Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

Wiem że audyt nie jest wymagany do złożenia wniosku, ale miałem na myśli w jaki sposób przekonać ich że w domu wszystkie elementy spełniają założenia normy wt 2021.

Teraz już doczytałem i wiem że muszą być spełnione tylko normy na przegrody oraz okna, drzwi, itd. Nie jest brany pod uwagę wogole wskaśnik Ep. Więc u mnie na podstawie OZC mogę stwierdzić że dam radę spełnić te założenia. Jedynie okna połaciowe 3 sztuki mam dwuszybowe, więc będę musiał wymienić pakiety na 3-szybowe z Uw = 1,1 . Mam też już rozprowadzoną rekuperację oraz zrobione niedawno przyłącze energetyczne więc mam koszty kwalifikowane na 42 tys zł. Jedynie trochę mnie martwi termin zakończenia prac tj 31.12.2019. Obecnie muszę zrobić wod-kan, prąd w domu, tynki, wylewki. I w międzyczasie wykończyć kotłownie pod pompę. Ale myślę że to jest do zrobienia. Z tego co czytałem na fb w grupie odnośnie programu "Czyste powietrze" około 10-15% instalacji ma być kontrolowanych powykonawczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A co w przypadku ocieplonego już domu tylko nie na tyle aby miał parametry przewidziane na 2021 roks, okna, drzwi itd?

 

A co dokładnie masz na myśli ? W sensie przedstaw co byś chciał zrobić, jakie źródło ciepła posiadasz i czy dom nowobudowany już ocieplony, czy istniejący ocieplony ? To może coś więcej można powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz kocioł zasypowy niespełniający norm, to możesz się starać o wymianę na nowe źródło ciepła. Jest to warunek podstawowy i konieczny żeby starać się o pozostałe rzeczy jak termomodernizacja czyli wymiana stolarki, docieplenie,montaz kolektorów słonecznych. Polecam strona 12 https://portal.wfosigw.lodz.pl/dokumenty/30%20Zasady%20czyste%20powietrze_070918bz.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku ocieplonego już domu tylko nie na tyle aby miał parametry przewidziane na 2021 roks, okna, drzwi itd?

 

Program mówi wyraźnie jakie parametry ma spełniać budynek, aby koszty można było wliczyć w koszty kwalifikowane i otrzymać ich zwrot w odpowiednim stopniu. Jeśli twój budynek ich nie spełnia, to niestety nie da się tych parametrow "naciągnąć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale odmówią, bo program jest finansowany z UE a "Komisja Europejska odmówiła finansowania jakichkolwiek pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych, co może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie programu, który w większości miał zostać sfinansowany z funduszy unijnych." i Bardzo dobrze, popieram.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale odmówią, bo program jest finansowany z UE a "Komisja Europejska odmówiła finansowania jakichkolwiek pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych, co może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie programu, który w większości miał zostać sfinansowany z funduszy unijnych." i Bardzo dobrze, popieram.

 

ale skad masz to info? bo z tego co wszem i wobec słychać to nie jest to program unijny tylko rządowy a rząd i owszem ma zakusy pokryć część jego finansowania ze środków unijnych, ale to takie same plany jak 100mld zł czyli kwota z sufitu i bez zabezpieczenia,

owszem były głosy z unii że się będzie sprzeciwiać co nie znaczy ze się program zmienił, na dzień dzisiejszy są takie zasady i nie ma podstaw prawnych do odrzucenia z tego powodu wniosku

zmiany w programie mogą się pojawić (o czym też w regulaminie), tak samo jak np. może się zmienić rozliczanie środków: wystarczy że unijne środki pójda na dotacje takie jakich chce unia a krajowe na paliwa stałe, ale mówimy jaki jest stan obecny a obecny umożliwia wymianę (pod warunkami zawartymi w regulaminie i w załączniku "warunki techniczne") źródeł ciepła na kotły na paliwo stałe (węgiel i biomasa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herezje tu piszecie , na węglowy nie dostanie dotacji jak w pobliżu jest gaz lub sieć miejska jeśli nie ma to dotacje dostanie , zmieniły się tylko trochę kwoty wg dochodów .

 

Albo jeżeli np ogrzewanie pompą ciepła okaże się zasadne ekonomicznie... kotły stałopalne dofinansowywane są w ostateczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...