Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

zdrowa konkurencja to jedno, idiotyczne pomysły obecnej władzy to drugie.

 

wczoraj dostałem receptę dla mamy na pewien lek i co się okazało w aptece, ze 4 opakowania po 30szt ma za darmo, ale 2 opakowania po 60szt już musi zapłacić 100%.

to nie wszystko, lek pakowany jest w blistrach i jesli na recepcie jest napisane słowo blistr, to płatne 100%, jak lekarz skreśli to słowo, ten sam lek w takiej samej ilości jest za darmo. czy to nie idiotyzm?

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzień dobry budowę mam zamiar zacząć na nowy rok. Raczej nie ma szans, aby do końca 2019 roku zrobić przyłącze i zamontować piec. Czy jest możliwość taka, że składam wniosek, dostaje pozytywną odpowiedź, a montuje piec i robię przyłącze w roku 2020? Czy muszę się zmieścić do grudnia 2019? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry budowę mam zamiar zacząć na nowy rok. Raczej nie ma szans, aby do końca 2019 roku zrobić przyłącze i zamontować piec. Czy jest możliwość taka, że składam wniosek, dostaje pozytywną odpowiedź, a montuje piec i robię przyłącze w roku 2020? Czy muszę się zmieścić do grudnia 2019? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam[/

 

Myślę, że nie ma szans, ponieważ jak sprawdzą czy budowa jest zgodna z normami z projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem w tym wątku wynika, że nie można do kosztów kwalifikowanych zaliczyć zakupu kotła gazowego jeśli posiada się inny, nawet stary, kocioł gazowy.

Wymieniając kocioł na paliwo stałe na nowy kocioł np. gazowy należy przedstawić potwierdzenie zezłomowania starego kotła.

A co jeśli w danym domu nie było kotła w ogóle?

Kupuję dom, w którym był kocioł gazowy ale dotychczasowy właściciel zabiera kocioł ze sobą, bo w jego opinii kocioł, tak jak pralka czy lodówka, stanowi wyposażenie domu, a on sprzedaje dom bez wyposażenia. Takie jego prawo :)

Przerabiał może ktoś taki przypadek?

Czy w tej sytuacji jest szansa na uzyskanie dopłaty do zakupu nowego kotła gazowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja zwrotu poniesionych wydatków pod warunkiem, że w momencie składania wniosku nadal będzie trwać objęta nim inwestycja.

 

Co do starych kotłów gazowych, to jest ta tabela:

 

tabela-01.jpg

 

Jeśli dobrze ją rozumiem:

– jeśli masz dom sprzed 2002 i stary kocioł gazowy – nic nie możesz (wymogiem jest, byś miał kocioł na paliwo stałe),

– jeśli masz dom sprzed 2002 i nowy kocioł gazowy (spełniający wymagania programu – najważniejszą kwestią jest, że musi być kondensacyjny) – to jest ciekawa opcja, bo jeśli dobrze rozumiem – jest to wyjątek, w którym można wziąć sporą kasę z programu bez jakiejkolwiek wymiany kotła – można docieplić budynek i zmodernizować instalację grzewczą, ewentualnie zainstalować rekuperację,

– jeśli masz dom z po 2002 i stary kocioł gazowy – znów nic nie możesz,

– jeśli masz dom z po 2002 i kocioł gazowy spełniający wymagania programu – kwalifikujesz się tylko do pożyczki na PV lub kolektory – bo założenie jest takie, że w tej sytuacji ocieplenie budynku będzie już niejako spełniać wymagania programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do starych kotłów gazowych, to jest ta tabela:

 

tabela-01.jpg

 

Jeśli dobrze ją rozumiem:

– jeśli masz dom sprzed 2002 i stary kocioł gazowy – nic nie możesz (wymogiem jest, byś miał kocioł na paliwo stałe),

– jeśli masz dom sprzed 2002 i nowy kocioł gazowy (spełniający wymagania programu – najważniejszą kwestią jest, że musi być kondensacyjny) – to jest ciekawa opcja, bo jeśli dobrze rozumiem – jest to wyjątek, w którym można wziąć sporą kasę z programu bez jakiejkolwiek wymiany kotła – można docieplić budynek i zmodernizować instalację grzewczą, ewentualnie zainstalować rekuperację,

– jeśli masz dom z po 2002 i stary kocioł gazowy – znów nic nie możesz,

– jeśli masz dom z po 2002 i kocioł gazowy spełniający wymagania programu – kwalifikujesz się tylko do pożyczki na PV lub kolektory – bo założenie jest takie, że w tej sytuacji ocieplenie budynku będzie już niejako spełniać wymagania programu.

