z warzyw, owoców i innych tego typu rzeczy uciekały, mam w aktualnym domu spiżarnię i jest specyficzny zapach który niekoniecznie chciał bym aby się rozprzestrzeniał...

 

pozdrawiam

fanta88

Edytowane przez fanta88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spiżarni zostaw wywiew w takim razie. Nigdy nie miałem to i nie wiem co tam przechowujecie. Ja bym tam stawiał raczej pokarm w opakowaniach, słojach itp.

 

Kochany ja mam 3 projekty od firm, kiedy jeszcze myślałem, że to dobre rozwiązanie i stać mnie na to. Producent "najlepszych" kanałów na rynku przysłał mi wycenę materiałów wraz z reku na 8 tys Euro plus 4 tys zł montaż. W projekcie miałem na 160metrach chyba ze 40 anemostatów. Po 3 nawiewne w pokojach a wywiewne na korytarzach, schodach itd. Szaleństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruch w interesie nie jest jeszcze aż tak duży, to trzeba pchać klientowi materiału za 2/3 klientów...;)

 

A co doradzicie o samym urządzeniu do takiej konfiguracji?

Osobiście tak jak pisałem najbardziej "leży" mi FRAPOL ONYX 550 CLASSIC, kwestia która mnie martwi (choć nie wiem czy słusznie) to wymiennik z tworzywa sztucznego, alternatywnie patrzę na OXY Wanas 550H/2 - choć ten to w internecie wielka niewiadoma, może jest ktoś kto użytkuje lub zna te dwa reku i się wypowie.

I kwestia czy wydajność 550 m3/h będzie optymalna dla mnie, wiadomo że nie będzie pracował na 100%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frapol ma kiepskie opinie, jeśli chodzi o wsparcie serwisowe starszych urządzeń.

Wszelkie awarie elektroniki, kończą się wymianą całej automatyki na aktualną, co po gwarancji do tanich nie należy,

Lepiej iść w drogiego producenta, który gwarantuje wsparcie serwisowe na lata, lub w tańsze rozwiązania z możliwie uproszoną automatyką., która nie wymaga elektronika do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego rekuperatora do swojego domu, zachęcam również do sprawdzenia oferty marki Buderus. Posiadamy w niej centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2, którą cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cicha praca. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła, wykonany jest w całości z aluminium. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h.

Wyszukiwarkę naszych Instalatorów można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html

Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...