Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dofinansowanie - program priorytetowy "Czyste Powietrze"


Recommended Posts

Witam. Jestem nowy.

Dziś przeczytałem "prawie" cały temat.

A więc.....

Mam budynek z 1998r,

1 źródło ciepła miałem olej opałowy, później dołożyłem eko groszek w 2002r.

Wracam do tematu.

Postanowiłem przejęć na gaz, mam rurociąg po drugiej stronie ulicy. Papierki poszły w ruch. 1 raz byłem w gazowni między świętami a nowym rokiem, skrzynkę zamontowali w sierpniu. Ok.

w międzyczasie się dowiedziałem w gminie że mogę dostać od nich dofinansowanie w kwocie max 4.000 zł i niezależnie mogę złożyć o dofinansowanie z ochrony środowiska. Tak mi powiedzieli.

Modernizacja kotłowni i odpalenie kotła gazowego kondensacyjnego 14 września.

No i do gminy po pieniążki. Zasady takie jak w programie czyste powietrze, złomowanie starego. Dostałem te 4.000 zł ale powiedzieli, że skończyło się to z ochrony środowiska. Była również "promocja" w gazowni i dostałem kolejny 1.000 zł za podpisanie z nimi umowy. 5ka drogą nie chodzi......

 

Po jakimś czasie dowiedziałem się ze ruszyło czyste powietrze więc jak jest okazja to dlaczego nie, ale nie wiem czy wiecie bo tego tu nie wyczytałem, zmienili zasadę, jeśli ktoś jak ja dostał jakieś dofinansowanie na coś tz. ja na kocioł to nie dostanie już ani złotówki z innego programu.

 

Ok. złożyłem o wymianę okien, docieplenie budynku i docieplenie poddasza (dachu wełną). Też jakoś między świętami a nowym rokiem, niedługo powinienem dostać decyzję.

 

Mam pytanie odnośnie okien, czy ktoś już wymieniał, załatwiał.

Chodzi mi o warunek "ciepły montaż", Mam kilka okien w których nie mam możliwości takiego montażu (łazienki, płytki od środka).

Jak pytałem to powiedzieli mi że ważne żeby na fakturze był montaż z adnotacją ciepły montaż.

Pytanie czy takie coś przejdzie i czy ktoś przyjedzie na oględziny. W rozmowie telefonicznej Pani powiedziała że jak zamontują z fakturą do nich i niby mają wypłacić do 30 dni. Jak im fakturę zawiozę to okna będą obrobione to jak zobaczą czy był ciepły montaż czy nie?

 

Czy ktoś już dostał kasę za cokolwiek na konto?

 

Jak coś źle opisałem to przepraszam, jak w nazwie, jestem początkujący. Pozdrawiam.

Edytowane przez nowyforumowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mam 2 konkretne pytania:

1. czy kwota refundowana wlicza się przy rozliczeniu podatkowym jako dochód (chodzi mi o ewentualną utratę świadczeń socjalnych jak 500+, rodzinne itp)?

2. podpisałem umowę na montaż i zakup pieca gazowego, czekam na pieniążki, okna wymieniłem sobie na 3-szybowe przed programem, czy mogę ubiegać się o docieplenie budynku? - jeżeli tak to jakie niespodzianki mnie czekają - wiem że musze zrobić audyt/uproszczony audyt energetyczny - dziś w wfośigw Warszawa powiedzili mi że taki audyt może wykonać firma która będzie skłądała oferte na docieplenie.

 

z góry dziękuje za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to działa w innych województwach ale w Mazowieckim widzę że tragedii nie ma, fakt że byłem jednym z pierwszych wnioskodawców w oddziale w Radomiu, ale u mnie już sprawa na finish'u. Wniosek złożony w październiku, 13.03.2019 podpisałem umowę w głównej siedzibie w Warszawie, w przyszłym tygodniu mam dowieźć dokumenty do oddziału w Radomiu i do 12.04.2019 mam mieć pieniążki na koncie :) - mowa tutaj o montażu kotła gazowego.

 

Dziś dzwoniłem bo chce rozpocząć kolejny etap - ocieplenie budynku.

 

Dzwoniłem dziś po firmach zajmujących się elewacjami i zazwyczaj spotykałem się z opiniami:

"Panie, na te czyste powietrze to ja nie mam uprawnień" itp

 

Ciekaw jestem czy są jakiekolwiek uprawnienia potrzebne, na zdrowy rozsądek powinna wystarczyć tylko faktura za usługę oraz uproszczony audyt energetyczny. - który mogę wykonać we własnym zakresie, nie koniecznie firma która wykonuje ocieplenie.

