Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem na początkowym etapie uzyskania dotacji na pompę ciepła i mam kilka pytań głównie do osób, które już złożyły wniosek. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

1. W projekcie domu miałem wpisany gaz, jako źródło ciepła, teraz instaluję pompę ciepła - czy to może stanowić problem w uzyskaniu dotacji?

 

2. Audyt a uproszczona charakterystyka energetyczna. Jak poprosiłem audytora o charakterystykę to odpowiedział mi, że tylko pełen audyt energetyczny jest kosztem kwalifikowanym. Czy ktoś z Państwa złożył tylko charakterystykę? Przy okazji jeśli ktoś byłby chętny na wykonanie audytu/charakterystyki lub może kogoś polecić to proszę o wiadomość.

 

3. Instalacja pompy ciepła to u mnie 3 etapy:

a) montaż pompy.

b) podpięcie pompy do instalacji ogrzewania

c) uruchomienie pompy.

 

Punkty a i c wykonuje jedna ekipa od pompy ciepła, a hydraulik punkt b. Czy na wszystkie faktury mogę uzyskać dofinansowanie?

 

Wykonałem już punkt 1 i dostałem fakturę, gdzie w tytule mam wpisane:

 

"Montaż instalacji grzewczej w budynku

mieszkalnym wg umowy."

 

Czy to wystarczy, czy ma być bardziej szczegółowo, m.in. informacja o pompie ciepła?

 

4. Rozumiem, że nie mogę zakończyć inwestycji przed złożeniem wniosku, czyli punkt c musi być zrealizowany po wykonanym audycie i złożeniu wniosku o dotację, zgadza się (nie wystarczy wykonać audytu, musi być wniosek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ugryźć oświadczenie o dokonaniu analizy możliwości przyłączenia do sieci dystrybucji gazu i miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednego i drugiego nie ma w pobliżu działki.

 

U nas na spotkaniu, co do gazu, sugerowano wysłać zapytanie do PGNiG. Jak przyjdzie że nie planują budowy sieci gazowej w twoim rejonie w najbliższych latach, to jest wytłumaczenie.

 

W przypadku sieci ciepłowniczej, jak nie ma jej w twoim mieście w ogóle, wystarczy oświadczenie.

 

W przypadku gazu też pewnie by wystarczyło, ale mówię, co przedstawiono na spotkaniu.

 

2. Audyt a uproszczona charakterystyka energetyczna. Jak poprosiłem audytora o charakterystykę to odpowiedział mi, że tylko pełen audyt energetyczny jest kosztem kwalifikowanym. Czy ktoś z Państwa złożył tylko charakterystykę? Przy okazji jeśli ktoś byłby chętny na wykonanie audytu/charakterystyki lub może kogoś polecić to proszę o wiadomość.

Ale za uproszczoną charakterystykę nikomu nie płacisz przecież (robisz ją ty, bądź w zasadzie automatyczny skrypt), to jak ona ma być kosztem?

 

Natomiast audyt – z tego, co mówiono u nas na spotkaniu – nie musi być pełen. Wystarczy zrobić go na te rzeczy, które chcesz zrealizować. Jakkolwiek dziwnie to brzmi (przecież audyt raczej robi się po to, by wiedzieć własnie, jaką inwestycję zrealizować).

 

3. Instalacja pompy ciepła to u mnie 3 etapy:

a) montaż pompy.

b) podpięcie pompy do instalacji ogrzewania

c) uruchomienie pompy.

 

Punkty a i c wykonuje jedna ekipa od pompy ciepła, a hydraulik punkt b. Czy na wszystkie faktury mogę uzyskać dofinansowanie?

 

Wykonałem już punkt 1 i dostałem fakturę, gdzie w tytule mam wpisane:

 

"Montaż instalacji grzewczej w budynku

mieszkalnym wg umowy."

 

Czy to wystarczy, czy ma być bardziej szczegółowo, m.in. informacja o pompie ciepła?

Tam w którymś załączniku do dokumentów jest coś bardziej szczegółowego na temat faktur, najlepiej to przejrzyj.

 

Wydaje mi się, że jak w fakturze jest "według umowy", i masz na to pisemną umowę, która precyzuje między innymi, co faktycznie jest montowane, to jak załączysz też kopię tej umowy, powinno być OK. Ale przeanalizuj te wszystkie załączniki najlepiej, bo 100% pewności nie mam...

