Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Biały 15 czy szary 10cm?


bolek_bolecki

Recommended Posts

Mam do ocieplenia budynek z lat 70tych- cegła 12cm, pustka, suporex 24cm. Nowo dobudowany ganek to prefabet 24cm z betonowymi wstawkami (spoczniki), jest go z 50mkw. Na poddaszu mam w sumie ok 50cm wełny. Okna naście lat, dwie szyby. Są wpuszczone na 15cm i ich wnęk nie dam rady ocieplić

Osobiście skłaniałem się w stronę średnio lepszego białego 15cm styropianu, robota odbędzie się w dużej mierze z moim udziałem i mam obawy czy szary mi potem nie "spadnie".

Cisną mnie jednak że 15cm to za dużo bo okna będą zbyt głęboko, a ze ścian będzie się lać. Zastanawiam się jednak nad jakimś kompromisem, jednak jak liczę to nawet szarą super 10tką nie dogonie białej 15tki, a przepłacać nie mam zamiaru. Zasadnicze pytanie dla ogarniętych brzmi jakie mogą być realne oszczędności dla obydwu styropianów i jaką izolację najbardziej opłaca się zrobić dla takiego budynku.

 

Swoją drogą, okno na głębokości 25 czy na 30cm to już chyba żadna różnica...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz kładę 15 cm szarego na budynek z lat 70-tych i mam porównanie obok z 12 cm i powiem że te 3 cm już robi różnice na oknach małych typu łazienko czy kotłownia, wszystko zależy od wielkości okien i gustu właściciela, ale nie odważyłbym się na 25 cm, wg mnie 20 to już jazda po bandzie - wyciągnąć okna równo z ścianą i problem zniknie. Co do opłacalności różnych grubości to szkoda liczyć, bo ocieplamy na 10-tki lat a nie wiemy jakie będą ceny energi za lat 5 - to wszystko jest jak gra w pokera.

 

Nic nie doradzę - pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie pod względem ekonomicznym jest bez sensu. Bez ocieplenia wydasz 3 tys zł na rok za ciepło, z ociepleniem wydasz 1,5 tys zł na rok. Masz zysku 1,5 tys zł rocznie, na ocieplenie wydasz 30 tys zł więc zwrot nastąpi po 20 latach gdzie będziesz musiał wydać kasę na nowe ocieplenie. Jedyne co z ocieplenia jest to komfort mieszkania lepszy i z mniejszą obawą o wilgoć, chociaż czasem się zdarza że świeżo ocieplony dom ma więcej wilgoci niż wcześniej. Ocieplaj więc tak by zysk był jak największy a koszt najmniejszy. Daj 15 cm białego. Roboty tyle samo co z 10 cm, a zyskasz grubszą warstwę ... to że lambda będzie gorsza to co i tak styropian traci swoje właściwości izolacyjne z czasem, grafit ponoć szybciej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...