Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Domek na bagnie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 398
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

znaczy co, masz 80m2? :) Wielkość domu nie ma tu większego znaczenia a ilosć obwodów. Przy tym układzie każdy obwód oświetleniowy schodzi się do rozdzielnicy, oczywiście każdy gniazdowy, wentylator i każde inne urządzenie również. W efekcie mam 27 złączek dla obwodów oświetleniowych, 10 obwodów gniazdowaych 5 urządzeń i 6 złączek rezerwy. jak policzysz sobie punkty świetlne i obwody gnizad to obstawiam że będziesz miał podobnie. Jedna szyna na złączki, jedna na przekaźniki dwie na bezpieczniki, jedna na urządzenia dodatowe, jedna na PLC i powinno być jeszcze miejsce na krosówki, ruter, patchpanel raspberry i rezerwa.

10 rzędów to by było na styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę robił na „zugach” więc powinno starczyć :)

 

Ja po zrobieniu na złączkach wago nigdy już nie zrobiłbym inaczej. to jest po prostu za...iste. Nie żałuję ani złotówki wydanej, zanim rozszyję rozdzielnicę na gotowo to jeszcze ze trzy razy będę zmieniał bo najpierw dojdą przekaźniki, potem jeszcze sterownik. Po za tym dołożenie obwodu, przepięcie na inne zabezpieczenie, dołożenie czy wypięcie przekaźnika to wszystko 5min roboty przy takim układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie znalazłem firmę która robi na wymiar i pod kolor drzwiczki rewizyjne, z porządnej, grubej blachy w rozsądnych pieniądzach i tak wygląda moje centrum dowodzenia :)

 

http://lh3.googleusercontent.com/qUyOVL86hXe_8L_WNdp27IHc_dqwk2Taz4PEsm827KGD4dR-eFlcL8hEkgZXghmbzDx5yCA9CTbdER7A1nY-RyO6VJiiEQ-lYgPgtbNCP-iSb2CqhRInVN1E7UnaegjEr_zRd1CnWTpL2NC0mWKKBUW3JNXI_MMVEKbmHKUPPxs3PSekT77vEQkUqi1Tjdz-o6HJhYAzcjwwGp5GFsX_-zRseapx916Sb7L97BfFMQK6N9PdDBNyFJRpfkhgwA_MryCU8gwAm0hUyEAs5_yxtc2E8A73nItGWCNSRwKAOpYOPkjfTIaU56s2Jmwd0UDFAeQLeH2NCQxkW7WfE6K7rKqF86cxdIVdHYet0RSCeW4Rl7a2TPz6nQ2qhoYRl9tDsCPUCH8rEl0Y5LDl2jHr9NZEj5KycJdYUjNbLt_JHpzXU_3-JBDrtN45OMMJ4G3blD10lgwqcfM-xUqNinpf-wBsZGSFG14PGMAHuBuJVEEMwBIIf3Lk5V6ubtzrFJhr2aGryJlJS4wRawIOx86fmQ_xcS-LRG4xy7Gi0L3GcVczCqFPvCsajVgKT5tdpTUsVs6FljXa-Wq8zMDR_HK0m25bA9ZB5QQToCPxALQk4aHGW-b5laOmSuQIT_-lxCGM4M5vsrRS61DPC1vJzC5iP4p7A9XQRrG3MqcTz7WwaM76B3ZP7tn2OefoSRLAedY6LzhnCBhPyUm7AS1EsX0=w600-no-tmp.jpg

 

Zacząłem też obudowę komina i tym sposobem nikną ostatnie resztki nieotynkowanych elementów i z nowym rokiem będę mógł oficjalnie przejść z etapu budowania do wykańczania :)

 

http://lh3.googleusercontent.com/tk80sC40CcM_Qkyoet-8TVpSkAp0Q9RaS1jS5dAgkirRyr7Koft5XxbwYqN7h3EmQqcF_TiTO6u7KPKYxucC51_bSm39rLvDC5hewlQNsZuI4k7lSx2PKeIBJJhzi4KPl36894MmoMwM73kehp58Vx69S-G_DjdVCYaxAfMdOU8PeOBJExeW8Qq5vcZxzpYKrobONV5JAebLOl3jCpS38d5t1n9OJ2PmRBHQhoLEGsMLovkV0eP6V6ux7OvLJ5f_e1Hfb-NBrwRubka3cwjA_HxrvkOLqmRqVQ0iL-muqiDO0zppQM7SLmMA5GfHUWiVZtg2fqxrRDevJceKBwcMuQ__QDtbTVXXDEIMJFEk6mxLcJClbESXHpx55nuR5QkMaevjNp_6Qvw0wxdm2PRweaAIdnnlMsH2m2nG5EWJ0g3ccLnQOxULFKVb4TyDQ8Lm38TG03O-WW9Prf3Zta3yi-Xa_H1WCUhqK-MmcCV59hrHXTtUeJmZCOcdIIF8WY5bZ3lrmEG052pcHxofI0kuovm_BogClhSz3GAQvmxY79I-sc3MwVKmXHEpxDB0n481nh3awyYhQUcYM8n5rCU8s1L0wz2ERy1-0t8k4m_pinhjBwlHBxOTj33fO2xU9FemPSwoKV0wQBOUd1up86wJSaKXvRMUyfHuWyPgWKYbGhMvA07Ln0C0N_XoojNtTuc7iFNaa0BvcT8WWz6ahiw=w600-no-tmp.jpg

