Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mieszasz chyba gaz z butli koło domu z gazem z sieci. To dwie osobne kwestie. Rozmawiamy o montażu samego pieca w domu gdzie już jest gaz. Bo jeśli ktoś nie ma gazu i dopiero ma ciągnąć do budynku no to wtedy rzeczywiście koszty są inne niemniej na dzień dzisiejszy instalowanie w nowym domu pieca na węgiel/pellet jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto w takim wypadku "trochę" drożej wyjdzie pc a różnica kosztów instalacji zwróci się 5 lat? Ale to już jest problem potęgi irracjonalności ludzi dowiedziony naukowo olbrzymia większość patrzy/chce tu i teraz a nie "za jakiś czas".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko śmieciucha oficjalnie i tak nie można już kupić...

 

Nieoficjalnie są sprzedawane jako "ogrzewacze c.w.u." i podobne dziwne twory. Choć spotkałem się też z ofertą sprzedaży fabrycznie nowych kotłów na ekogroszek, z dodatkowym paleniskiem górnego spalania, i to na ruszcie wodnym... A to też chyba będzie kocioł pozaklasowy, którego sprzedawać nie można.

 

Montaż kotła na węgiel w nowym domu jest o tyle niezrozumiały, że nowe domy są na tyle mało wymagające energetycznie, że każdy taki kocioł będzie przewymiarowany. Chyba, że to jakiś naprawdę duży dom.

 

Tak więc "na nic lepszego go nie stać" to nie jest argument. Za gaz płaciłby na pewno mniej, niż za węgiel. A sam kocioł gazowy... Termety Ecocondens Silver na Ceneo zaczynają się od 3000 zł. Jak poczytać opinie na forum – nie są to złe kotły, jakość porównywalna z produktami zachodnich marek. Kocioł węglowy kupi taniej?

 

Chyba, że nie ma dostępu do sieci gazowej, wtedy faktycznie. Pellet – drogie kotły, dzierżawa zbiornika – potem za gaz płaci się więcej, niż za grzanie prądem z COP=1, zakup zbiornika – drogo, grzanie prądem z COP=1 – tańsze w eksploatacji od węgla, nawet przy przewymiarowanym kotle, raczej nie będzie.

 

Inna kwestia, że pewnie lepiej przyoszczędzić na czymś przy wykończeniu, i za tę kasę pójść w któreś z tych bardziej ekologicznych źródeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta racja. Patologia zaczyna się gdy ten bogaty, którego na coś stać narzuca coś biednemu, którego na to nie stać. Unia ( czyt kraje w większości o łagodniejszym klimacie morskim - benelux, spora część francji) występuje z zaleceniami (jak głosi treść rozporządzenia UE). Nasi rządzący łykają to jak młody pelikan. Nie zważając na to, że owszem holender kupi kominek na pellet i pelet z polski i przy swoich srogich mrozach -1oC nie może się nacieszyć jakie to dobre i tanie. W naszych warunkach to się nie sprawdza. My tanio i ekologicznie domów nie ogrzejemy. Owszem nowoczesna termomodernizacja jest to jakieś wyjście, ale kto ma taki nadmiar gotówki przy budowie domu aby móc śmiało w to pójść? WT2021 znacznie podnoszą koszt budowy domu, wsparcie ze strony państwa, które na takie warunki przystało i narzuca je obywatelom - żadne. Pseudo programy nabijające kieszeń bankom i sprzedawcom. Współczuję budującym się w 2021r. gdy wszelkie zaostrzenia nabiorą mocy prawnej a nie pojawi się żadna pomoc ze strony ustawodawców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po co ten wykład?

W tej dyskusji nie chodzi o to czego już nie da się kupić albo co się powinno instalować w dobrze ocieplonym domu.

Tu chodzi o to że domy budują nie tylko bogaci ludzie.

Są i tacy co budują dom i nawet go nie tynkują bo ich nie stać.

Dachy kryją papą i to nawet nie tą zgrzewalną.

Do ogrzewania domu instalują śmieciucha od lokalnego "kowala" i spalają nie węgiel tylko drewno z pobliskiego lasu albo stare podkłady kolejowe.

 

I w związku z tym mogą smrodzić, zanieczyszczać powietrze i truć innych?

Bo jest niebogaty?

Czy tylko podajesz informację że tak jest?

Temat to "Czyste powietrze - dofinansowanie".

Stać człowieka na budowę a na kupno "czystego" kotła już nie stać ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - temat to Czyste powietrze - dofinansowanie! Także skupmy się na tym jak ten naciągany program "ugryźć". Tak by samemu zaoszczędzić nieco funduszy, oraz oszczędzić sąsiadom wdychania trucizny. I skończcie z przytaczaniem osób żerujących na socjalu, bo takie osoby tu nie zaglądają! Program jest i tak w ten sposób skonstuowany, że nie dość że osoby o średnich zarobkach niewiele z niego dostaną (o ile w ogóle).

 

Ja z perspektywy młodego małżeństwa ( nie pobieramy żadnego socjalu, 500+, nie mamy zbyt wielkiej zdolności kredytowej, rodzina nieco pomoże, na tyle na ile może), musząc szukać oszczędności na każdym kroku początkowo postrzegałem szansę w programie na budowę ekologicznego i ekonomicznego domu. Rzeczywistość nie jest już tak kolorowa. Istnieją trzy opcje:

- zakupić ruderę do remontu i skorzystać na termomodernizacji ( przy tych 30% marne pocieszenie)

- wybudować mały "termos" i liczyć na dotacje do instalacji.