 

Natrafiłem też na firmę z Pruszkowa która powiedziała mi że wykona mi audyt energetyczny, elewacje, oraz ma człowieka który pomoże mi złożyć wniosek bo zajmują się tym na codzień - wykonują ocieplenia, i pomagają przy wnioskach - jednak podejrzewam że ich oferta nie będzie "najkorzystniejsza" z 3 ofert które muszę przedstawić WFOŚIGW, także sam nie wiem jak to będzie.

 

Jeżeli macie jakieś doświadczenia z wnioskami jeżeli chodzi o ocieplenie budynków bardzo bym prosił o podzielenie się opiniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku składania wniosku o wymiane pieca na gazowy zarówno na spotkaniach giminnych oraz w WFOŚIGW poinformowano mnie że trzeba mieć 3 oferty na każdy kwalifikowany koszt, zakup grzejnika, zakup kotła, koszty instalatora itd.

 

Chyba że w przypadku ocieplenia jest inaczej, Donkazo możesz to jakoś potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku składania wniosku o wymiane pieca na gazowy zarówno na spotkaniach giminnych oraz w WFOŚIGW poinformowano mnie że trzeba mieć 3 oferty na każdy kwalifikowany koszt, zakup grzejnika, zakup kotła, koszty instalatora itd.

 

Chyba że w przypadku ocieplenia jest inaczej, Donkazo możesz to jakoś potwierdzić?

 

 

Poważnie? Na każdy koszt kwalifikowany mają być oferty? Z tego co mi było wiadomo to po 3 oferty na daną inwestycję czyli np.instalacja kotła i to co do kotłowni, a jeżeli montuję grzejniki, termostaty itd to już następna inwestycja i też po 3 oferty ,ale na całość a nie na poszczególne elementy.Mi instalator wystawiał ofertę razem z kotłem i robocizną, nic nie wyszczególniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie? Na każdy koszt kwalifikowany mają być oferty? Z tego co mi było wiadomo to po 3 oferty na daną inwestycję czyli np.instalacja kotła i to co do kotłowni, a jeżeli montuję grzejniki, termostaty itd to już następna inwestycja i też po 3 oferty ,ale na całość a nie na poszczególne elementy.Mi instalator wystawiał ofertę razem z kotłem i robocizną, nic nie wyszczególniał.

 

Od stycznia nie trzeba już żadnych wycen. W nowym formularzu nie ma na ten temat żadnego słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też słyszałam , że od stycznia nie trzeba , ale składałam wniosek w grudniu , więc musiałam. Zastanawiam się tylko czy nas będzie to obowiązywało czy tak jak składających w 2019 nie będzie. Z tymi ofertami taka głupota , że głowa mała. Każda oferta ważna max 1 m-c a oni wnioski rozpatrują z tego co tu czytam to najszybciej w cztery............ Czekam na kogoś kto na forum się pochwali , że dostał kasę:yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawie pięciu miesiącach i korekcie chodzi o źle zaznaczony krzyżyk no i dosłaniu aktu notarialnego bo po numerze ksiąg nic nie wiedzieli czy na działce jest budynek itd. Dowiedziałam się że bank nie udzieli mi pożyczki na 20 procent bo dofinansowania mamy aż 80 procent to ja się pytam dla kogo jest ten program to ci co mają 90 procent co mają zrobić. Nie jesteśmy zadłużeni nigdzie 5 lat temu mieliśmy pożyczkę na 20 tyś bez problemu spłaconą. Robię korektę wniosku z wkładem własnym a miała być tak mało oprocentowana u mnie wychodziło koło 9 tyś. Czyli najmniej zamożni nie zkorzystają bo z czym. Dobrze że jest rodzina ale obawy wielkie bo jeśli im coś nie będzie pasować kasy nie dadzą a ja robię pod siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich. Jestem tu nowy. Chciałbym zasięgnąć informacji na temat form dotacji / pożyczki. Gdzieś w sieci znalazłem wzmiankę, że jak nie mam pieniędzy na wymianę pieca itd, cyt. "Minister wskazał, że pieniądze będą przekazywane po wykonaniu inwestycji. - Ale jeśli ktoś nie ma pieniędzy, to może we wniosku zadeklarować, że chce pożyczkę. Ta pożyczka na całe koszty kwalifikowane wypłacana będzie na konto wykonawców. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia, ta pożyczka zostanie rozliczona - powiedział. Dodał, że po odjęciu dotacji, reszta będzie mogła być spłacona "maksimum przez 15 lat"." Czy ktoś korzysta z tego sposobu i może coś więcej powiedzieć na ten temat. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prawie pięciu miesiącach i korekcie chodzi o źle zaznaczony krzyżyk no i dosłaniu aktu notarialnego bo po numerze ksiąg nic nie wiedzieli czy na działce jest budynek itd. Dowiedziałam się że bank nie udzieli mi pożyczki na 20 procent bo dofinansowania mamy aż 80 procent to ja się pytam dla kogo jest ten program to ci co mają 90 procent co mają zrobić. Nie jesteśmy zadłużeni nigdzie 5 lat temu mieliśmy pożyczkę na 20 tyś bez problemu spłaconą. Robię korektę wniosku z wkładem własnym a miała być tak mało oprocentowana u mnie wychodziło koło 9 tyś. Czyli najmniej zamożni nie zkorzystają bo z czym. Dobrze że jest rodzina ale obawy wielkie bo jeśli im coś nie będzie pasować kasy nie dadzą a ja robię pod siebie.

