Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Możecie mi bardziej wyjaśnić o co chodzi z tą tabelką 2.

Dom nowo budowany. Mam już rozprowadzone rury rekuperacji, które położyłem sam ponadto hydraulik zrobił wod-kan i podłogówkę (za którą już mu zapłaciłem - umowa z wykonywaniem na etapy).

Chcę zamontować teraz rekuperator przez firmę wraz z jego montażem oraz ustawieniem przepływów na anemostatach ponadto niedługo będę maił już gaz więc i ściągnę hydraulika by już zmontował kotłownię (kocioł gazowy kondensacyjny, zasobnik CWU, pompy i zawory) koszt reku 13000 zł kotłownia ok. 17000 zł łącznie około 30000 zł.

Czy według tej tabeli mogę uzyskać tylko 15% dotacji? tj jakieś 4500zł

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą termomodernizacją i odliczaniem od dochodów za rok 2019 w PIT 2020 oraz wykonaniem audytu energetycznego w projekcie mam świadectwo energetyczne czy ono nie wystarczy?

Edytowane przez [dobo]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciebie interesuje tab. nr 1 ona jest dla tych co się budują!

Ulga termomomdernizacyjna jest dla budynków istniejących i Ciebie to nie dotyczy.

Abyś mógł dostać dofinansowanie Twój budynek...przegrody,okna,drzwi itd. musi spełniać normy obowiązujące od 2021r czyli budowany na warunkach WT2021.

Jeśli budujesz na WT2017 nie łapiesz się chyba,że spełnia warunki WT2021 ale musisz mieć odpowiednie wpisy w dzienniku budowy,faktury,certyfikaty aby to udokumentować.

Edytowane przez Jerzy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy72, a ta termomodernizacja nie tyczy się przypadkiem nowej ulgi wprowadzonej w 2019? związanej z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. poz. 2489

https://www.e-pity.pl/ulga-termomodernizacyjna-ocieplenie-domu/

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/ulga-termomodernizacyjna-od-2019-r-nowa-ulga-podatkowa-mialaby-przypominac-dawna-ulge-remontowa-aa-jWvo-DXam-9HGL.html

Edytowane przez [dobo]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie dom nowo budowany, termin realizacji przedsięwzięcia wpisałem od 01.09.2019 do 31.12.2019 w sierpniu bierzemy ślub z moja narzeczona i tu moje pytanie, jeżeli chce złożyć wniosek teraz to mam wpisać moją przyszłą żonę do tabeli C MIESIĘCZNY ŚREDNI DOCHÓD NA OSOBĘ W GOSPODARSTWIE DOMOWYM?

nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na moje pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jakim cudem gdy w tym momencie jest dla Ciebie osobą obcą :-) ,a nie żoną.

Poczekaj do ślubu i po złóż dopiero wniosek.

Z tym,że po 1 lipca jak złożysz to uwzględnią Ci tylko faktury po dniu złożenia wniosku,bo...zmiany są od 1 lipca.

Jeśli masz gaz lub możliwość jego przyłącza,a chcesz zainstalować kocioł na biomasę musisz zrobić to do 1 lipca,bo już Ci go po tej dacie nie dodotują.

Edytowane przez Jerzy72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym rozporządzeniu termomodernizacja to nie tylko ocieplenie budynku

 

Natomiast mam rozumieć, że jeśli domu nie oddałem jeszcze do użytkowania mnie ona nie dotyczy?

Zastanawia mnie jak zamontować np. rekuperacje w wybudowanym domu.

Będziemy zrywać podłogi i wylewki by ukryć tam rury lub wszędzie obniżać sufit by tam je ukryć/schować?

Edytowane przez [dobo]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jakim cudem gdy w tym momencie jest dla Ciebie osobą obcą :-) ,a nie żoną.

Poczekaj do ślubu i po złóż dopiero wniosek.

Z tym,że po 1 lipca jak złożysz to uwzględnią Ci tylko faktury po dniu złożenia wniosku,bo...zmiany są od 1 lipca.

Jeśli masz gaz lub możliwość jego przyłącza,a chcesz zainstalować kocioł na biomasę musisz zrobić to do 1 lipca,bo już Ci go po tej dacie nie dodotują.