- wybudować murowany, zimny budynek z przyłączami z przeznaczeniem gospodarczym , a następnie przekształcić go w mieszkalny licząc na dotację do termomodernizacji - po spełnieniu wymagań odnośnie źródła ciepła ( wątpię aby to przeszło);

Ktoś ma inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie kwestia jak będą sprawdzać ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym czy tylko oświadczenie, czy meldunek? Ciekawie wygląda też kwestia zamieszkiwania rodzin wielopokoleniowych. Z tego co się doczytałem to: dziadkowie będący właścicielami domu do domowników wliczą swoje wnuki ale dziecka i jego/jej współmałżonka jeśli ma powyżej 25 lat już nie. Natomiast dzieci (będące właścicielami domu) zamieszkujące z rodzicami wliczą zarówno dochód swój jak i rodziców czyli de facto mimo, iż sytuacja jest praktycznie identyczna w jednym domu raz dochód 2 osób dzieli się na 4 a drugim razem dochód 4 osób dzieli się na 6. (hipotetyczna sytuacja 2+2+2).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie kwestia jak będą sprawdzać ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym czy tylko oświadczenie, czy meldunek? Ciekawie wygląda też kwestia zamieszkiwania rodzin wielopokoleniowych. Z tego co się doczytałem to: dziadkowie będący właścicielami domu do domowników wliczą swoje wnuki ale dziecka i jego/jej współmałżonka jeśli ma powyżej 25 lat już nie. Natomiast dzieci (będące właścicielami domu) zamieszkujące z rodzicami wliczą zarówno dochód swój jak i rodziców czyli de facto mimo, iż sytuacja jest praktycznie identyczna w jednym domu raz dochód 2 osób dzieli się na 4 a drugim razem dochód 4 osób dzieli się na 6. (hipotetyczna sytuacja 2+2+2).

 

Według naszych informacji od WFOŚiGW wnioskodawca sam określa, kto należy to gospodarstwa domowego, a kto nie. Oczywiście są różne skomplikowane sytuacje własnie z wielopokoleniowymi rodzinami, rodzinami po różnych nieszczęśliwych sytuacjach typu rozwód itd...

Dla zainteresowanych - nabór zostanie wznowiony już w tym tygodniu prawdopodobnie, są też nieoficjalne informacje o zasadach kwalifikowalności do ulgi podatkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadkowie nie wliczają wnuków, chyba że faktycznie mieszkają razem z tymi wnukami, a bez ich rodziców. Już pisałem o tym, że taką informację dostałem mailem od WFOŚiGW. Tu prawdopodobnie w zamyśle chodziło raczej o sytuacje, gdy np. dzieci nie mają rodziców i w zamian wychowują je dziadkowie.

 

Nie rozumiem tego do końca, moim zdaniem to wprost z regulaminu nie wynika – ale może po tych trwających właśnie zmianach zostanie to doprecyzowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Nie rozumiem tego do końca, moim zdaniem to wprost z regulaminu nie wynika – ale może po tych trwających właśnie zmianach zostanie to doprecyzowane.

No własnie według oficjalnych informacji nie zostanie zmieniony zakres rzeczowy programu. Program zachowa swoje dotychczasowe założenia oraz główne cele. Są nimi m.in. zmniejszenie emisji pyłów do powietrza poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

 

Co więcej, nie ulegnie zmianie możliwość ubiegania się o dofinansowanie dotychczasowych źródeł ciepła. Nadal będzie można wnioskować o wsparcie na zakup nowych źródeł ciepła na paliwa stałe spełniające wymagania techniczne określone w Programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że post pod postem, ale zastanawia mnie tu jeszcze jedna kwestia.

 

Czemu wszyscy się tak przejmują tym chwilowym zawieszeniem składania wniosków, skoro nawet, gdyby go nie było, i tak zdecydowana, chyba, większość potencjalnych beneficjentów wniosku w tym momencie i tak złożyć by nie mogła, bo do złożenia wniosku – dla większości osób – potrzebne jest albo zeznanie podatkowe za 2018 rok, albo stosowne zaświadczenie z urzędu skarbowego, które też może zostać wydane dopiero po złożeniu PIT-u? A póki co nie minął przecież jeszcze nawet termin na wydawanie pracownikom przez pracodawców druków PIT-11, by ci mogli złożyć swoje zeznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Czy ktoś może mnie pokierować gdzie mam znaleźć regulamin programu czyste powietrze? Szukam na stronie WFOŚiGW w Katowicach i nie potrafię sobie z tym poradzić.

 

Zakupiłem właśnie dom z rynku wtórnego który jest w trakcie remontu, myślę że część inwestycji uda się podpiąć pod dotacje " czyste powietrze" jak np. wymiana okien czy drzwi . Niestety nie potrafię znaleźć odpowiedzi na temat kotła gazowego co w sumie będzie najdroższe.

Obecnie zamontowany jest tam Piec BUDERUS Logamax U024-24K z otwartą komorą spalania którego chce wymienić na kondensacyjny z zasobnikiem wody+ OP ale nie wiem czy wymiana z kotła gazowego na kocioł gazowy kondensacyjny się tutaj zalicza.

 

Dziękuje z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom jest przed 2002 r to się zalicza.

 

Tak , jest z 72r. Odnalazłem ten regulamin ale jestem za cienki bolek żeby zrozumieć go w 100%. Będę musiał poczekać chyba aż składanie wniosków zostanie przywrócone i zobaczę jak on mniej więcej wygląda.

 

Dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna sprawa , czy są jakieś wymagania odnośnie stolarki okiennej lub drzwiowej zewnętrznej? Czy muszą mieć jakieś specjalne wymagania?I co z montażem, jeśli zakupie towar z fakturą a montaż będzie już w moim zakresie to mogę wrzucić we wniosku sam towar? To samo tyczy się styropianu pod wylewkę.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...