 

A nie można było wydłużyć spłatę na maksymalną ilość miesięcy? (pewnie wyszło by około 100 zł). Ja swoje 20% zaznaczyłam na 76 miesięcy( liczę na około 150zł na miesiąc ) ciekawe co mi powiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monika123456789 : I nikt z WFOŚIGW wam nie podpowiedział, że wystarczy zmienić liczbę miesięcy do spłaty? Osoba, która zajmuje się pani wnioskiem powinna szczegółowo wyjaśnić/podpowiedzieć jak przeprowadzić korektę. W Krakowie oprócz mailowo które miejsca we wniosku poprawić zadzwonili i w rozmowie telefonicznej podpowiedzieli co dokładnie zrobić. Edytowane przez matikati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwonili że bank nam odmówił byłam bardzo zdziwiona bo tak jak pisałam zawsze spłacaliśmy w terminie a nawet jeśli chodzi o raty to nawet wcześniej. A pani mi wyjaśniła iż bank nie da nam pożyczki bo po odliczeniu na koszty utrzymania na osobę czyli opłaty jedzenie itd zostaje 300zł i nie da rady. Mogą przysłać odmowę wniosku lub możemy zrobić korektę z fkładem własnym no i tak zrobiłam. Wtedy przez myśl mi nie przeszło że chodzi o ilość rat dopiero po pani poście. A jak zaczęłam myśleć to przy wypełnianiu zaznaczyłam tyle miesięcy bo wyżej było 24 no i myślałam że jak będę podpisywać umowę to wyliczą ile rat jaka kwota raty itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwonili że bank nam odmówił byłam bardzo zdziwiona bo tak jak pisałam zawsze spłacaliśmy w terminie a nawet jeśli chodzi o raty to nawet wcześniej. A pani mi wyjaśniła iż bank nie da nam pożyczki bo po odliczeniu na koszty utrzymania na osobę czyli opłaty jedzenie itd zostaje 300zł i nie da rady. Mogą przysłać odmowę wniosku lub możemy zrobić korektę z fkładem własnym no i tak zrobiłam. Wtedy przez myśl mi nie przeszło że chodzi o ilość rat dopiero po pani poście. A jak zaczęłam myśleć to przy wypełnianiu zaznaczyłam tyle miesięcy bo wyżej było 24 no i myślałam że jak będę podpisywać umowę to wyliczą ile rat jaka kwota raty itd.
Pan telefonicznie mi doradził by we wniosku wpisywać najwyższe kwoty które są a gdy przy realizacji wyjdzie mniej to zrobić korektę. Bo np gdy bym na kocioł wpisała 15 tyś a możliwe jest 20tyś wyszło by mnie 18tyś to 2 tyś ja pokrywam. Tak więc sama nie wiem co ile wyniesie rozejrzałam się cenowo na rynku kocioł komin bufor itd. Dzwoniłam do paru firm o kosztorys to oni od niechcenia dlatego że u nas trochę przeróbek jest musieli by przyjechać zobaczyć itd a to od 200zł więc żadnej wyceny nie mam. Jak dostanę umowę to będę szukać. A jak u państwa wygląda sytuacja czy firmy są chętne by wyłożyć swoje pieniądze a zwrot dostać od Wfośigw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...