 

Możliwości podłączenia gazu nie mam, chce dostać dofinansowanie na PC gruntowa i rekuperator, czyli jak złoże wniosek teraz tylko na siebie to nie będzie to błędem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozumieć ten zapis "Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego

związanego z realizacją zadania poniesionego po 01.01.2018 r."

Bo czytałem też, że dopiero po dniu w którym złożyłem wniosek będą zaliczane wykonane przedsięwzięcia tj. Faktura nie może być wystawiona wcześniej niż złożony wniosek.

 

 

We wniosku jaki wypełniałem nie mam możliwości podania danych dotyczących spełniania norm WT2021. W jaki sposób mam to okazać i czy muszę? Pisałeś o fakturach i certyfikatach to wszystko znajduje się na stronach producenta drzwi, okien, czy styropianu czy muszę trzymać tą makulaturę.

Edytowane przez [dobo]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w oświadczeniach i oświadczasz,że są albo będą spełnione na dzień 31 grudzień 2019r i muszą być spełnione!

Co do faktur najlepiej mieć z datami po złożeniu wniosku.

Tamten zapois był na tamten rok...program wszedł we wrześniu i dali możliwość ludziom co już zaczeli lub nawet skończyli inwestycje w 2018r. aby mogli skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciała bym złożyć wniosek o dofinansowanie, ale mój obecny kocioł znajduje się w bardzo małej kotlowni. Z tego co czytam minimalnie musi mieć 30m3 (u mnie jest 15m3)czy jeśli złożę wniosek na kocioł do 10kw i nową instalacje to te przepisy też obowiązują i czy to znaczy że nie mam co starać się o dotacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najnowsza instrukcja

Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego

(data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) związanego z

realizacją przedsięwzięcia i może nastąpić:

- od 01.01.2018 lecz nie wcześniej, niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie dla wniosków złożonych do 30.06.2019r.,

- nie wcześniej niż złożenie wniosku o dofinansowanie, dla wniosków złożonych od 01.07.2019r., z wyłączeniem dokumentacji projektowej i audytu energetycznwego, które mogą być wykonane wcześniej.

 

 

Czyli składam wniosek 01.03.2019 i mogę uwzględnić wszystkie faktury wystawione od 01.03.2018 czyli te 12 miesięcy faktury przed nie będą uwzględniane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie.

Ale Twój budynek musi spełniać WT2021 i przegrody skończone do końca tego roku...chociaż tu różnie interpretują WFOŚiGW CO DO OCIEPLENIA.

Upewnij się w swoim oddziale czy dom musi być ocieplony na dzień 31 grudzień 2019r.

 

Masz rację, dom musi być ocieplony do końca roku, rozumiem ze chodzi tylko o ocieplenie ścian zewnętrznych, czy ocieplony musi być też strop i podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciała bym złożyć wniosek o dofinansowanie, ale mój obecny kocioł znajduje się w bardzo małej kotlowni. Z tego co czytam minimalnie musi mieć 30m3 (u mnie jest 15m3)czy jeśli złożę wniosek na kocioł do 10kw i nową instalacje to te przepisy też obowiązują i czy to znaczy że nie mam co starać się o dotacje.

 

Zgodnie z przepisami,nici z tego,ale...budynek pewnie wiekowy,a wiadomo ogrzewanie w budynku mieszkalnym musi być,fundusz daje na wymianę żródła ciepła,najlepiej napisać do nich e-maila opisać sytuację i być może przymkną oko i przychylą się do inwestycji pozytywnie.

 

Jeśli ma pan/i gaz lub możliwość jego przyłączenia kocioł węglowy odpada,jeśli chodzi o kocioł na biomasę to czas jest do 1 lipca,po tym terminie już nie dotują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest obecnie z kotłem gazowym bo różnie informacje nawet tu na forum były poruszane.

Jak byłem na pierwszym spotkaniu jak wszedł program to uzyskałem informację, że będę mógł uzyskać dotacje na kocioł, zasobnik, pompy czyli podstawowe wyposażenie kotłowni. Natomiast na wykonanie instalacji CO i CWU już nie.

Tu natomiast była informacja że tylko na kocioł gazowy na zasobnik już nie natomiast o pompach nie pamiętam by ktoś pisał czy można lub nie?

Edytowane przez [dobo]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...