Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka wentylacja do domu energooszczędnego?


Recommended Posts

Witam,

Jestem w trakcie budowy domu energooszczędnego z prefabrykatów betonowych. Dom 115 m2 parterowy. Cały czas nie mogę się zdecydować na rodzaj wentylacji. Zależy mi na dobrej jakości powietrza w domu.

Mój wykonawca SSZ radzi wentylację grawitacyjna wspomagana przez nawiewniki (bez komina, tylko kratki i 150mm sporo - kuchnia, 2x lazienka). Inni oczywiście radzą rekuperacje. Na pewno koszty inwestycyjne się znacznie różnią natomiast czy warto naprawdę zastosować w tak małym domu rekuperacje?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem w trakcie budowy domu energooszczędnego z prefabrykatów betonowych. Dom 115 m2 parterowy. Cały czas nie mogę się zdecydować na rodzaj wentylacji. Zależy mi na dobrej jakości powietrza w domu.

Mój wykonawca SSZ radzi wentylację grawitacyjna wspomagana przez nawiewniki (bez komina, tylko kratki i 150mm sporo - kuchnia, 2x lazienka). Inni oczywiście radzą rekuperacje. Na pewno koszty inwestycyjne się znacznie różnią natomiast czy warto naprawdę zastosować w tak małym domu rekuperacje?

Pozdrawiam

 

jeśli piszesz o " domu energooszczędnym " to nie takim, który podziurawiony jest kominami wentylacji grawitacyjnej ! dla tego typu obiektów tylko i wyłącznie dobrze zaprojektowana i wykonana Wentylacja Mechaniczna z odzyskiem ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jako, że bardzo zależy mi na czasie z przeprowadzką do nowego domy - okazuje się, że moje finanse mogą nie podołać z instalacją WM. Prawdopodobnie zdecyduje się tymczasowo na WG. Jest to nawet mi na rękę gdyż od 17 września rusza program "czyste powietrze" dzięki, któremu będę mógł otrzymać na WM 30% dotacji + kredyt 2% na resztę inwestycji (15 lat). Oczywiście w przypadku WM to dotyczy domów z odbiorem (nie można z tego skorzystać w tracie budowy).

 

Generalnie teraz zastanawiam się w jaki sposób wykończyć dom (zaizolować strop), abym później w prosty sposób mógł przejść na WM.

Mam strop drewniany (wiązary) o wysokości legara 17cm, poniżej o 8cm będzie zamontowany sufit g/k. Dodatkowo na grubości stelaża montowana będzie folia grzewcza (na podczerwień). Folia ta jest praktycznie bezpośrednio montowana przy płycie g/k. Nad folią jest izolacja z wełny (1cm może) + folia aluminiowa.

 

Myślałem nad izolowaniem stropu celulozą. Czy 25cm wystarczy dla domu energooszczędnego? Co o tym sądzicie? Są lepsze alternatywy?

Czy warto wcześniej rozprowadzić rury?

 

Dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast kombinować, załóż sobie wentylację mechaniczną bez rekuperatora. zainstaluj same kanały i dwa wentylatory. za kilka lat dołożysz rekuperator. zaoszczędzisz na kominach i formalnościach. te dotacje może są OK, jeśli się załapiesz, ale tam są dodatkowe koszty, np. audytor i na koniec wcale nie musi wyjść tak różowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Jeżeli ceni sobie Pan komfort w budynku jednocześnie przy dodatkowej oszczędności kosztów ogrzewania zdecydowanie polecam montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Przy budowie budynków niskoenergetycznych jest to obecnie jedno z powszechnie stosowanych rozwiązań. W porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, do budynku będzie zawsze dostarczane świeże powietrze w odpowiedniej ilości. Dzięki odzyskowi ciepła w rekuperatorze uzyskamy dodatkowe oszczędności kosztów ogrzewania budynku. Jeżeli jest Pan zainteresowany montażem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus. Nasza centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Logavent HRV2, cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cichą pracą. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła, wykonany jest w całości z aluminium. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h.

Wyszukiwarkę naszych instalatorów można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html

Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...