Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich,

 

nie wiem czy wymiana z kotła gazowego na kocioł gazowy kondensacyjny się tutaj zalicza.

 

Dziękuje z góry za pomoc.

 

Witaj,

sytuacja wygląda ta, że jeśli zakupisz kocioł gazowy kondensacyjny spełniający wymagania ( odpowiednia klasa kotła), to możesz koszt kotła i montażu wliczyć w koszty kwalifikowane. Inaczej jest z likwidacją/demontażem kotła gazowego, bo jego demontaż nie jest kosztem kwalifikowanym, więc to robisz na własny koszt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź , ale proszę informację czy są one jakoś potwierdzone?

 

Dzwoniłem właśnie do WFOŚiGW w Katowicach (b. miły Pan ) i przedstawiłem swoją sytuacje że mam zamiary zakupić:

 

-nowy kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem

-5 okien spełniających wymogi wt2021

-drzwi wejściowe

-zainstalować ogrzewanie podłogowe

 

W odpowiedzi usłyszałem , że zmiana kotła gazowego (starego typu) na nowy kondensacyjny nie jest finansowane. W związku z tym musiałbym najpierw wymienić kocioł gazowy , następnie złożyć wniosek o dofinansowanie z oświadczeniem że kocioł jest 5 kategorii i dopiero po złożeniu wniosku mogę wymienić okna , drzwi i zmienić grzejniki na podłogówkę i ewentualnie dostane dofinansowanie na te modernizacje.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna sprawa , czy są jakieś wymagania odnośnie stolarki okiennej lub drzwiowej zewnętrznej? Czy muszą mieć jakieś specjalne wymagania?I co z montażem, jeśli zakupie towar z fakturą a montaż będzie już w moim zakresie to mogę wrzucić we wniosku sam towar? To samo tyczy się styropianu pod wylewkę.

 

pzdr

Wymaganiach Technicznych programu jest :

Stolarka okienna i drzwiowa powinna być montowana z wykorzystaniem poniższych zasad

„ciepłego montażu”, o ile istnieją możliwości techniczne, m.in. poprzez:

 osadzenie okien i drzwi w warstwie ocieplenia,

 uszczelnienie z wykorzystaniem taśmy, folii paroszczelnej od strony wnętrza domu

i paroprzepuszczalnej po stronie zewnętrznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że jest to bubel stała się rzecz wysoce szkodliwa.

Jeśli zwrócimy się do burmistrza, wójta czy starosty o dofinansowanie na wymianę kotła typu śmieciuch na z jakiejkolwiek półki eko, usłyszymy, że działa ogromny na skalę kraju program Czyste Powietrze i zostaniemy odprawieni z kwitkiem, co w wielu przypadkach będzie skutkowało pozostawieniu niezmienionego stanu rzeczy.

Zatem ogólnonarodowy bubel jest równocześnie strzałem w kolano dla lokalnych włodarzy, gdyż ci skierują nas na zatopiony okręt i problem smogu pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to zależy od gminy.

 

Np. u nas jeden z kandydatów na burmistrza obiecał wprowadzenie gminnego programu wsparcia, pozostali kandydaci mówili tylko o "realizacji programu Czyste Powietrze". Co było (w przypadku tych pozostałych kandydatów), oczywiście, bzdurą, bo program ten nie jest w ogóle przeznaczony do realizacji przez gminy i nie mają one z nim nic wspólnego.

 

Łódzki Alarm Smogowy na Facebooku donosi o wznowieniu składania wniosków, ale póki co strony wojewódzkich funduszy (sprawdziłem dwa) ani Narodowego Funduszu tego nie potwierdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już miałem wniosek w wykazie wniosków złożonych jako "Zakwalifikowany". Dopełniłem wszelkich formalności i czekałem na kontakt odnośnie oględzin. Jednak logując się do portalu w nowym roku bardzo się zdziwiłem, gdyż po moim wniosku nie było już śladu. Został tylko w skrzynce podawczej. Rozumiem wstrzymanie programu z powodu zmiany regulacji, jednak wniosek składałem przed uchwaleniem nowej ustawy. Jedna wielka ściema.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź , ale proszę informację czy są one jakoś potwierdzone?

 

Dzwoniłem właśnie do WFOŚiGW w Katowicach (b. miły Pan ) i przedstawiłem swoją sytuacje że mam zamiary zakupić:

 

-nowy kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem

-5 okien spełniających wymogi wt2021

-drzwi wejściowe

-zainstalować ogrzewanie podłogowe

 

W odpowiedzi usłyszałem , że zmiana kotła gazowego (starego typu) na nowy kondensacyjny nie jest finansowane. W związku z tym musiałbym najpierw wymienić kocioł gazowy , następnie złożyć wniosek o dofinansowanie z oświadczeniem że kocioł jest 5 kategorii i dopiero po złożeniu wniosku mogę wymienić okna , drzwi i zmienić grzejniki na podłogówkę i ewentualnie dostane dofinansowanie na te modernizacje.

 

pzdr

 

Ja to rozumiem tak, że demontaż starego kotła nie jest wliczany w koszty kwalifikowane, ale kotły gazowe kondensacyjne nowe, czyli ich zakup i momntaż są jak najbardziej.

Poza tym, jeśli twój system grzewczy nie spełnia wymagań programu (a jeśli masz kocioł gazowy niekondensacyjny to nie spełnia) to w pierwszej kolejności należy go zmodernizować i w następnej kolejności zmienić okna i drzwi. Tak wynika z regulaminu programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak informuje Ministerstwo Finansów aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej dom musi już być oddany w użytkowanie. Oznacza to, iż nie można odliczyć sobie od dochodu wydatków poniesionych na budowę domów czyli np. ocieplam sobie dom w budowie w styczniu oddaję go do użytkowania w maju i lecę do US żeby odliczyć wydatki. Warto uważać na tą kwestię, gdyż przyjdzie nam wtedy oddać odliczone pieniądze wraz z odsetkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, ale to jest finansowanie w ramach pożyczki, nie dotacji, czyli tak jak wcześniej:

 

cyt.: pod warunkiem:

 zakupu i montażu źródła ciepła wskazanego w B) od I. do B) VI., chyba że w budynku

istnieje już źródło ciepła jak w B) od I. do B) VI. oraz

 w budynku są lub będą spełnione wymagania dla przegród określonych w rozporządzeniu

Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,

jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 1422,

z późn. zm.), obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku oraz

finansowania w formie pożyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to jest finansowanie w ramach pożyczki, nie dotacji, czyli tak jak wcześniej:

 

cyt.: pod warunkiem:

 zakupu i montażu źródła ciepła wskazanego w B) od I. do B) VI., chyba że w budynku

istnieje już źródło ciepła jak w B) od I. do B) VI. oraz

 w budynku są lub będą spełnione wymagania dla przegród określonych w rozporządzeniu

Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,

jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 1422,

z późn. zm.), obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku oraz

finansowania w formie pożyczki.

 

Niestety tak dla fotowoltaiki tylko pożyczka. WM jest na dotację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...