 

4. Rozumiem, że nie mogę zakończyć inwestycji przed złożeniem wniosku, czyli punkt c musi być zrealizowany po wykonanym audycie i złożeniu wniosku o dotację, zgadza się (nie wystarczy wykonać audytu, musi być wniosek)?

Nie możesz zakończyć inwestycji przed złożeniem wniosku. Możesz ją zacząć po jego złożeniu, możesz złożyć wniosek w trakcie.

 

Często (nawet przez urzędników WFOŚiGW) sugerowaną opcją, jeśli ktoś już w zasadzie zakończył inwestycję, a chce się załapać, jest dokupienie już po złożeniu wniosku zaworów termostatycznych do grzejników i ich wliczenie do kosztów kwalifikowanych :)

Edytowane przez kpc21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ugryźć oświadczenie o dokonaniu analizy możliwości przyłączenia do sieci dystrybucji gazu i miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednego i drugiego nie ma w pobliżu działki.

 

Też się nad tym zastanawiałem...chociaż to dotyczy tylko w przypadku zakupu i montażu kotła na węgiel

 

Kolejną sprawa to zastanawiam się czy wszystkie wymagane załączniki trzeba wysłąć w dwóch formach elektronicznej i papierowej czy tylko papierowej w przypadku gdy nie mam pospisu elektronicznego, wniosek wysyłam w dwóch formach???

Edytowane przez Greg_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów składających wniosek dla nowo budujących zwrócił uwagę na wymogi które nakazują dla scian wewnętrznych U=03 ?

Ja osobiście pozostałe przegrody spełniam z zapasem, ale sciany wewnętrzne posiadam na parterze silikat 24 i trochę belitu 12cm , na poddaszu bedzie łatwiej sciany regips 12cm z wełną w srodku ....

Na silikat dać tynk perlitowy dla poprawy U ?

Edytowane przez Greg_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem...chociaż to dotyczy tylko w przypadku zakupu i montażu kotła na węgiel

 

Kolejną sprawa to zastanawiam się czy wszystkie wymagane załączniki trzeba wysłąć w dwóch formach elektronicznej i papierowej czy tylko papierowej w przypadku gdy nie mam pospisu elektronicznego, wniosek wysyłam w dwóch formach???

 

Jedna rzecz – do załatwienia wszystkiego online nie musisz mieć podpisu elektronicznego, wystarcza profil zaufany. Który jest za darmo i jeśli masz konto z dostępem online w jednym z wybranych banków (a jest duża szansa, że masz, bo najpopularniejsze banki w większości to udostępniają), możesz go sobie uruchomić bez wychodzenia z domu.

 

Jeśli potwierdzisz wniosek profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym, wysyłasz wniosek razem ze skanami wszystkich załączników online, poprzez ePUAP swojego WFOŚiGW (sam Portal Beneficjenta póki co z profilem zaufanym czy ePUAP-em nie jest zintegrowany, więc trzeba to robić tak na okrętkę) – i masz to z głowy.

 

Druga rzecz – jeśli jednak nie chcesz korzystać z profilu zaufanego (bo np. nie korzystasz z bankowości elektronicznej – rozumiem i szanuję, mając małe pojęcie o informatyce łatwo paść ofiarą jakiegoś oszustwa i stracić jakieś środki finansowe) i nie masz podpisu elektronicznego, istnieją dwie drogi.

 

Pierwsza – zalecana – to wygenerowanie wniosku przez Portal Beneficjenta. W tej sytuacji musisz go, po wypełnieniu na komputerze, wydrukować i razem ze wszystkimi załącznikami wysłać pocztą lub zanieść do odpowiedniego WFOŚiGW.

 

Druga – mniej zalecana – to pobranie wniosku papierowego z WFOŚiGW (niektóre gminy udostępniają egzemplarze tych wniosków w urzędach miast/gmin). Wypełniasz go ręcznie (jest to dużo bardziej skomplikowane, szczególnie jeśli robisz uproszczoną analizę energetyczną – musisz wtedy ręcznie na podstawie tabel powyznaczać te wszystkie współczynniki U itd.) i także wysyłasz jako list bądź zanosisz razem z załącznikami do swojego WFOŚiGW.