 

Jeśli to była odpowiedź na moje pytanie, to zgaduję, że w tej chwili jedyną opcją dla mnie aby móc skorzystać z programu to zakup nowego kotła kondensacyjnego? Nie napisałem wcześniej - dom jest sprzed 2002 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na ten temat była dyskusja i chyba jednoznaczny wniosek nie padł. Pytanie, czy kocioł gazowy niekondensacyjny może zostać uznany za spełniający warunki techniczne. Pewnie kwestia urzędnika w WFOŚiGW, który będzie analizował ten wniosek. Przeczytaj i sam wyciągnij wniosek: https://portal.wfosigw.lodz.pl/dokumenty/2%20Wymagania%20techniczne%20140918.pdf

 

IMO dla kotłów gazowych niekondensacyjnych w ogóle nie ma określonych warunków technicznych, więc nie mogą one ich spełnić. Choć ktoś na forum próbował to interpretować tak, że skoro w warunkach technicznych (niestety, są to warunki dla kotła kondensacyjnego) jest wymagana klasa energetyczna A, a większość kotłów gazowych, nawet starszych i niekondensacyjnych, tę klasę ma, to wymagania są spełnione.

 

Tylko... jakie wymagania? Dla innego kotła, niż się posiada.

 

Więc wydaje mi się, że jak wymieni się kocioł na kondensacyjny za swoją kasę, powinno dać się załapać na dofinansowanie na modernizację instalacji i na docieplenie budynku.

 

Ale generalnie nie do końca to ogarniam, bo w jednym miejscu jest pisane, że wymogiem projektu jest wymiana kotła na paliwo stałe na spełniający wymogi, a w innym opisane jest co przysługuje komuś, kto ma już kocioł spełniający wymogi, a więc nie ma co wymieniać... Ja już się w tym gubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdrowa konkurencja to jedno, idiotyczne pomysły obecnej władzy to drugie.

 

wczoraj dostałem receptę dla mamy na pewien lek i co się okazało w aptece, ze 4 opakowania po 30szt ma za darmo, ale 2 opakowania po 60szt już musi zapłacić 100%.

to nie wszystko, lek pakowany jest w blistrach i jesli na recepcie jest napisane słowo blistr, to płatne 100%, jak lekarz skreśli to słowo, ten sam lek w takiej samej ilości jest za darmo. czy to nie idiotyzm?

 

Idiotyzm. Miałam podobną sytuację.Tak samo kosztorysy przecież coś za pół roku może być o wiele droższe i co zapłacą tylko tyle ile jest w ofercie na ten moment? Jeżeli tak to wypadałoby prosić o wycenę z dużym zapasem i wtedy jak będzie koszt rzeczywisty niższy od ceny we wniosku to będą zacierać ręce , że dobry Polak bo zaoszczędził ;). Chore. Kurcze gdyby mi nie zależało na wniosku w tym roku to pewnie na spokojnie bym poczekała , może sami twórcy programu jakoś to ogarną i nie będzie dwuznacznych odpowiedzi itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpunkt ,,g"

5.3 Warunki dofinansowania

1) Warunki udzielania dofinansowania beneficjentom:

a) ...

b) ...

c) ...

d) ...

e) ...

f) ...

g) okres realizacji przedsięwzięcia wynosi do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy

o dofinansowanie, lecz nie później, niż do 30.06.2029 r.;

h) dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte od 01.01.2018 r. i nie wcześniej niż 12

miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie;

i) dofinansowaniu nie podlegają przedsięwzięcia zakończone przed dniem złożenia wniosku

o dofinansowanie

Edytowane przez matikati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wyliczonych ofert ( wybrałam te tańsze) we wniosku wpisałam trochę większą kwotę na ewentualną podwyżkę. Gdy zapłacę mniej nie będą mieli nic przeciwko temu, a gdy zapłacę trochę więcej niewiele dopłacę ze swojej kieszeni.

 

I to przeszło kontrolę?

 

Ktoś już ją w ogóle przechodził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że jeszcze sami do końca nie wiedzą jak to będzie rozpatrywane i czekają z odpowiedzią do końca (3 miesiące na rozpatrzenie). Jak coś będzie nie tak to mamy możliwość dwóch korekt na uzupełnienie.

Niektóre oferty mam oficjalne , a część zapytanie mailem. Np.wycena okien nie zawiera moich danych osobowych ale wymiary i ilość moich okien, Oferty na ocieplenie zawierają metraż mojego domu, a piec na każdej ofercie ma tą samą wielkość/parametry,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...