 

Ambitny plan jest taki żeby po nowym roku zostało tylko gruntowanie, akrylowanie, malowanie etc.. a to oznacza że urlop świąteczny spędzę zaś na budowie...:rolleyes:

Edytowane przez seler2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z charakterem nie ma co. Mało tu takich.

Jeszcze tutaj nie widziałem aby ktoś sobie samodzielnie robił okna, drzwi i bramy jakiekolwiek. A tu nie dość że samodzielnie je wykonałeś to jeszcze z naprawdę z niezłym wynikiem. Jak wpadłem na ten wątek wciągnął mnie od razu i musiałem prześledzić do samego końca.

 

Czy w tym zamiłowaniu do tradycji planujecie w któreś z kuchni kuchnię kaflową?

Jakie źródła ciepła mają zasilać ten bufor?

 

Macie gdzieś rozrysowany rozkład pomieszczeń - bardzo mnie intryguje jako sobie to wszystko zaplanowaliście w środku.

 

Trzymam kciuki. Zdrowia i niestygnącego zapału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa, o kuchni kaflowej myśleliśmy w róznych wersjach, miał być też piec kaflowy z białych kafli ale koniec końców stanęło na kuzniecowie.

 

Jeśli chodzi o bufor to przewidziana jest dwie grzałki 3faz 6kW, kocioł MPM DSII lub jakiś holzgaz, wężownica do podpięcia solarów lub PC, można też i piec gazowy... generalnie wpiąć można wszystko co podgrzeje wodę :) Planowałem grzałki MPM i solary ale nie wiem czy solarów nie zastąpię fotowoltaiką. Marzy mi się 10kW offgrid :) ale to pieśń przyszłości natomiast przy takim buforze nie muszę obawiać się przewymiarowania :)

 

Faktycznie nigdy nie pokazałem rozkładu pomieszczeń, jakoś uciekło, przerobiłem trochę z projektu tak żeby było cokolwiek widać:

 

http://lh3.googleusercontent.com/FgtREuyF2XvqVT2ELgLWwZ16AOdZ9z0vUQQXwKLgvGTL_1F09WeKpyCJqdg3Mfx6Zn8l7LDDSEXj62x5c7YZjvzz_8P0gP7wtCS6FJ4aXfJYwRAIXhN1usPDLy4IMOsUbNUsTTjJiwnl1UMyJPbQt21wP_FzJs7_CzwQt5Lv238bk55t_xPZSF2L0154p8qtcksQkNWS2mUUU8UhPeaXJMJkVswdHCojefhG8a0iZJrMX2PRYFIFeqT7xyQvBKLqq6RgBR6iBEKjSOak25cCk5IGmZAy0ZCIFM5FE8KvTlf4WmR-0H-NidzgGd5bG6nda1GrCdgNRg7rR6nLxEfp-WLDKEaeNjgB82nFZdQ1YsJiw7IDESocA5CCKoPwGWlMcA4oypB5r2sLWsWv6MAEcF8MQoDawH9ovQQXyYk7epVwsYlWYrOCP3j_nQ-CbBGJMZIg7Hv72yi7BrMY2NS5LJrIL2Ed2Bs2FEAp4lYiqXAl5SCDVVWCvU9O5oR4M6oWldgtmbOUv3BJ9RdTcFGO7hC44WEipIdGBZdCHF7yHJgM-L0gjawUTuodVfI2WnMWTPxL6PjgtJEUPVsJQBKu3cl84UD1SS9WGdh_uErDFVOPAnTlTXKrngqD_R4vZhLBAFf_LEYLd4pVIlZPGxfT5IkcwQ=w800-no-tmp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie teraz to Nic nie widać :p

 

Seler wrócę na chwilę do twoich rurek na podłodze.

 

Widzę, ze robiłeś chyba na pexach, zaciskane czy skręcane ? Ja u siebie też chciałbym pójść w ten system niż grzanie pp. Na jakich rurkach robiłeś, dawałeś jakieś mocniejsze?

 

Na jakich przekrojach robiłeś podejścia a jakie masz zasilanie do rozdzielaczy jakich rozdzielaczy używałeś u siebie ?

 

Próba ciśnieniowa była pomyślna za pierwszym razem :yes: dużo gdzieś tam opinii czytałem że pp najlepsze a pexy nieszczelności łapią.

Edytowane przez _arek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...