Edytowane przez kpc21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pozwolenie na budowę mam od 2015r. Budowa ruszyła w 2016, obecnie dom stoi nieocieplony. W środku hydraulika i elektryka zrobiona. Czyli jest w trakcie budowy. I mam kilka pytań.

 

Chciałbym skorzystać z dofinansowania, ale chyba musiałbym najpierw docieplić dom? aby przejść audyt energetyczny? Czy mógłbym skorzystać z programu na jego docieplenie?

 

Dom kwalifikuje się jako nowobudowany?

 

Czy dofinansowanie obejmuje 2 źródła ciepła? Bo chciałbym założyć pompę ciepła+ piec na ekogroszek. Ewentualnie gaz+pompa. Przyłącza gazowego nie mam, ale dowiadywałem się i nie było by problemu z jego założeniem.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez speaker200888
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dofinansowanie obejmuje 2 źródła ciepła? Bo chciałbym założyć pompę ciepła+ piec na ekogroszek. Ewentualnie gaz+pompa. Przyłącza gazowego nie mam, ale dowiadywałem się i nie było by problemu z jego założeniem.

 

 

Po co Ci dofinansowanie? Bo zakładam że jeśli ktoś wymyśla takie fanaberie , to jest bogaty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie dostaniesz dofinansowania na kocioł na ekogroszek jeśli masz dostęp do gazu z sieci.

 

Dofinansowanie na dwa źródła teoretycznie jest możliwe, w praktyce – nie wiem, ja niby dostałem odpowiedź, że to podlega ocenie kogoś z Funduszu, czy ma to sens ekologiczny i ekonomiczny.

 

Przy gazie+pompa ekologiczny raczej ma, ekonomiczny... z twojego punktu widzenia – stać cię, OK, z punktu widzenia Funduszu – nie bardzo rozumiem, po co mieliby płacić za dwa źródła, jak wystarczy ci tak naprawdę jedno, i pewnie postawią sobie też takie właśnie pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśleliście o tym, że dotacja zwiększa Wasz dochód i możecie stracić np. zasiłki rodzinne i 500+ na pierwsze dziecko? Może to być strata blisko 10 tys. Czyli najpierw dostaniesz, potem stracisz. Czy rozwiązaniem nie byłoby całą inwestycję rozbić na 2 etapy i składać 2 wnioski (w wfośigw powiedzieli że można składać 2 wnioski) jeden w tym roku na mniejszą kwotę, a drugi wniosek w przyszłym roku, tak żeby roczny dochód potrzebny do zasiłków i 500+ nie skoczył za bardzo.

Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam pytanko o dofinansowanie dla nowo budowanych budynków. W regulaminie wyczytałem, że dofinansowanie może dotyczyć pieca gazowego kondensacyjnego wraz z instalacjami.

 

Czy wiecie jakie instalacje są finansowane? Czy z dofinansowania mogę sfinansować oprócz samego pieca również całą instalację podłączenia gazu z działki do kotłowni wraz z instalacjami wewnętrznymi, rozdzielczymi, sterowaniem, automatyką oraz instalację ogrzewania podłogowego która będzie, połączona z pracą pieca gazowego kondensacyjnego?

Oczywiście w WFOS na maile nie odpowiadają, a jak dzwonię to jestem 30 w kolejce, więc wole zapytać na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam pytanko o dofinansowanie dla nowo budowanych budynków. W regulaminie wyczytałem, że dofinansowanie może dotyczyć pieca gazowego kondensacyjnego wraz z instalacjami.

 

Czy wiecie jakie instalacje są finansowane? Czy z dofinansowania mogę sfinansować oprócz samego pieca również całą instalację podłączenia gazu z działki do kotłowni wraz z instalacjami wewnętrznymi, rozdzielczymi, sterowaniem, automatyką oraz instalację ogrzewania podłogowego która będzie, połączona z pracą pieca gazowego kondensacyjnego?

Oczywiście w WFOS na maile nie odpowiadają, a jak dzwonię to jestem 30 w kolejce, więc wole zapytać na forum.

nie, tylko podłączenie pieca, czyli piec i instalacja podłączeniowa jego.

Podłączenie gazu, to przyłącza, instalacje wewnętrzne z automatyką, to instalacje wewnętrzne niezwiązane z piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...