Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiązanie BK działowych do Porothermu


Recommended Posts

Kotwy do ścian nośnych wkłada się w spoiny, na linii planowanej ścianki działowej. Nie wiem jaką tam masz wysokość, ale standardowo wystarczy 5-6 takich kotw. Tzn. tyle jest u mnie, tyle że ściany działowe mam też z Porothermu, więc mam jednolitą wysokość pustaków. U Ciebie każda kotwa prawdopodobnie będzie oznaczała konieczność podkuwania w tym miejscu bloczka betonowego, więc stabilność tej konstrukcji będzie mniejsza. W każdym razie po dostawieniu ścianki działowej, płaskowniki muruje się zaprawą cementowo-wapienną. Zastanawiający jest Twój wybór odnośnie materiału na ściany działowe, to beton 11,5 cm jest bardzo słaby akustycznie. W tej samej grubości jest pustak Porothermu, który nie dość, że będzie mieć identyczną wysokość jak pustaki ściany nośnej, to jeszcze z 10 db więcej izolacyjności akustycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależało mi na akustycznosci a raczej na taniości. Ścianki robię sam, na bk robi się szybciej i czyściej a także łatwiej. Kotw w murze nie mam. Jak je teraz wprowadzić ??? Proszę ew o link jak one wyglądają. Czy to są te łączniki na wkręty , te cienkie blaszki ???? Czy można kupić takie profile metalowe aby przytwierdzić je do muru i na nich murować bo ??? Coś w stylu profilów regipsowych.... ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa dwa sposoby

1,Wycinasz/wykuwasz bruzdę w murze istniejącym na 2-3 cm i w niej murujesz ściankę, a po wypełnieniu zaprawą, klejem, tynkiem, masz sztywność

2, co druga warstwę nawiercasz fi 6,,8 w murze i wkładasz pręt fi 6 lub 8 w mur (nie szkodzi że poroterm, w którymś momencie drut się dobrze zaprze). Jak robisz na klej to najperw na sucho ustawiasz cegłę, zaznaczasz górny poziom bloczka i wiercisz tuż poniżej kreski, a w bloczku przed ustawieniem wycinasz bruzdę aby drut się w nie schował, bruzdę wypełniasz klejem.

 

Mozna łączyć te sposoby.

Częściej jest robiony sposób 2 z wiadomych powodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany działowe muruj na piankę, no oczywiście bez pierwszej warstwy, dodatkowo zostaw szczelinę na górze i ją wypełnij pianką niskoprężną lub sznurem dylatacyjnym PE - usztywnisz ścianę ze stropem. Co do mocowania ścian to zdecydowanie lepsza jest bruzda, pręty fi 6 nie spełniają swojej roli i ściana nie będzie miała sztywności, albo grubszy pręt np fi 10, fi 12 ale to już robi się grubo. Gdyby to był silikat to bym Ci powiedział że się nie da ale w ceramice i BK dasz radę wwiercić pręta fi 10 lub grubszego. BK dobrze się bruzduje i pręta fi 10 fi 12 zmieścisz. Głębokość wiercenia nie więcej jak połowa grubości ściany nośnej zewnętrznej a w ścianie działowej wystarczy długość bloczka ale nie mniej niż połowa długości. Aha jak wybierzesz metodę prętów to pianka raczej odpada i musi być klej lub zaprawa. Chociaż możesz i pianką próbować ale jest droga i wypełnianie bruzdy z prętem to chyba przesada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pręt gwintowany fi 10 załatwi sprawę. Wystarczy co druga warstwa jeśli jest to ściana nie pod skośnym stropem. Jeśli masz ścianę działową na poddaszu ze skosem to w połowie ściany skończy się podparcie a to za mało żeby ściana była sztywna, wtedy konieczne jest zastosowanie łącznika elastycznego tzn takiej blaszki którą łączysz ze stropem i wklejasz w spoinę ściany, łącznik LDS w różnych pasujących kształtach, koniecznie ocynk. Dylatację wypełnisz niskoprężną pianką (ja polecam Whiteteq biała super mocna i elastyczna), poprzycinasz i ściana będzie stała jak drut ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana kolankowa na 4 cegły + wieniec i robi się skos zgadza się. Działowe idą wyzej ze skosem krokwi i wypuszczam je 2/3 cm powyżej jętki gdzie będzie wełna na podłodze poddasza zgadza się ? Łączniki LDS do czego przyczepić ? Tam są.jeszcze gole krokwie i membrana. Podłogi na strychu jeszcze nie ma. Jętki odkryte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Cześć

Panowie mam pytanie. Trwa u mnie adaptacja poddasza ściany kolankowa są w połowie z żużlobetonu dobudowano szczyty z porothermy. Do tego teraz doszły ściany działowe z prefabed 12 cm. Z tego co wiem jedyne połączenia z ścianami są za pomocą kleju czy można to zostawić czy trzeba to jakoś uratować i czy w tym momencie jak wszystkie są gotowe można je ewentualnie wzmocnić czy do rozebrania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...